Odstąpienie od umowy o roboty budowlane - brak klauzuli odstąpienia
REKLAMA
REKLAMA
Gdy strony nie zastrzegły w umowie prawa odstąpienia od niej na rzecz inwestora, to może on skorzystać z takiego prawa przyznanego mu wprost przez odpowiednie normy kodeksu cywilnego.
REKLAMA
Możemy tutaj zastosować odpowiednio przepisy o prawie odstąpienia od umowy o dzieło (art. 656 § 1 k.c.) – brak zaś jest zaś w kodeksie przepisów dot. stricte umowy o roboty budowlane, które pozwalałyby inwestorowi na odstąpienie od niej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Inwestor może więc od umowy odstąpić, jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem obiektu tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał go ukończyć w czasie umówionym (art. 635 k.c.). Nie jest przy tym konieczne wyznaczenie wykonawcy dodatkowego terminu – nie jest także istotne to, czy opóźnienie jest przez wykonawcę zawinione oraz jakie są tego opóźnienia przyczyny (nie można zaś odstąpić od umowy na podstawie art. 635 k.c., jeżeli opóźnienie powstało z winy samego inwestora).
Po drugie, inwestor może z takiego prawa skorzystać także wtedy, jeżeli wykonawca wykonuje obiekt w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową – jednakże inwestor powinien wcześniej wezwać wykonawcę do zmiany sposoby wykonania oraz w tym celu wyznaczyć mu odpowiedni termin. Po jego upływie, inwestor może od umowy odstąpić (art. 636 k.c.). Wykonanie sprzeczne z umową to także zlecenie przez wykonawcę pewnych prac podwykonawcy, jeżeli strony umowy o roboty budowlane tego nie przewidziały. Odpowiedni termin to termin realny, umożliwiający wykonawcy zmianę sposobu wykonywania obiektu na prawidłowy – wyznaczenie zaś terminu nieodpowiedniego rodzi skutek bezskuteczności późniejszego odstąpienia.
Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane
Najbardziej radykalnym środkiem pozwalającym na odstąpienie inwestora od umowy o roboty budowlane bez jakiegokolwiek powodu oraz aż do momentu ukończenia obiektu jest art. 644 k.c. W razie skorzystania z prawa do odstąpienia na podstawie tego artykułu kodeksu cywilnego, inwestor powinien wypłacić wykonawcy umówione wynagrodzenie, jednakże może odliczyć od niego to, co wykonawca zaoszczędził dlatego, że obiektu nie wykonał (chodzi więc nade wszystko o materiały budowlane, których wykonawca nie zdążył użyć).
REKLAMA
REKLAMA