| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu

Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu

Zanim zaczniemy pisać biznesplan proponuję pierwsze ustalić jaką kwotę będziemy potrzebować. Czy chcemy się starać o 100wartości projektu czy mniej. Tutaj mała podpowiedź – lepiej postarać się o 100%, ponieważ później podczas realizacji projektu, rozliczeń wszelkiego rodzaju będzie łatwiej.

Następnym krokiem jest zapoznanie się oz ofertą banków. Owszem, możemy pójść do banku w którym firma ma założone konto, ale warto podjąć niewielki wysiłek i przynajmniej spojrzeć na ofertę innych banków. Strona internetowa nie jest najlepsza do tego typu działania. Polecam kontakt osobisty z bankiem i poinformowanie, że starają się Państwo o promesę kredytową, bo jednak warunki ich udzielania są inne od kredytów hipotecznych czy komercyjnych.

Jeśli w niosek o dotację unijną pisze nam profesjonalna firma, to można też zapytać w tej firmie czy mogą polecić jakiś bank. Często jest tak, że firmy konsultingowe współpracują z bankami. One podsyłają im potencjalnych klientów a dzięki temu banki mogą zaoferować korzystniejsze warunki (mniejsze oprocentowanie, lub mniejsza marża oraz korzystniejsze zapisy w umowie). 

Jak już wybierzemy bank to dobrze jest zapytać o to co w takim biznes planie powinno się znaleźć. Z mojej praktyki wynika, że 95% banków nie ma jakiegoś wzoru biznes planu – a nawet żadnych wskazówek co do zawartości. Najczęściej można usłyszeć, że ma to być standardowy biznesplan. Warto jednak ponaciskać na bank, aby mailem przesłali punkty jakie chcieliby przeczytać w tym dokumencie. Jeśli nadal bank będzie uparty to warto w Internecie poszukać struktury biznesplanu. Albo popytać w kilku bankach, może w końcu któryś powie co tam ma być. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Z mojego doświadczenia wynika, że nie różni się on za bardzo od standardowego biznes planu, więc nie należy się obawiać. Najważniejszymi elementami każdego biznes planu czy Studium Wykonalności są: analiza finansowa, opis przedsięwzięcia oraz analiza rynku na którym działa firma i na który zostanie wprowadzony produkt lub usługa powstające w efekcie realizacji projektu.

W przypadku opisu przedsięwzięcia i analizy rynku jak ją raz napiszemy, to później będzie ona bardzo przydatna do Studium Wykonalności. W zasadzie będzie można zrobić kopiuj – wklej. Co do analizy finansowej – to jeśli bank nie poda jakichś reguł wg. których powinna zostać przeprowadzona to warto spojrzeć na wskazówki z wytycznych Instytucji Wdrażającej.

Szczegółowe informacje co do zawartości części finansowej zawsze znajdują się w załącznikach do ogłoszenia o konkursie. Warto części finansowej poświęcić więcej czasu, ponieważ od niej zależy wszystko i ona jest najszerzej analizowana przez pracowników banku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »