reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak uzyskać koncesję na alkohol?

Jak uzyskać koncesję na alkohol?

Potocznie nazywana „koncesja na alkohol” prawidłowo nazywa się zezwoleniem i jest udzielana przedsiębiorcy, który zamierza handlować napojami alkoholowymi. Odpowiednie zezwolenie jest wydawane przez odpowiedni organ w zależności od lokalizacji sklepu.

Kto wydaje zezwolenie?

W zależności od rodzaju prowadzonej sprzedaży wyróżniamy sprzedaż detaliczną, na którą zezwolenie wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Sprzedaż hurtowa wymaga uzyskania zezwolenia marszałka województwa jeżeli chcemy sprzedawać napoje alkoholowe do zawartości 18 % alkoholu lub ministra właściwego do spraw gospodarki jeżeli napoje alkoholowe będą miały od 18 % zawartości alkoholu.

Przedsiębiorcy i cudzoziemcy z łatwiejszym dostępem do administracji

Rodzaje zezwoleń

Wyróżniamy trzy rodzaje zezwoleń wydawane oddzielnie na każdy rodzaj napojów alkoholowych. Zezwolenie A na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu najczęściej jest to piwo, Zezwolenie B na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 8% alkoholu podpada pod to wino, Zezwolenie C na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu są to już mocne trunki jak wódka.

Co zawiera wniosek o wydanie zezwolenia?

Wydanie zezwolenia wiąże się ze złożeniem pisemnego wniosku do organu wydającego zezwolenie. Wniosek musi zawierać : oznaczenie rodzaju zezwolenia, oznaczenie przedsiębiorcy, numer KRS lub CEIDG, przedmiot działalności gospodarczej zgodnie z numerem PKD, adres punktu sprzedaży i adres punktu składowania napojów alkoholowych. Do wniosku powinniśmy zawrzeć następujące załączniki : kserokopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym ma być prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, pisemna zgoda właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku - jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, oryginał decyzji właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, potwierdzającej spełnienie warunków sanitarnych przez punkt sprzedaży, kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Porozmawiaj na Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama