Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej?

Leszek Markiewicz
Agent nieruchomości
Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej? /Fot. Fotolia
Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej? /Fot. Fotolia
Niedawno sporo mówiło się o nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wyjaśniamy, dlaczego ten temat od pewnego czasu zupełnie zniknął z mediów.

Jeszcze stosunkowo niedawno, krajowe media dużo pisały o forsowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wspomniany urząd chciał zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez dodatkowych gwarancji, co spotkało się ze sporym sprzeciwem firm deweloperskich (obawiających się wzrostu kosztów działalności). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostatecznie porzucił swój pomysł dotyczący otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych, ale w zamian zaproponował utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Wbrew pozorom, kompromis ze strony UOKiK-u nie przyspieszył prac legislacyjnych. Osoby śledzące temat nowelizacji ustawy deweloperskiej mogły zauważyć, że od pewnego czasu nie jest on już chętnie poruszany przez media. Właśnie dlatego warto sprawdzić aktualny status prac nad wspomnianą nowelizacją.

Polecamy: RODO w marketingu

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wciąż nie trafiła do Sejmu

Informacje ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL) odpowiadają na pytanie, dlaczego rodzime media przestały pisać o zapowiadanej zmianie ustawy deweloperskiej. Brak zainteresowania dziennikarzy tą tematyką wynika z faktu, że prace legislacyjne bardzo powoli posuwają się do przodu. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (patrz numer z wykazu: UD358) ponad rok temu trafił na stronę RCL. Pod koniec czerwca 2019 roku, wspomniany projekt wciąż nie został skierowany do Sejmu. Według stanu z 28 czerwca 2019 roku, nadal trwały prace w Stałym Komitecie Rady Ministrów.

Opisywana sytuacja wzbudza uzasadnione wątpliwości, czy nowelizację ustawy deweloperskiej uda się wprowadzić przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Wspomniane wybory odbędą się pomiędzy 13 października oraz 10 listopada 2019 r. Jeżeli parlamentarzystom nie uda się uchwalić ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, to kolejny Parlament nie będzie mógł wznowić przerwanych prac (zgodnie z tzw. zasadą dyskontynuacji). Ta zasada wymusi zajęcie się tematem nowelizacji ustawy deweloperskiej od samego początku. Prawdopodobnie byłoby to lepsze rozwiązanie niż finalizowanie prac legislacyjnych w dużym pośpiechu.

Warto przypomnieć, że obowiązująca ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (potocznie zwana ustawą deweloperską) była pospiesznie uchwalana przed wyborami parlamentarnymi. W efekcie pojawiły się różne niedociągnięcia krytykowane później przez prawników.

Zobacz: Nieruchomości

Proponowane zmiany przepisów wymagają głębszej analizy

Pośpiech związany z uchwalaniem nowelizacji ustawy deweloperskiej przed wyborami jest niezalecany między innymi dlatego, że wspomniana nowelizacja przewiduje wiele daleko idących zmian. Znacząco wpłyną one na rynek pierwotny. W tym kontekście warto przypomnieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wprawdzie zrezygnował z likwidowania otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (bez dodatkowych gwarancji), ale w zamian zaproponował utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Ten fundusz miałby otrzymywać niewielką część środków przekazywanych przez klientów firm deweloperskich na mieszkaniowe rachunki powiernicze (1,00% wpłat na otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze oraz 0,20% wpłat na zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów założył, że w ten sposób rocznie uda się zebrać około 140 mln zł.

Podana suma wpłat na DFG stanowi koszt większej ochrony konsumenta ponoszony przez deweloperów. W praktyce część wspomnianego kosztu pokryją również nabywcy mieszkań deweloperskich. Zgodnie z koncepcją UOKiK-u, tworzony fundusz ma zapewnić klientom upadłej firmy deweloperskiej zwrot środków, które wpłacili na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Środki nowego funduszu zostaną wykorzystane również wtedy, gdy upadnie bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Planowana nowelizacja ustawy deweloperskiej wprowadza również kilka innych rozwiązań, które trzeba dobrze przemyśleć. Najważniejszym przykładem jest pomysł polegający na zastosowaniu przepisów ustawy deweloperskiej również do mieszkań, które zostały wybudowane i objęte pozwoleniem na użytkowanie. Deweloperzy wzbraniają się przed takim rozwiązaniem, które ich zdaniem będzie oznaczało niepotrzebne koszty oraz formalności.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca natomiast uwagę, że obowiązek stosowania mieszkaniowego rachunku powierniczego związany ze sprzedażą wybudowanego lokalu będzie występował tylko w przypadku umów, które zobowiązują dewelopera do przyszłego przeniesienia prawa własności mieszkania w zamian za wpłatę 100% ceny nieruchomości. Trzeba przyznać, że takie umowy (mające de facto charakter umów przedwstępnych) obecnie nie są bezpieczne dla przyszłego nabywcy mieszkania. Bezpieczeństwo i pozycję prawną klienta firmy deweloperskiej mają poprawić też zmiany polegające na ograniczeniu opłaty rezerwacyjnej (do 1,00% ceny mieszkania) i wprowadzeniu możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej w razie nieusunięcia istotnej wady lokum.

Duże znaczenie w kontekście oceny propozycji UOKiK - u powinien mieć ich potencjalny wpływ na koszt zakupu nowych mieszkań. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szacuje, że utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego podniesie ceny metrażu o nie więcej niż 0,3%. Jeżeli takie szacunki są trafne, to koszt dodatkowej ochrony klientów firm deweloperskich nie będzie zbyt duży.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Narzędzia do warsztatu na... Oscara. Oscara designu!
  Narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być nudne czy brzydkie. Ten zestaw otrzymał właśnie nagrodę Red Dot za wzornictwo.
  Elektrownie atomowe korzystne dla polskiej gospodarki według ekspertów
  Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.
  Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów
  Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?
  Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
  Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
  Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków
  Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
  Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
  Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
  Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
  Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – nowe inwestycje
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
  Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie
  Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje, ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.
  Jak urządzić 50-metrowe mieszkanie? Pomysły na aranżacje
  Popularne mieszkania o średniej wielkości można łatwo zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jak dobrze urządzić swoje 50-metrowe mieszkanie?
  Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców
  Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.
  Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach
  Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.
  Zielony Ład w Europie. Pożegnanie z ulubionymi kosmetykami?
  – Zielony Ład dotknie branżę kosmetyczną w szerokim aspekcie, mówimy tu o zmianach od molekuły aż po opakowanie – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Przejawem tej zmiany jest planowana przez Komisję Europejską rewizja rozporządzenia kosmetycznego, która spowoduje radykalne zaostrzenie zasad oceniania substancji stosowanych w kosmetykach. W efekcie – jak prognozuje branża – z rynku będzie musiało zniknąć ok. 49 proc. stosowanych obecnie filtrów UV i 70 proc. substancji konserwujących, które są w kosmetykach niezbędne. – Jeśli te regulacje wejdą w życie takim kształcie, stracimy naszą konkurencyjność. Naszą rolę przejmie Azja i Korea, bo jestem pewna, że oni za tego typu regulacją nie pójdą – ocenia ekspertka.
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?