Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu
REKLAMA
REKLAMA
Następnym krokiem jest zapoznanie się oz ofertą banków. Owszem, możemy pójść do banku w którym firma ma założone konto, ale warto podjąć niewielki wysiłek i przynajmniej spojrzeć na ofertę innych banków. Strona internetowa nie jest najlepsza do tego typu działania. Polecam kontakt osobisty z bankiem i poinformowanie, że starają się Państwo o promesę kredytową, bo jednak warunki ich udzielania są inne od kredytów hipotecznych czy komercyjnych.
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli w niosek o dotację unijną pisze nam profesjonalna firma, to można też zapytać w tej firmie czy mogą polecić jakiś bank. Często jest tak, że firmy konsultingowe współpracują z bankami. One podsyłają im potencjalnych klientów a dzięki temu banki mogą zaoferować korzystniejsze warunki (mniejsze oprocentowanie, lub mniejsza marża oraz korzystniejsze zapisy w umowie).
Jak już wybierzemy bank to dobrze jest zapytać o to co w takim biznes planie powinno się znaleźć. Z mojej praktyki wynika, że 95% banków nie ma jakiegoś wzoru biznes planu – a nawet żadnych wskazówek co do zawartości. Najczęściej można usłyszeć, że ma to być standardowy biznesplan. Warto jednak ponaciskać na bank, aby mailem przesłali punkty jakie chcieliby przeczytać w tym dokumencie. Jeśli nadal bank będzie uparty to warto w Internecie poszukać struktury biznesplanu. Albo popytać w kilku bankach, może w końcu któryś powie co tam ma być.
Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?
Z mojego doświadczenia wynika, że nie różni się on za bardzo od standardowego biznes planu, więc nie należy się obawiać. Najważniejszymi elementami każdego biznes planu czy Studium Wykonalności są: analiza finansowa, opis przedsięwzięcia oraz analiza rynku na którym działa firma i na który zostanie wprowadzony produkt lub usługa powstające w efekcie realizacji projektu.
REKLAMA
W przypadku opisu przedsięwzięcia i analizy rynku jak ją raz napiszemy, to później będzie ona bardzo przydatna do Studium Wykonalności. W zasadzie będzie można zrobić kopiuj – wklej. Co do analizy finansowej – to jeśli bank nie poda jakichś reguł wg. których powinna zostać przeprowadzona to warto spojrzeć na wskazówki z wytycznych Instytucji Wdrażającej.
Szczegółowe informacje co do zawartości części finansowej zawsze znajdują się w załącznikach do ogłoszenia o konkursie. Warto części finansowej poświęcić więcej czasu, ponieważ od niej zależy wszystko i ona jest najszerzej analizowana przez pracowników banku.
Oczywiście nie należy zaniedbywać pozostałych punktów biznesplanu, ponieważ stanowią one tzw. tło do obliczeń pokazanych w części finansowej. Poza tym gdy raz napiszemy, to będzie można to wykorzystać – po rozszerzeniu informacji (o te wskazane w wytycznych konkursowych) w Studium Wykonalności. Składając do banku biznesplan warto wspomnieć, że promesa powinna zostać wystawiona na wzorze który obowiązuje dla danej Instytucji Wdrażającej.
Zobacz: Jak finansować małą firmę technologiczną - dotacje
Różnice między poszczególnymi wzorami promes są niewielkie, ale warto pamiętać, że jeżeli promesa zostanie wystawiona na innym niż wskazany w warunkach konkursu formularzu to wniosek o dotację unijną zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. Jeśli natomiast firma korzysta z usług firmy doradczej to warto przemyśleć zlecenie takiego biznesplanu profesjonalnej firmie. Jeśli jednak zdecydujemy się pisać samodzielnie, to proponuję przemyśleć zlecenie napisania części finansowej profesjonaliście.
O Autorze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.