REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega umowa pożyczki?

Milewski Marcin
Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki.
Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa pożyczki stanowi jedną z umów nazwanych i jest uregulowana przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Stanowi jedną z konkurencyjnych instytucji rynkowych dla kredytu.

Zgodnie z definicja zawartą w kodeksie cywilnym przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

REKLAMA

W odniesieniu do umowy pożyczki, której przedmiotem jest kwota o wartości pięciuset złotych musi być zawarta w formie pisemnej.

Stronami umowy pożyczki są pożyczkobiorca (biorący przedmiot pożyczki) oraz pożyczkodawca (dający przedmiot pożyczki). Oba podmioty mogą występować zarówno jako osoby fizyczne, jak też inne podmioty funkcjonujące w obrocie.

Pobierz wzór umowy pożyczki

Umowa pożyczki nie ma więc charakteru umowy handlowej, w przypadku której istnieje wymóg, aby co najmniej jedna strona posiadała status przedsiębiorcy, czyli prowadzącego działalność gospodarczą. Umowa pożyczki wykorzystywana jest jednak w praktyce zarówno w obrocie profesjonalnym (przedsiębiorca - przedsiębiorca), półprofesjonalnym (przedsiębiorca - konsument) oraz nieprofesjonalnym (podmiot niebędący przedsiębiorcą – podmiot niebędący przedsiębiorcą).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie od umowy pożyczki

Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki. Rozwiązanie takie jest możliwe w przypadku, w którym zwrot pożyczki nie jest pewny i wyczerpuje kryterium wątpliwości z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienia takiego nie posiada druga strona, czyli pożyczkobiorca, ale tylko wówczas, gdy w chwili zawarcia umowy wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć o złym stanie majątkowym drugiej strony.

Zobacz: Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Odpowiedzialność pożyczkodawcy

W sytuacji, w której rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę posiadają wady, wówczas podmiot dający pożyczkę jest obciążony koniecznością naprawienia powstałej szkody wyrządzonej pożyczkobiorcy tym, że wiedząc o wadach nie dokonał zawiadomienia go o nich.

Pożyczkodawca nie będzie jednak ponosił odpowiedzialności jeżeli druga strona mgła z łatwością zauważyć istniejącą wadę.

Umowa pożyczki charakteryzuje się także tym, że roszczenie pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy. Termin ten liczy się od chwili, gdy przedmiot pożyczki miał być wydany. Termin zwrotu natomiast powinien być oznaczony w umowie. W braku takiej regulacji dłużnik zobowiązany jest do zwrotu pożyczki w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia przez pożyczkodawcę.

Zapoznaj się z innymi umowami związanymi z finansami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA