reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na zakup na raty lub kredyt konsumencki, powinniśmy być świadomi szeregu uprawnień, które ustawodawca przyznaje konsumentowi oraz kredytodawcy. O jakich uprawnieniach mowa?

Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim określa, iż przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca, w zakresie swojej działalności, udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Zgodnie z ustawą, konsumentem jest natomiast osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio niezwiązanym z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.

Przepisy niniejszej ustawy przyznają szczególne uprawnienia. Konsumentowi - uprawnienie do odstąpienia od umowy oraz prawo do przedterminowej spłaty kredytu. Kredytodawcy z kolei - uprawnienie do wypowiedzenia umowy oraz możliwość wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Zobacz: Na czym polega umowa pożyczki?

Kiedy można odstąpić od umowy?

Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy. Jego realizacja wymaga złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia, chyba że umowa przewiduje dłuższy termin. Jeżeli jednak umowa nie zawierała informacji o wskazanym uprawnieniu, konsument może od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Termin przewidziany do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży pod wskazanym przez kredytodawcę adresem stosowne oświadczenie. W przypadku wypłaty kredytu przez kredytodawcę, przed upływem terminu do odstąpienia, staje się ono skuteczne, jeżeli kredyt zostanie zwrócony kredytodawcy razem z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.

W razie odstąpienia od umowy kredytodawca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty kredytu Wyjątkiem jest opłata przygotowawcza oraz pobrane przez kredytodawcę opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

W szczególny sposób uregulowano zasady odstąpienia od umowy kredytu zawartej w celu sfinansowania zakupu określonych rzeczy lub usług, gdy środki finansowe pochodzące z kredytu przekazane zostały bezpośrednio do podmiotu, od którego konsument nabył rzecz lub usługę. W takim przypadku konsument najczęściej zawiera dwie umowy. Pierwszą z nich jest umowa o kredyt. Drugą - umowa sprzedaży lub świadczenia usług.

Polecamy wzory umów >>

Przykładem takiej sytuacji jest zawarcie umowy, której przedmiotem jest wykonanie np. zabudowy kuchennej i finansowanie niniejszej umowy ze środków pochodzących z kredytu. Specyfika niniejszej sytuacji polega na tym, że w przypadku odstąpienia od umowy, na podstawie której konsument nabył rzecz lub usługę, odstąpienie od tej umowy (np. sprzedaży) jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki. Powyższy skutek występuje jednak wyłącznie w przypadku, gdy pomiędzy podmiotem, z którym konsument zawarł umowę o nabycie rzeczy lub usługi, a kredytodawcą istnieje umowa, na mocy której kredyt dostępny jest tylko od tego kredytodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy.
Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama