Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór konsumenta z instytucja finansową

Aleksandra Kłoczko
Spór konsumenta z instytucja finansową.
Spór konsumenta z instytucja finansową.
Konflikt pomiędzy konsumentem a instytucją finansową może być rozwiązany nie tylko za pośrednictwem organu sądowego. Jako konsumenci możemy korzystać z pomocy instytucji takich jak miejski i powiatowy rzecznik konsumentów, rzecznik ubezpieczonych, arbiter bankowy czy Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Każdy spór z instytucją finansową może być skierowany do sądu. Należy jednak pamiętać, że nie zależnie od tego czego nasz spór dotyczy, tego rodzaju postępowania trwają zazwyczaj bardzo długo, są kosztowne a instytucje finansowe są reprezentowane przez wyspecjalizowanych prawników, których umiejętności zmniejszają nasze szanse na powodzenie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polubowne środki

Jeżeli dojdzie do sporu między konsumentem a instytucją finansową, należy pamiętać że istnieją instytucje, które powinny udzielić nam należytego wsparcia. Z prośbą o pomoc możemy się skierować do miejskiego i powiatowego rzecznika konsumentów, rzecznika ubezpieczonych, arbitra bankowego czy też do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Instytucja finansowa

Istnieją również instytucje takie jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), które nie zajmują się indywidualnie złożonymi wnioskami. UOKiK jest właściwym organem do orzekania czy zapis warunkujący formę działań przez instytucję finansową jest zgodny z prawem. Jeżeli Prezes Urzędu orzeknie, że zastosowany przez instytucje zapis jest niezgodny z prawem, zapis ten trafia do rejestru klauzul niedozwolonych a więc w konsekwencji nie może być już stosowany przez tą bądź inną instytucję finansową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik praw konsumenta

Jednym z organów, który może nas wesprzeć w razie zaistnienia konfliktu jest rzecznik praw konsumenta. Rzecznik niestety nie jest upoważniony do rozstrzygnięcia sporu ani wydawania nakazów lub zakazów. Może on jednak poinformować nas o przysługujących nam prawach, pomóc w przygotowaniu reklamacji, wystosować w naszym imieniu pismo lub wesprzeć nas przed sądem. Spis rzeczników sprawujących urząd w naszej okolicy znajdziemy na stronie urzędu miasta bądź na portalu internetowym UOKiK. Pomoc rzecznika przysługuje nam za darmo, więc nie musimy się obawiać o dodatkowe koszty.

Rzecznik ubezpieczonych

Skargi dotyczące zakładów ubezpieczeń, otwartych funduszy emerytalnych oraz uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych przyjmuje Rzecznik Ubezpieczonych.

Pułapki w kredytach hipotecznych

W sytuacji kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe niesłusznie odmówi nam wypłaty odszkodowania, wypłaci zbyt niskie odszkodowanie lub cały proces z niezrozumiałych powodów trwa zbyt długo, możemy zgłosić się o pomoc do rzecznika ubezpieczonych. Rzecznik ubezpieczonych podobnie jak rzecznik praw konsumenta nie ma prawa orzekać w sporach lub nakładać kar, ale może on interweniować w sporze. Wniosek do rzecznika powinien być złożony w formie pisemnej wraz z całą istotną dla sporu dokumentacją. Interwencja rzecznika może się zakończyć zmianą stanowiska towarzystwa ubezpieczeniowego lub ugodą pomiędzy stronami. Jeżeli jednak spór nie zostanie pozytywnie rozstrzygnięty, rzecznik informuję konsumenta o możliwości wniesienia sprawy do sądu. Należy jednak pamiętać, że po wstępnej analizie dokumentów rzecznik może zdecydować, że nasz interes nie został naruszony i w konsekwencji nie będzie interweniował w naszym sporze. Jeżeli jednak uzna spór za stosowny, usługi rzecznika przysługują nam bezpłatnie.

Bankowy Arbitraż Konsumencki

Bankowy Arbitraż Konsumencki jest instytucją właściwą do polubownego rozstrzygania sporów zaistniałych pomiędzy konsumentami i bankami. Aby wnieść sprawę do arbitra musimy wykorzystać całą ścieżkę reklamacyjną w banku a wartość sporu nie może przekraczać 8 tys. zł.  Wniosek może być złożony po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 lub 50 zł, kwota ta zostanie nam zwrócona przez bank jeżeli spór zostanie rozwiązany na naszą korzyść. Cała procedura trwa średnio dwa miesiące, a decyzja wydana przez arbitra dla banku jest ostateczna, konsument w dalszym ciągu ma możliwość odwołania się do sądu.   

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Sąd Polubowny przy KNF

Sąd Polubowny działający przy KNF rozstrzyga spory pomiędzy konsumentami a instytucjami finansowymi. Wartość sporu nie powinna być niższa niż 500 zł, chyba że spór dotyczy sprawy o szczególnym znaczeniu wtedy minimalny pułap nie jest brany pod uwagę. Opłata za wniesienie sporu do sądu wynosi 250 zł, jeżeli spór zakończy się ugodą, 70% tej kwoty zostanie nam zwrócona. Warunkiem wniesienia sporu przed Sąd Polubowny jest zgoda instytucji finansowej aby rozstrzygnąć sprawę właśnie w tym trybie, niestety w praktyce bardzo rzadko taka zgoda jest udzielana.   

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.