REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zielony certyfikat dla przedsiębiorców

Redakcja serwisu Biznes
Zielony certyfikat
Zielony certyfikat

REKLAMA

REKLAMA

Zielony certyfikat to dokument, który potwierdza wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii. System zielonych certyfikatów obowiązuje w Polsce od l października 2005 r. Jakie problemy napotyka się przy wydawaniu zielonych certyfikatów?

Zielony certyfikat

Zakłady energetyczne są zobowiązane wykazać się odpowiednim udziałem zielonej energii w bilansie energii elektrycznej dostarczonej do odbiorców. Zakład energetyczny może zakupić zieloną energię bezpośrednio od producenta energii odnawialnej lub zakupić zielone certyfikaty na Towarowej Giełdzie Energii. Brak wykazania się odpowiednią ilością zielonych certyfikatów skutkuje koniecznością uiszczenia tzw. opłaty zastępczej. Zielony certyfikat wydawany jest przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek wytwórcy, a za pośrednictwem operatora energetycznego. Zielony certyfikat jest potwierdzeniem, że energia pochodząca od wytwórcy została wyprodukowana z odnawialnego źródła.

REKLAMA

Wydawanie zielonych certyfikatów

W wielu przypadkach przed wydaniem świadectw pochodzenia niezbędne okazuje się przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego celem ustalenia, czy spełnione zostały określone prawem przesłanki warunkujące wydanie przedmiotowego świadectwa pochodzenia. W obecnej chwili powyższe dotyczy w szczególności wniosków o wydanie świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w jednostkach wytwórczych (o określonej mocy elektrycznej), w których spalana jest biomasa pochodzenia tzw. leśnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wyjaśnienia i udokumentowania wymaga nie tylko pochodzenie ww. biomasy, ale również jej klasyfikacja jakościowa, o której mowa w § 2 pkt 7 obowiązującego od dnia 31 grudnia 2012 r. rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii (Dz. U. z 2012 r. poz. 1229 oraz z 2013 r. poz. 1362).

Analogiczną uwagę poczynić należy w odniesieniu do tzw. biomasy agro, przy czym dotyczy ona głównie biomasy z upraw energetycznych, których istnienie winno zostać, w ocenie prezesa URE, co najmniej uprawdopodobnione przez podmioty wnioskujące o wydanie świadectw pochodzenia. Wskazać dodatkowo należy, iż brzmienie przepisów ww. rozporządzenia, a także jednoznaczne przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) nakładają na prezesa URE obowiązek zgromadzenia materiału dowodowego pozwalającego na udokumentowanie pochodzenia wskazanego rodzaju biomasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+


REKLAMA

Wnioski płynące z ustaleń poczynionych w ramach prowadzonych aktualnie postępowań wyjaśniających są w opinii prezesa URE niepokojące i pozwalają na sformułowanie tezy, zgodnie z którą część przedsiębiorców, dokonując zakupu biomasy kwalifikowanej przez nich jako uprawy energetyczne, względnie jako drewno niepełnowartościowe, których udział w ogólnym wolumenie biomasy wykorzystywanej w danej jednostce bezpośrednio rzutuje na wielkość przyznawanego wsparcia – wolumen energii objętej świadectwami, nie podejmowała żadnych działań zmierzających do zweryfikowania nabywanej biomasy.

Kolejną bezpośrednią przyczyną rzutującą na przebieg postępowań administracyjnych w przedmiocie wydania świadectw pochodzenia jest zatem konieczność zgromadzenia materiału dowodowego w stopniu choćby uprawdopodobniającym formułowane w tym względzie przez przedsiębiorców twierdzenia. W wielu przypadkach działania organu skutkują koniecznością korygowania przez indywidualnych przedsiębiorców wniosków o wydanie świadectw pochodzenia, bowiem materiał dowodowy zgromadzony w tych sprawach pozwala na pozytywne zweryfikowanie jedynie części zużytej w poszczególnych jednostkach wytwórczych biomasy.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. wydano świadectwa pochodzenia na łączny wolumen 7 798 023,889 MWh.

Tekst opracowany na podstawie odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzego Pietrewicza na zapytanie poselskie nr 6058.

Co powinna zawierać etykieta?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA