REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega umowa poręczenia?

Milewski Marcin
Poręczyciel dokonuje potrącenia wierzytelności, która przysługuje dłużnikowi w stosunku do wierzyciela.
Poręczyciel dokonuje potrącenia wierzytelności, która przysługuje dłużnikowi w stosunku do wierzyciela.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa poręczenia należy do kategorii umów regulowanych przez kodeks cywilny, a co za tym idzie umów nazwanych. Poręczenie pozwala na zabezpieczenie długu przyszłego.

Umowa poręczenia to taka umowa, według której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik go nie spełnił. W stosunku do oświadczenia poręczyciela wymagana jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

REKLAMA

Zawierając umowę poręczenia należy zwrócić uwagę na to, że w sytuacji dokonania poręczenia za dług osoby niemogącej się zobowiązać z powodu braku zdolności do czynności prawnych, poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik główny, o ile o braku zdolności tej osoby wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć w momencie poręczenia.

REKLAMA

Umowa poręczenia pozwala także na poręczenie wierzytelności o charakterze przyszłym, ale do wysokości oznaczonej z góry. W przypadku bezterminowego poręczenie za przyszły dług może zostać dokonane jego cofnięcie w każdym czasie przed jego powstaniem.

Podczas zawierania umowy poręczenia należy uwzględnić również fakt, iż w przypadku opóźnienia ze strony dłużnika ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel ma obowiązek zawiadomienia o tym poręczyciela w trybie niezwłocznym.

Pobierz wzór umowy poręczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z reguły umowa poręczenia określa termin płatności. Jeżeli jednak nie będzie on oznaczony lub płatność długu uzależniona zostanie od wypowiedzenia, wówczas poręczyciel ma prawo do tego, aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty lub z najbliższym terminem dokonał wypowiedzenia. Z żądaniem takim może wystąpić po upływie sześciu miesięcy od daty poręczenia lub od daty powstania długu (w przypadku długu przyszłego). Brak działania ze strony wierzyciel powoduje wygaśnięcie zobowiązania poręczyciela.

Odpowiedzialność w przypadku umowy poręczenia, o ile w umowie nie postanowiono inaczej, rozkłada się w ten sposób, iż poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Poręczycielowi przysługuje przy tym prawo do podniesienia przeciwko wierzycielowi wszelkich zarzutów, które przysługują dłużnikowi.

Poręczyciel dokonuje potrącenia wierzytelności, która przysługuje dłużnikowi w stosunku do wierzyciela.

Powyższe uprawnienia poręczycielowi przysługują nawet gdyby dłużnik zrzekł się ich albo uznał roszczenie wierzyciela. W przypadku śmierci dłużnika poręczyciel nie ma jednak możliwości, aby powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy znajdujące podstawy w prawie spadkowym.

Zobacz: Na czym polega umowa pożyczki?

Wierzyciel w sytuacji, w której dokonał wyzbycia się zabezpieczenia wierzytelności, ewentualnie środków dowodowych, ponosi w stosunku do poręczyciela odpowiedzialność za szkodę, która z tego powodu powstała.

Zapoznaj się z innymi wzorami umów w firmie!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA