| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na zakup na raty lub kredyt konsumencki, powinniśmy być świadomi szeregu uprawnień, które ustawodawca przyznaje konsumentowi oraz kredytodawcy. O jakich uprawnieniach mowa?

Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim określa, iż przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca, w zakresie swojej działalności, udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Zgodnie z ustawą, konsumentem jest natomiast osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio niezwiązanym z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.

Przepisy niniejszej ustawy przyznają szczególne uprawnienia. Konsumentowi - uprawnienie do odstąpienia od umowy oraz prawo do przedterminowej spłaty kredytu. Kredytodawcy z kolei - uprawnienie do wypowiedzenia umowy oraz możliwość wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Zobacz: Na czym polega umowa pożyczki?

Kiedy można odstąpić od umowy?

Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy. Jego realizacja wymaga złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia, chyba że umowa przewiduje dłuższy termin. Jeżeli jednak umowa nie zawierała informacji o wskazanym uprawnieniu, konsument może od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Termin przewidziany do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży pod wskazanym przez kredytodawcę adresem stosowne oświadczenie. W przypadku wypłaty kredytu przez kredytodawcę, przed upływem terminu do odstąpienia, staje się ono skuteczne, jeżeli kredyt zostanie zwrócony kredytodawcy razem z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.

W razie odstąpienia od umowy kredytodawca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty kredytu Wyjątkiem jest opłata przygotowawcza oraz pobrane przez kredytodawcę opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

W szczególny sposób uregulowano zasady odstąpienia od umowy kredytu zawartej w celu sfinansowania zakupu określonych rzeczy lub usług, gdy środki finansowe pochodzące z kredytu przekazane zostały bezpośrednio do podmiotu, od którego konsument nabył rzecz lub usługę. W takim przypadku konsument najczęściej zawiera dwie umowy. Pierwszą z nich jest umowa o kredyt. Drugą - umowa sprzedaży lub świadczenia usług.

Polecamy wzory umów >>

Przykładem takiej sytuacji jest zawarcie umowy, której przedmiotem jest wykonanie np. zabudowy kuchennej i finansowanie niniejszej umowy ze środków pochodzących z kredytu. Specyfika niniejszej sytuacji polega na tym, że w przypadku odstąpienia od umowy, na podstawie której konsument nabył rzecz lub usługę, odstąpienie od tej umowy (np. sprzedaży) jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki. Powyższy skutek występuje jednak wyłącznie w przypadku, gdy pomiędzy podmiotem, z którym konsument zawarł umowę o nabycie rzeczy lub usługi, a kredytodawcą istnieje umowa, na mocy której kredyt dostępny jest tylko od tego kredytodawcy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy.
Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »