REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Maria Szadkowska
kradzież, Fot. Fotolia
kradzież, Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo doniesień policji o zmniejszającej się, z roku na rok przestępczości Polacy nie czują się bezpiecznie. Prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na ataki przestępców więc czy z tego tytułu mogą ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni? Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o takie pozwolenie?

Na napady rabunkowe narażeni są zwłaszcza właściciele sklepów, kantorów czy stacji paliw. Znacznie „chętniej” przestępcy wybierają ich na ofiary ze względu na oczekiwany zysk z tytułu prowadzonej przez nich działalności. Czy tylko ze względu na obawę przed prawdopodobieństwem napadu, osoby takie mogą liczyć na uzyskanie pozwolenia na broń? Niestety niepoparte dowodami poczucie zagrożenia czy nawet przedstawienie statystyk, o ilości napadów na daną kategorię działalności, na poparcie swoich obaw nie spowoduje uzyskania dokumentów uprawniających do posiadania broni palnej.

REKLAMA

Powód uzasadniający posiadanie broni

Aby otrzymać pozwolenie należy spełnić szereg wymagań. Najważniejsze jest, aby potencjalny posiadacz broni nie był osobą mogącą spowodować zagrożenie dla siebie ani dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Ubiegający się o pozwolenie przedsiębiorca musi udowodnić, iż jego obawy są uzasadnione na podstawie np. stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Elementem działającym na korzyść są odnotowane wcześniej incydenty związane z wykonywaniem działalności gospodarczej jak np. włamania do lokalu należącego do firmy, groźby karalne, ale co najważniejsze w tym aspekcie muszą być one zgłoszone policji. Również osoby, których działalność polega na podróżach po kraju z dużymi sumami pieniędzy lub wartościowym towarem mają większe szanse na pozytywne zakwalifikowanie wniosku.

Jak założyć kantor wymiany walut?

Uzasadnienie to jednak dopiero początek, broń palną do ochrony osobistej mogą posiadać bowiem osoby, które ukończyły 21 rok życia, są w pełni władz umysłowych, nie mają znacznych ograniczeń w sprawności fizycznej, wolne od uzależnień (chodzi o alkohol i inne substancje psychoaktywne). Nie mogą być to osoby skazane za przestępstwo umyślne, skarbowe, nieumyślne przeciwko zdrowiu i życiu oraz przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, oraz sprawca, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie złożyć?

Wniosek składa się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania komendanta wojewódzkiego policji. We wniosku poza uzasadnieniem należy wpisać, o jaka broń chodzi, ile jej egzemplarzy, imię i nazwisko, imię ojca, imię i nazwisko panieńskie matki, adres zamieszkania i do korespondencji, seria i nr dowodu osobistego.

Wymogiem jest też zdanie egzaminu przed komisją powołaną przez organ policji ze znajomości posługiwania się bronią, o którą się wnioskuje.

Koszty

Poniżej rozpisane koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorca przy występowaniu z wnioskiem:

  • 242 zł – wydanie pozwolenia na broń wydane osobie fizycznej
  • 1193 zł – wydanie pozwolenia na broń osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej
  • 17 zł – wydanie zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni
  • 500 zł – egzamin w sprawie wydania pozwolenia na broń w celach obrony osobistej

Decyzję wydaje ten sam organ, do którego zgłaszany jest wniosek. Nabywca broni jest zobowiązany w ciągu 5 dni ją zarejestrować.

Jak widać jest to dość skomplikowany proces, dla wielu osób zbyt kosztowny aczkolwiek z roku na rok coraz więcej osób uzyskuje takie pozwolenia, nawet o 500 osób. Czy oznacza to, że mimo trudnej procedury coraz więcej osób jest w stanie poświęcić się aby podwyższyć bezpieczeństwo pracy w swojej firmie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA