| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

W celu zwiększenia bezpieczeństwa takich produktów jak zabawki, wyroby medyczne, sprzęt RTV Unia planuje wprowadzić nową procedurę zakładającą sprawdzenie towaru przez niezależną stronę trzecią, sprawdzone i zgodne z nową dyrektywą towary będą otrzymywały nowe oznaczenie CE+ czyli "EU Safety Tested" gwarantujące konsumentowi wyższe bezpieczeństwo.

CE

Dotychczas, aby wprowadzić na rynek unijny produkt zgodnie z prawem musiał posiadać oznakowanie CE. Jest ono formą oświadczenia producenta, o tym, że towar jest zgodny z unijnymi wymogami – spełnia wymagania dyrektywy tzw. „Nowego Podejścia”, ale nie jest to gwarancja. Aby oznakować swój towar znakiem CE producent kieruje go do analiz i testów mających na celu wskazanie czy spełnia on wymogi wyżej wymienionych dyrektyw, a następnie poddaje produkt ocenie zgodności. Często ocena zgodności wymaga Jednostki Notyfikowanej, czyli strony trzeciej stanowiącej organizację wyznaczoną przez państwo do wykonywania zadań wskazanych w dyrektywie. Produkty wskazane w dyrektywie podzielone są odpowiednio na kilkanaście kategorii, które również podlegają podziałowi na sektory oznaczone literami wskazujące skomplikowanie danego produktu. Produkty należące do sektora A, poszczególnych grup, nie wymagają udziału strony trzeciej i producent na podstawie własnej oceny może „nadać” im znak CE. W Polsce wymogiem posiadania tego znaku objętych jest grupa ok. 20 produktów w tym sprzęt RTV. Za wprowadzenie do obrotu produktu wymienionego w dyrektywie bez znaku CE grozi grzywna.

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny

Wprowadzenie oznaczenia CE miało na celu eliminowanie barier w handlu na terenie Unii. Państwo Członkowskie nie może odmówić wejścia na rynek produktowi z oznaczeniem CE. Dzięki temu państwa nie mogły powoływać się na ochronę dobra konsumentów w przypadku braku zgody na wprowadzenie towaru pochodzenia unijnego, ponieważ traktowane jest to, jako dyskryminacja.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »