reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Pomimo doniesień policji o zmniejszającej się, z roku na rok przestępczości Polacy nie czują się bezpiecznie. Prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na ataki przestępców więc czy z tego tytułu mogą ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni? Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o takie pozwolenie?

Na napady rabunkowe narażeni są zwłaszcza właściciele sklepów, kantorów czy stacji paliw. Znacznie „chętniej” przestępcy wybierają ich na ofiary ze względu na oczekiwany zysk z tytułu prowadzonej przez nich działalności. Czy tylko ze względu na obawę przed prawdopodobieństwem napadu, osoby takie mogą liczyć na uzyskanie pozwolenia na broń? Niestety niepoparte dowodami poczucie zagrożenia czy nawet przedstawienie statystyk, o ilości napadów na daną kategorię działalności, na poparcie swoich obaw nie spowoduje uzyskania dokumentów uprawniających do posiadania broni palnej.

Powód uzasadniający posiadanie broni

Aby otrzymać pozwolenie należy spełnić szereg wymagań. Najważniejsze jest, aby potencjalny posiadacz broni nie był osobą mogącą spowodować zagrożenie dla siebie ani dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Ubiegający się o pozwolenie przedsiębiorca musi udowodnić, iż jego obawy są uzasadnione na podstawie np. stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Elementem działającym na korzyść są odnotowane wcześniej incydenty związane z wykonywaniem działalności gospodarczej jak np. włamania do lokalu należącego do firmy, groźby karalne, ale co najważniejsze w tym aspekcie muszą być one zgłoszone policji. Również osoby, których działalność polega na podróżach po kraju z dużymi sumami pieniędzy lub wartościowym towarem mają większe szanse na pozytywne zakwalifikowanie wniosku.

Jak założyć kantor wymiany walut?

Uzasadnienie to jednak dopiero początek, broń palną do ochrony osobistej mogą posiadać bowiem osoby, które ukończyły 21 rok życia, są w pełni władz umysłowych, nie mają znacznych ograniczeń w sprawności fizycznej, wolne od uzależnień (chodzi o alkohol i inne substancje psychoaktywne). Nie mogą być to osoby skazane za przestępstwo umyślne, skarbowe, nieumyślne przeciwko zdrowiu i życiu oraz przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, oraz sprawca, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama