Co powinna zawierać etykieta?
REKLAMA
REKLAMA
Co powinno być na etykiecie?
Kupując każdy towar konsument na podstawie etykiety produktu powinien mieć możliwość porównania składu podobnych produktów. W tym celu wszystkie informacje dotyczące zakupu powinny spełniać określone normy na czele z zamieszczeniem pisemnych opisów, zrozumiałych dla przeciętnego użytkownika, nieprzesłoniętych elementami graficznymi oraz jeśli towar jest kupowany w Polsce jego etykieta powinna być w języku polskim.
REKLAMA
Etykieta produktu spożywczego powinna zwierać:
- Nazwę produktu np. sok porzeczkowy, wraz z postacią produktu lub procesem technologicznym, któremu został poddany np. ananas w plastrach.
- Na opakowaniu powinna znajdować się nazwa i adres producenta względnie importera.
- Niektóre produkty powinny zawierać dodatkowo kraj pochodzenia jak np. warzywa czy miód.
- Obligatoryjna jest także data przydatności do spożycia bądź data minimalnej trwałości tak, aby konsument mógł wiedzieć jak długo może przechowywać produkt i spożywać go bez uszczerbku na zdrowiu.
- W formie obrazkowej lub pisemnej powinny znaleźć się informację, w jakich warunkach produkt powinien być przechowywany, aby nie utracić swoich właściwości.
- Najważniejsze dla wielu osób, czyli skład. W kolejności od największej do najmniejszej zawartości danej substancji wraz z substancjami dodatkowymi takimi jak barwniki czy konserwanty mogą być wymienione zarówno w pełnej nazwie jak i w postaci oznaczenia numerycznego np. E-621
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Fit czy Light
Wiele firm idąc za trendem na zdrowe odżywianie i odchudzanie wprowadza „lżejsze” kalorycznie odpowiedniki swoich produktów lub produkuje linie towarów skierowanych specjalnie do osób odchudzających się i dbających o dietę. Warto zwrócić uwagę na ten opis, ponieważ nie wszystkie zwroty typu fit, slim itp. oznaczają obniżoną zawartość tłuszczy lub cukrów. Dyrektywy wprowadzone przez Unię Europejską jako produkt nisko tłuszczowy definiują taki, który ma mniej niż 3g tłuszczu na 100 g zaś niskocukrowy powinien zawierać mniej niż 5g cukru na 100g. Do takich produktów wolno użyć sformułowania light na etykiecie, acz niestety łatwo ominąć ten wymóg, wprowadzając klienta w błąd, poprzez zastosowanie wymienionych wcześniej określeń podobnych.
Informacje dodatkowe o produkcie
Niejeden z nas widząc napis – „zawiera śladowe ilości orzechów arachidowych” na żelkach, lizaku czy innym produkcie, który potencjalnie nie miał nawet szans zetknąć się na półce z orzechami arachidowymi, uśmiecha się z pobłażaniem rozważając zdolności intelektualne producenta. Po co więc jest ten czasem nieco irracjonalnie brzmiący napis? Otóż, pomimo iż nie zdarza się to często a grupa osób narażona na to jest niewielka (ok. 5% populacji) możliwe jest wystąpienie reakcji uczuleniowej ze skutkiem śmiertelnym. W przypadkach skrajnych może wystarczyć śladowa ilość orzechów, ponieważ nie tylko alergen arachidowy nie tylko jest odporny na obróbkę termiczną, ale dodatkowo wystarczy ilość rzędu paru mikrogramów do wywołania alergii. Współcześnie, gdy wiele produktów o bardzo różnym składzie wytwarzanych jest w tej samej fabryce nietrudno, więc o przypadkowe zanieczyszczenie produktu tym silnym alergenem. Producenci zamieszczając tego rodzaju informację starają się zabezpieczyć przed wypłacaniem odszkodowania rodzinie osoby, która spożyła ich towar gdzie nie było wyżej wymienionej informacji i odniosła uszczerbek na zdrowiu wywołany wystąpieniem reakcji alergicznej. Warto, więc traktować poważnie tego typu informację na produktach, nie tylko, gdy jesteśmy uczuleni na orzechy, ale również wtedy gdy nie posiadamy potwierdzonego żadnego uczulenia.
Bezpłatna pomoc dla konsumentów
Jak widać etykieta może być źródłem bardzo potrzebnych informacji warto, więc zwracać uwagę na nią podczas zakupów, aby być świadomym konsumentem dbającym o zdrowie swoje i bliskich. Badania statystyczne przeprowadzone przez Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie pokazują, że większość Polaków nie czyta etykiet robiąc zakupy a część z osób robiących to nie rozumie informacji na nich zawartych. W większości kryterium wyboru to tylko cena zaś skład jest nieistotny dla statystycznego Kowalskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.