| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak odstąpić od umowy deweloperskiej?

Jak odstąpić od umowy deweloperskiej?

Zarówno nabywca jak i deweloper mają prawo odstąpić od zawartej umowy deweloperskiej. W przypadku odstąpienia przez nabywcę, umowę uważa się za niezawartą. Jeżeli deweloper odstąpi od umowy, nabywca ma obowiązek wyrazić zgodę na wykreślenie z księgi wieczystej.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej przez nabywcę

Nabywca dysponuje ustawowym uprawnieniem do odstąpienia od umowy deweloperskiej w terminie 30 dni od jej zawarcia, jeżeli:

  • umowa deweloperska nie zawiera elementów wymaganych przez ustawę;
  • informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub załącznikach do niego, z wyjątkiem zmian podkreślonych wyraźnie w umowie;
  • deweloper nie doręczył prospektu informacyjnego wraz z załącznikami;
  • informacje zawarte w prospekcie lub w załącznikach, na których podstawie zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej;
  • prospekt informacyjny nie zawiera informacji określonych we wzorze prospektu stanowiącego załącznik do ustawy;
  • w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości w terminie określonym w umowie deweloperskiej.

Nabywca ma ustawowe prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej w sześciu przypadkach wskazanych w art. 29 ustawy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?

W przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej na podstawie jednej z wyżej wskazanych okoliczności, bank wypłaci konsumentowi przypadające mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej. Ponadto, we wskazanych powyżej przypadkach nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że nabywcy wolno odstąpić od umowy deweloperskiej za zapłatą oznaczonej sumy, tzw. odstępnego.

W sytuacji odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej, jest ona uważana za niezawartą a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem. Strony powinny sobie zwrócić to, co świadczyły. Nabywca nie jest ponadto zobowiązany do poniesienia opłat wynikających z postanowień umowy, np. kar umownych lub jakichkolwiek innych. Oświadczenie nabywcy o odstąpieniu od umowy deweloperskiej wraz ze zgodą na wykreślenie roszczenia o przeniesieniu własności nieruchomości powinno być złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

W razie skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy, nabywca nie może być obciążany żadnymi kosztami. Natomiast bank, po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej, powinien niezwłocznie wypłacić nabywcy przypadające mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »