REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane - brak klauzuli odstąpienia

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
umowa o roboty budowlane
umowa o roboty budowlane
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strony umowy o roboty budowlane mogą albo nie przewidywać potrzeby umieszczania w umowie klauzuli odstąpienie w chwili jej zawarcia – albo też nie umieścić jej w umowie z własnego gapiostwa. Powstaje więc zasadnicze pytanie: co ma zrobić inwestor w wypadku, gdy w umowie o roboty budowlane brak klauzuli odstąpienia od umowy.

Gdy strony nie zastrzegły w umowie prawa odstąpienia od niej na rzecz inwestora, to może on skorzystać z takiego prawa przyznanego mu wprost przez odpowiednie normy kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Możemy tutaj zastosować odpowiednio przepisy o prawie odstąpienia od umowy o dzieło (art. 656 § 1 k.c.) – brak zaś jest zaś w kodeksie przepisów dot. stricte umowy o roboty budowlane, które pozwalałyby inwestorowi na odstąpienie od niej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Inwestor może więc od umowy odstąpić, jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem obiektu tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał go ukończyć w czasie umówionym (art. 635 k.c.). Nie jest przy tym konieczne wyznaczenie wykonawcy dodatkowego terminu – nie jest także istotne to, czy opóźnienie jest przez wykonawcę zawinione oraz jakie są tego opóźnienia przyczyny (nie można zaś odstąpić od umowy na podstawie art. 635 k.c., jeżeli opóźnienie powstało z winy samego inwestora).

Po drugie, inwestor może z takiego prawa skorzystać także wtedy, jeżeli wykonawca wykonuje obiekt w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową – jednakże inwestor powinien wcześniej wezwać wykonawcę do zmiany sposoby wykonania oraz w tym celu wyznaczyć mu odpowiedni termin. Po jego upływie, inwestor może od umowy odstąpić (art. 636 k.c.). Wykonanie sprzeczne z umową to także zlecenie przez wykonawcę pewnych prac podwykonawcy, jeżeli strony umowy o roboty budowlane tego nie przewidziały. Odpowiedni termin to termin realny, umożliwiający wykonawcy zmianę sposobu wykonywania obiektu na prawidłowy – wyznaczenie zaś terminu nieodpowiedniego rodzi skutek bezskuteczności późniejszego odstąpienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane

Najbardziej radykalnym środkiem pozwalającym na odstąpienie inwestora od umowy o roboty budowlane bez jakiegokolwiek powodu oraz aż do momentu ukończenia obiektu jest art. 644 k.c. W razie skorzystania z prawa do odstąpienia na podstawie tego artykułu kodeksu cywilnego, inwestor powinien wypłacić wykonawcy umówione wynagrodzenie, jednakże może odliczyć od niego to, co wykonawca zaoszczędził dlatego, że obiektu nie wykonał (chodzi więc nade wszystko o materiały budowlane, których wykonawca nie zdążył użyć).

Jaki jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA