UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+
REKLAMA
REKLAMA
CE
Dotychczas, aby wprowadzić na rynek unijny produkt zgodnie z prawem musiał posiadać oznakowanie CE. Jest ono formą oświadczenia producenta, o tym, że towar jest zgodny z unijnymi wymogami – spełnia wymagania dyrektywy tzw. „Nowego Podejścia”, ale nie jest to gwarancja. Aby oznakować swój towar znakiem CE producent kieruje go do analiz i testów mających na celu wskazanie czy spełnia on wymogi wyżej wymienionych dyrektyw, a następnie poddaje produkt ocenie zgodności. Często ocena zgodności wymaga Jednostki Notyfikowanej, czyli strony trzeciej stanowiącej organizację wyznaczoną przez państwo do wykonywania zadań wskazanych w dyrektywie. Produkty wskazane w dyrektywie podzielone są odpowiednio na kilkanaście kategorii, które również podlegają podziałowi na sektory oznaczone literami wskazujące skomplikowanie danego produktu. Produkty należące do sektora A, poszczególnych grup, nie wymagają udziału strony trzeciej i producent na podstawie własnej oceny może „nadać” im znak CE. W Polsce wymogiem posiadania tego znaku objętych jest grupa ok. 20 produktów w tym sprzęt RTV. Za wprowadzenie do obrotu produktu wymienionego w dyrektywie bez znaku CE grozi grzywna.
REKLAMA
Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny
Wprowadzenie oznaczenia CE miało na celu eliminowanie barier w handlu na terenie Unii. Państwo Członkowskie nie może odmówić wejścia na rynek produktowi z oznaczeniem CE. Dzięki temu państwa nie mogły powoływać się na ochronę dobra konsumentów w przypadku braku zgody na wprowadzenie towaru pochodzenia unijnego, ponieważ traktowane jest to, jako dyskryminacja.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
CE+
Nowe oznaczenie EU „Safety Tested” w skrócie CE+ ma być dobrowolnym znakiem, który będzie przyznawany na podstawie testów, ale już innych niż w przypadku podstawowego znaku CE. Wraz z wprowadzeniem nowej dyrektywy, nad którą posłowie będą głosowali jeszcze w kwietniu, państwa będą zobowiązane zgłosić Unii Europejskiej własny program upoważniania do nadawania znaku CE+. To właśnie stworzony przez państwo program będzie testował zgłoszone przez producentów produkty i decydował o przyznaniu znaku. Dotychczasowa kontrola strony trzeciej zarezerwowana dla przypadków bardziej skomplikowanych strukturalnie towarów zostanie rozszerzona na wszystkie produkty, aby uniknąć sytuacji, gdy producent pomijając testy wprowadzał na rynek towar z oznaczeniem CE niespełniający w rzeczywistości wymogów.
Jakie prawa mają konsumenci? – nowe przepisy
Unia chce również zastąpić często stosowany opis „Made In UE” na oznaczenie każdorazowo wskazujące kraj pochodzenia produktu. Wszystkie nowe unormowania prowadzą do poprawy, jakości produktów i ich bezpieczeństwa dla użytkowników.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.