Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej?

Niedawno sporo mówiło się o nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wyjaśniamy, dlaczego ten temat od pewnego czasu zupełnie zniknął z mediów.

Działalność deweloperska spółdzielni mieszkaniowych

Osoby decydujące się na kupno własnego mieszkania, często szukają ofert wśród przedstawionych przez deweloperów. Jednakże działalność deweloperska nie jest przypisana jedynie do inwestorów. Nieruchomość można zakupić również od spółdzielni mieszkaniowej. Na jakich zasadach działają spółdzielnie?

Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny

Przed zawarciem umowy deweloperskiej deweloper ma obowiązek poinformować nabywcę o aktualnie realizowanym przedsięwzięciu. Nabywca powinien zatem otrzymać pełną informację o oferowanym lokalu.

Jak odzyskać pieniądze od dewelopera?

Deweloper, który rozpoczyna działalność związaną ze sprzedażą nieruchomości zobowiązany jest do zawarcia umowy z wybranym przez siebie bankiem o prowadzenie powierniczego rachunku mieszkaniowego. Środki gromadzone na nim przez nabywców służą następnie realizacji inwestycji. W jaki sposób nabywca odzyska pieniądze w razie niepowodzenia przedsięwzięcia?

Roszczenia nabywcy w razie nienależytego wykonania umowy deweloperskiej

Deweloper będący profesjonalistą zobowiązany jest do zachowania należytej staranności przy wykonywaniu umowy deweloperskiej. W razie nienależytego wykonania jej postanowień, nabywcy nieruchomości przysługuje roszczenie o naprawienie wyrządzonej z tego tytułu szkody.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór własnego mieszkania od dewelopera to ważna chwila dla każdego, kto starał się o swoje cztery kąty. Przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę wiąże się ze spełnieniem kilku obowiązków przez dewelopera. Z procedury odbioru sporządzany jest protokół, do którego nabywca może zgłaszać wady nieruchomości. Jaką odpowiedzialność za wady ponosi deweloper?

Jak odstąpić od umowy deweloperskiej?

Zarówno nabywca jak i deweloper mają prawo odstąpić od zawartej umowy deweloperskiej. W przypadku odstąpienia przez nabywcę, umowę uważa się za niezawartą. Jeżeli deweloper odstąpi od umowy, nabywca ma obowiązek wyrazić zgodę na wykreślenie z księgi wieczystej.

Zmiany w ustawie deweloperskiej

Rząd przyjął projekt informacji przygotowanej dla Sejmu związany z oceną funkcjonowania i stosowania ustawy deweloperskiej. Proponowane zmiany objęłyby uregulowanie kwestii umowy rezerwacyjnej, zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa konsumentów oraz zabezpieczenie interesów przedsiębiorców.

Ustawa deweloperska do zmiany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonał analizy wprowadzonej w 2012 w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Wynika z niej, że kupujący nieruchomości są znacznie lepiej chronieni. Czy ustawa chroni również przedsiębiorców? Jakie zmiany są konieczne?

PepsiCo sprzedaje swoje magazyny

PepsiCo sprzedaje 6 nieruchomości przemysłowych, zlokalizowanych w największych miastach polski. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi ponad 28 000 m2. Nadzór nad transakcjami PepsiCo powierzyła firmie Colliers.

Wielkopolska i Mazowsze: 10 400 mkw. magazynów dla trzech firm

Dwie firmy z branży drzewno-meblarskiej: JAF Polska i PAGED oraz PHUP Gniezno Hurtowania Sp. z o. o. dystrybutor artykułów spożywczych i chemii wynajęły magazyny w Wielkopolsce i Mazowszu.

Prologis rozbudowuje obiekty BTS w Czechach i Słowacji

Prologis powiększy swoje obiekty o ponad 24 000 m2, m.in. na potrzeby jednego z największych operatorów hipermarketów w Czechach. Budowa zakończy się jeszcze w tym roku.

Jones Lang LaSalle: O blisko 162 tys. metrów kw. więcej powierzchni magazynowej

W pierwszej połowie roku zasoby powierzchni magazynowo-logistycznej zwiększyły się o 161 900 m2 i jest to wynik ponad dwukrotnie wyższy niż nowa podaż z pierwszej połowy 2010 r. - czytamy w raporcie opracowanym przez Jones Lang LaSalle.

Zmiany przy sprzedaży nieruchomości

 Od nowego roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż a nawet wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Niedawno weszły w życie przepisy regulujące wydawanie świadectw energetycznych.