Kategorie

Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej?

Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej? /Fot. Fotolia
Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej? /Fot. Fotolia
Niedawno sporo mówiło się o nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wyjaśniamy, dlaczego ten temat od pewnego czasu zupełnie zniknął z mediów.

Jeszcze stosunkowo niedawno, krajowe media dużo pisały o forsowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wspomniany urząd chciał zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez dodatkowych gwarancji, co spotkało się ze sporym sprzeciwem firm deweloperskich (obawiających się wzrostu kosztów działalności). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostatecznie porzucił swój pomysł dotyczący otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych, ale w zamian zaproponował utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Wbrew pozorom, kompromis ze strony UOKiK-u nie przyspieszył prac legislacyjnych. Osoby śledzące temat nowelizacji ustawy deweloperskiej mogły zauważyć, że od pewnego czasu nie jest on już chętnie poruszany przez media. Właśnie dlatego warto sprawdzić aktualny status prac nad wspomnianą nowelizacją.

Polecamy: RODO w marketingu

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wciąż nie trafiła do Sejmu

Reklama

Informacje ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL) odpowiadają na pytanie, dlaczego rodzime media przestały pisać o zapowiadanej zmianie ustawy deweloperskiej. Brak zainteresowania dziennikarzy tą tematyką wynika z faktu, że prace legislacyjne bardzo powoli posuwają się do przodu. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (patrz numer z wykazu: UD358) ponad rok temu trafił na stronę RCL. Pod koniec czerwca 2019 roku, wspomniany projekt wciąż nie został skierowany do Sejmu. Według stanu z 28 czerwca 2019 roku, nadal trwały prace w Stałym Komitecie Rady Ministrów.

Opisywana sytuacja wzbudza uzasadnione wątpliwości, czy nowelizację ustawy deweloperskiej uda się wprowadzić przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Wspomniane wybory odbędą się pomiędzy 13 października oraz 10 listopada 2019 r. Jeżeli parlamentarzystom nie uda się uchwalić ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, to kolejny Parlament nie będzie mógł wznowić przerwanych prac (zgodnie z tzw. zasadą dyskontynuacji). Ta zasada wymusi zajęcie się tematem nowelizacji ustawy deweloperskiej od samego początku. Prawdopodobnie byłoby to lepsze rozwiązanie niż finalizowanie prac legislacyjnych w dużym pośpiechu.

Warto przypomnieć, że obowiązująca ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (potocznie zwana ustawą deweloperską) była pospiesznie uchwalana przed wyborami parlamentarnymi. W efekcie pojawiły się różne niedociągnięcia krytykowane później przez prawników.

Zobacz: Nieruchomości

Proponowane zmiany przepisów wymagają głębszej analizy

Reklama

Pośpiech związany z uchwalaniem nowelizacji ustawy deweloperskiej przed wyborami jest niezalecany między innymi dlatego, że wspomniana nowelizacja przewiduje wiele daleko idących zmian. Znacząco wpłyną one na rynek pierwotny. W tym kontekście warto przypomnieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wprawdzie zrezygnował z likwidowania otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (bez dodatkowych gwarancji), ale w zamian zaproponował utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Ten fundusz miałby otrzymywać niewielką część środków przekazywanych przez klientów firm deweloperskich na mieszkaniowe rachunki powiernicze (1,00% wpłat na otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze oraz 0,20% wpłat na zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów założył, że w ten sposób rocznie uda się zebrać około 140 mln zł.

Podana suma wpłat na DFG stanowi koszt większej ochrony konsumenta ponoszony przez deweloperów. W praktyce część wspomnianego kosztu pokryją również nabywcy mieszkań deweloperskich. Zgodnie z koncepcją UOKiK-u, tworzony fundusz ma zapewnić klientom upadłej firmy deweloperskiej zwrot środków, które wpłacili na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Środki nowego funduszu zostaną wykorzystane również wtedy, gdy upadnie bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Planowana nowelizacja ustawy deweloperskiej wprowadza również kilka innych rozwiązań, które trzeba dobrze przemyśleć. Najważniejszym przykładem jest pomysł polegający na zastosowaniu przepisów ustawy deweloperskiej również do mieszkań, które zostały wybudowane i objęte pozwoleniem na użytkowanie. Deweloperzy wzbraniają się przed takim rozwiązaniem, które ich zdaniem będzie oznaczało niepotrzebne koszty oraz formalności.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca natomiast uwagę, że obowiązek stosowania mieszkaniowego rachunku powierniczego związany ze sprzedażą wybudowanego lokalu będzie występował tylko w przypadku umów, które zobowiązują dewelopera do przyszłego przeniesienia prawa własności mieszkania w zamian za wpłatę 100% ceny nieruchomości. Trzeba przyznać, że takie umowy (mające de facto charakter umów przedwstępnych) obecnie nie są bezpieczne dla przyszłego nabywcy mieszkania. Bezpieczeństwo i pozycję prawną klienta firmy deweloperskiej mają poprawić też zmiany polegające na ograniczeniu opłaty rezerwacyjnej (do 1,00% ceny mieszkania) i wprowadzeniu możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej w razie nieusunięcia istotnej wady lokum.

Duże znaczenie w kontekście oceny propozycji UOKiK - u powinien mieć ich potencjalny wpływ na koszt zakupu nowych mieszkań. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szacuje, że utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego podniesie ceny metrażu o nie więcej niż 0,3%. Jeżeli takie szacunki są trafne, to koszt dodatkowej ochrony klientów firm deweloperskich nie będzie zbyt duży.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Leszek Markiewicz
Agent nieruchomości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?