REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

Maria Szadkowska
CE+
CE+
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W celu zwiększenia bezpieczeństwa takich produktów jak zabawki, wyroby medyczne, sprzęt RTV Unia planuje wprowadzić nową procedurę zakładającą sprawdzenie towaru przez niezależną stronę trzecią, sprawdzone i zgodne z nową dyrektywą towary będą otrzymywały nowe oznaczenie CE+ czyli "EU Safety Tested" gwarantujące konsumentowi wyższe bezpieczeństwo.

CE

Dotychczas, aby wprowadzić na rynek unijny produkt zgodnie z prawem musiał posiadać oznakowanie CE. Jest ono formą oświadczenia producenta, o tym, że towar jest zgodny z unijnymi wymogami – spełnia wymagania dyrektywy tzw. „Nowego Podejścia”, ale nie jest to gwarancja. Aby oznakować swój towar znakiem CE producent kieruje go do analiz i testów mających na celu wskazanie czy spełnia on wymogi wyżej wymienionych dyrektyw, a następnie poddaje produkt ocenie zgodności. Często ocena zgodności wymaga Jednostki Notyfikowanej, czyli strony trzeciej stanowiącej organizację wyznaczoną przez państwo do wykonywania zadań wskazanych w dyrektywie. Produkty wskazane w dyrektywie podzielone są odpowiednio na kilkanaście kategorii, które również podlegają podziałowi na sektory oznaczone literami wskazujące skomplikowanie danego produktu. Produkty należące do sektora A, poszczególnych grup, nie wymagają udziału strony trzeciej i producent na podstawie własnej oceny może „nadać” im znak CE. W Polsce wymogiem posiadania tego znaku objętych jest grupa ok. 20 produktów w tym sprzęt RTV. Za wprowadzenie do obrotu produktu wymienionego w dyrektywie bez znaku CE grozi grzywna.

REKLAMA

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny

Wprowadzenie oznaczenia CE miało na celu eliminowanie barier w handlu na terenie Unii. Państwo Członkowskie nie może odmówić wejścia na rynek produktowi z oznaczeniem CE. Dzięki temu państwa nie mogły powoływać się na ochronę dobra konsumentów w przypadku braku zgody na wprowadzenie towaru pochodzenia unijnego, ponieważ traktowane jest to, jako dyskryminacja.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


CE+

Nowe oznaczenie EU „Safety Tested” w skrócie CE+ ma być dobrowolnym znakiem, który będzie przyznawany na podstawie testów, ale już innych niż w przypadku podstawowego znaku CE. Wraz z wprowadzeniem nowej dyrektywy, nad którą posłowie będą głosowali jeszcze w kwietniu, państwa będą zobowiązane zgłosić Unii Europejskiej własny program upoważniania do nadawania znaku CE+. To właśnie stworzony przez państwo program będzie testował zgłoszone przez producentów produkty i decydował o przyznaniu znaku. Dotychczasowa kontrola strony trzeciej zarezerwowana dla przypadków bardziej skomplikowanych strukturalnie towarów zostanie rozszerzona na wszystkie produkty, aby uniknąć sytuacji, gdy producent pomijając testy wprowadzał na rynek towar z oznaczeniem CE niespełniający w rzeczywistości wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie prawa mają konsumenci? – nowe przepisy

Unia chce również zastąpić często stosowany opis „Made In UE” na oznaczenie każdorazowo wskazujące kraj pochodzenia produktu. Wszystkie nowe unormowania prowadzą do poprawy, jakości produktów i ich bezpieczeństwa dla użytkowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA