REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinna zawierać etykieta?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maria Szadkowska
Etykieta produktu spożywczego
Etykieta produktu spożywczego

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnimi czasy w nurcie dbania o zdrowie i sylwetkę coraz więcej konsumentów zwracają uwagę na etykiety i to nie tylko po to, aby wiedzieć, jaki produkt kupują ale też czy spełnia on ich wymagania pod względem składu czy procesu technologicznego.

Co powinno być na etykiecie?

Kupując każdy towar konsument na podstawie etykiety produktu powinien mieć możliwość porównania składu podobnych produktów. W tym celu wszystkie informacje dotyczące zakupu powinny spełniać określone normy na czele z zamieszczeniem pisemnych opisów, zrozumiałych dla przeciętnego użytkownika, nieprzesłoniętych elementami graficznymi oraz jeśli towar jest kupowany w Polsce jego etykieta powinna być w języku polskim.

REKLAMA

Etykieta produktu spożywczego powinna zwierać:

- Nazwę produktu np. sok porzeczkowy, wraz z postacią produktu lub procesem technologicznym, któremu został poddany np. ananas w plastrach.

- Na opakowaniu powinna znajdować się nazwa i adres producenta względnie importera.

- Niektóre produkty powinny zawierać dodatkowo kraj pochodzenia jak np. warzywa czy miód.

- Obligatoryjna jest także data przydatności do spożycia bądź data minimalnej trwałości tak, aby konsument mógł wiedzieć jak długo może przechowywać produkt i spożywać go bez uszczerbku na zdrowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W formie obrazkowej lub pisemnej powinny znaleźć się informację, w jakich warunkach produkt powinien być przechowywany, aby nie utracić swoich właściwości.

- Najważniejsze dla wielu osób, czyli skład. W kolejności od największej do najmniejszej zawartości danej substancji wraz z substancjami dodatkowymi takimi jak barwniki czy konserwanty mogą być wymienione zarówno w pełnej nazwie jak i w postaci oznaczenia numerycznego np. E-621

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Fit czy Light

Wiele firm idąc za trendem na zdrowe odżywianie i odchudzanie wprowadza „lżejsze” kalorycznie odpowiedniki swoich produktów lub produkuje linie towarów skierowanych specjalnie do osób odchudzających się i dbających o dietę. Warto zwrócić uwagę na ten opis, ponieważ nie wszystkie zwroty typu fit, slim itp. oznaczają obniżoną zawartość tłuszczy lub cukrów. Dyrektywy wprowadzone przez Unię Europejską jako produkt nisko tłuszczowy definiują taki, który ma mniej niż 3g tłuszczu na 100 g zaś niskocukrowy powinien zawierać mniej niż 5g cukru na 100g. Do takich produktów wolno użyć sformułowania light na etykiecie, acz niestety łatwo ominąć ten wymóg, wprowadzając klienta w błąd, poprzez zastosowanie wymienionych wcześniej określeń podobnych.

Prawa konsumenta


Informacje dodatkowe o produkcie

Niejeden z nas widząc napis – „zawiera śladowe ilości orzechów arachidowych” na żelkach, lizaku czy innym produkcie, który potencjalnie nie miał nawet szans zetknąć się na półce z orzechami arachidowymi, uśmiecha się z pobłażaniem rozważając zdolności intelektualne producenta. Po co więc jest ten czasem nieco irracjonalnie brzmiący napis? Otóż, pomimo iż nie zdarza się to często a grupa osób narażona na to jest niewielka (ok. 5% populacji) możliwe jest wystąpienie reakcji uczuleniowej ze skutkiem śmiertelnym. W przypadkach skrajnych może wystarczyć śladowa ilość orzechów, ponieważ nie tylko alergen arachidowy nie tylko jest odporny na obróbkę termiczną, ale dodatkowo wystarczy ilość rzędu paru mikrogramów do wywołania alergii. Współcześnie, gdy wiele produktów o bardzo różnym składzie wytwarzanych jest w tej samej fabryce nietrudno, więc o przypadkowe zanieczyszczenie produktu tym silnym alergenem. Producenci zamieszczając tego rodzaju informację starają się zabezpieczyć przed wypłacaniem odszkodowania rodzinie osoby, która spożyła ich towar gdzie nie było wyżej wymienionej informacji i odniosła uszczerbek na zdrowiu wywołany wystąpieniem reakcji alergicznej. Warto, więc traktować poważnie tego typu informację na produktach, nie tylko, gdy jesteśmy uczuleni na orzechy, ale również wtedy gdy nie posiadamy potwierdzonego żadnego uczulenia.

Bezpłatna pomoc dla konsumentów

Jak widać etykieta może być źródłem bardzo potrzebnych informacji warto, więc zwracać uwagę na nią podczas zakupów, aby być świadomym konsumentem dbającym o zdrowie swoje i bliskich. Badania statystyczne przeprowadzone przez Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie pokazują, że większość Polaków nie czyta etykiet robiąc zakupy a część z osób robiących to nie rozumie informacji na nich zawartych. W większości kryterium wyboru to tylko cena zaś skład jest nieistotny dla statystycznego Kowalskiego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA