| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Na czym polega umowa pożyczki?

Na czym polega umowa pożyczki?

Umowa pożyczki stanowi jedną z umów nazwanych i jest uregulowana przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Stanowi jedną z konkurencyjnych instytucji rynkowych dla kredytu.

Zgodnie z definicja zawartą w kodeksie cywilnym przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W odniesieniu do umowy pożyczki, której przedmiotem jest kwota o wartości pięciuset złotych musi być zawarta w formie pisemnej.

Stronami umowy pożyczki są pożyczkobiorca (biorący przedmiot pożyczki) oraz pożyczkodawca (dający przedmiot pożyczki). Oba podmioty mogą występować zarówno jako osoby fizyczne, jak też inne podmioty funkcjonujące w obrocie.

Pobierz wzór umowy pożyczki

Umowa pożyczki nie ma więc charakteru umowy handlowej, w przypadku której istnieje wymóg, aby co najmniej jedna strona posiadała status przedsiębiorcy, czyli prowadzącego działalność gospodarczą. Umowa pożyczki wykorzystywana jest jednak w praktyce zarówno w obrocie profesjonalnym (przedsiębiorca - przedsiębiorca), półprofesjonalnym (przedsiębiorca - konsument) oraz nieprofesjonalnym (podmiot niebędący przedsiębiorcą – podmiot niebędący przedsiębiorcą).

Odstąpienie od umowy pożyczki

Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki. Rozwiązanie takie jest możliwe w przypadku, w którym zwrot pożyczki nie jest pewny i wyczerpuje kryterium wątpliwości z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienia takiego nie posiada druga strona, czyli pożyczkobiorca, ale tylko wówczas, gdy w chwili zawarcia umowy wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć o złym stanie majątkowym drugiej strony.

Zobacz: Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Odpowiedzialność pożyczkodawcy

W sytuacji, w której rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę posiadają wady, wówczas podmiot dający pożyczkę jest obciążony koniecznością naprawienia powstałej szkody wyrządzonej pożyczkobiorcy tym, że wiedząc o wadach nie dokonał zawiadomienia go o nich.

Pożyczkodawca nie będzie jednak ponosił odpowiedzialności jeżeli druga strona mgła z łatwością zauważyć istniejącą wadę.

Umowa pożyczki charakteryzuje się także tym, że roszczenie pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy. Termin ten liczy się od chwili, gdy przedmiot pożyczki miał być wydany. Termin zwrotu natomiast powinien być oznaczony w umowie. W braku takiej regulacji dłużnik zobowiązany jest do zwrotu pożyczki w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia przez pożyczkodawcę.

Zapoznaj się z innymi umowami związanymi z finansami

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki.
Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »