REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zielony certyfikat dla przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja serwisu Biznes
Zielony certyfikat
Zielony certyfikat

REKLAMA

REKLAMA

Zielony certyfikat to dokument, który potwierdza wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii. System zielonych certyfikatów obowiązuje w Polsce od l października 2005 r. Jakie problemy napotyka się przy wydawaniu zielonych certyfikatów?

Zielony certyfikat

Zakłady energetyczne są zobowiązane wykazać się odpowiednim udziałem zielonej energii w bilansie energii elektrycznej dostarczonej do odbiorców. Zakład energetyczny może zakupić zieloną energię bezpośrednio od producenta energii odnawialnej lub zakupić zielone certyfikaty na Towarowej Giełdzie Energii. Brak wykazania się odpowiednią ilością zielonych certyfikatów skutkuje koniecznością uiszczenia tzw. opłaty zastępczej. Zielony certyfikat wydawany jest przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek wytwórcy, a za pośrednictwem operatora energetycznego. Zielony certyfikat jest potwierdzeniem, że energia pochodząca od wytwórcy została wyprodukowana z odnawialnego źródła.

REKLAMA

Wydawanie zielonych certyfikatów

W wielu przypadkach przed wydaniem świadectw pochodzenia niezbędne okazuje się przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego celem ustalenia, czy spełnione zostały określone prawem przesłanki warunkujące wydanie przedmiotowego świadectwa pochodzenia. W obecnej chwili powyższe dotyczy w szczególności wniosków o wydanie świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w jednostkach wytwórczych (o określonej mocy elektrycznej), w których spalana jest biomasa pochodzenia tzw. leśnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wyjaśnienia i udokumentowania wymaga nie tylko pochodzenie ww. biomasy, ale również jej klasyfikacja jakościowa, o której mowa w § 2 pkt 7 obowiązującego od dnia 31 grudnia 2012 r. rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii (Dz. U. z 2012 r. poz. 1229 oraz z 2013 r. poz. 1362).

Analogiczną uwagę poczynić należy w odniesieniu do tzw. biomasy agro, przy czym dotyczy ona głównie biomasy z upraw energetycznych, których istnienie winno zostać, w ocenie prezesa URE, co najmniej uprawdopodobnione przez podmioty wnioskujące o wydanie świadectw pochodzenia. Wskazać dodatkowo należy, iż brzmienie przepisów ww. rozporządzenia, a także jednoznaczne przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) nakładają na prezesa URE obowiązek zgromadzenia materiału dowodowego pozwalającego na udokumentowanie pochodzenia wskazanego rodzaju biomasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+


REKLAMA

Wnioski płynące z ustaleń poczynionych w ramach prowadzonych aktualnie postępowań wyjaśniających są w opinii prezesa URE niepokojące i pozwalają na sformułowanie tezy, zgodnie z którą część przedsiębiorców, dokonując zakupu biomasy kwalifikowanej przez nich jako uprawy energetyczne, względnie jako drewno niepełnowartościowe, których udział w ogólnym wolumenie biomasy wykorzystywanej w danej jednostce bezpośrednio rzutuje na wielkość przyznawanego wsparcia – wolumen energii objętej świadectwami, nie podejmowała żadnych działań zmierzających do zweryfikowania nabywanej biomasy.

Kolejną bezpośrednią przyczyną rzutującą na przebieg postępowań administracyjnych w przedmiocie wydania świadectw pochodzenia jest zatem konieczność zgromadzenia materiału dowodowego w stopniu choćby uprawdopodobniającym formułowane w tym względzie przez przedsiębiorców twierdzenia. W wielu przypadkach działania organu skutkują koniecznością korygowania przez indywidualnych przedsiębiorców wniosków o wydanie świadectw pochodzenia, bowiem materiał dowodowy zgromadzony w tych sprawach pozwala na pozytywne zweryfikowanie jedynie części zużytej w poszczególnych jednostkach wytwórczych biomasy.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. wydano świadectwa pochodzenia na łączny wolumen 7 798 023,889 MWh.

Tekst opracowany na podstawie odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzego Pietrewicza na zapytanie poselskie nr 6058.

Co powinna zawierać etykieta?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA