Odstąpienie od umowy deweloperskiej przez nabywcę
Nabywca dysponuje ustawowym uprawnieniem do odstąpienia od umowy deweloperskiej w terminie 30 dni od jej zawarcia, jeżeli:
reklama
reklama
- umowa deweloperska nie zawiera elementów wymaganych przez ustawę;
- informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub załącznikach do niego, z wyjątkiem zmian podkreślonych wyraźnie w umowie;
- deweloper nie doręczył prospektu informacyjnego wraz z załącznikami;
- informacje zawarte w prospekcie lub w załącznikach, na których podstawie zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej;
- prospekt informacyjny nie zawiera informacji określonych we wzorze prospektu stanowiącego załącznik do ustawy;
- w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości w terminie określonym w umowie deweloperskiej.
Nabywca ma ustawowe prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej w sześciu przypadkach wskazanych w art. 29 ustawy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?
W przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej na podstawie jednej z wyżej wskazanych okoliczności, bank wypłaci konsumentowi przypadające mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej. Ponadto, we wskazanych powyżej przypadkach nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że nabywcy wolno odstąpić od umowy deweloperskiej za zapłatą oznaczonej sumy, tzw. odstępnego.
W sytuacji odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej, jest ona uważana za niezawartą a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem. Strony powinny sobie zwrócić to, co świadczyły. Nabywca nie jest ponadto zobowiązany do poniesienia opłat wynikających z postanowień umowy, np. kar umownych lub jakichkolwiek innych. Oświadczenie nabywcy o odstąpieniu od umowy deweloperskiej wraz ze zgodą na wykreślenie roszczenia o przeniesieniu własności nieruchomości powinno być złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
W razie skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy, nabywca nie może być obciążany żadnymi kosztami. Natomiast bank, po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej, powinien niezwłocznie wypłacić nabywcy przypadające mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym.