Umowa użyczenia lokalu
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks cywilny wskazuje na definicję umowy użyczenia jako umowę , w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
REKLAMA
O ile rzecz ma wady, przez zawarcie umowy, użyczający zobowiązuje się do dokonania naprawy szkody, która może zostać wyrządzona biorącemu na skutek tego, że mimo wiedzy o wadach nie zawiadomił go o nich. Odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania, gdy biorący mógł z łatwością wady zauważyć.
Używanie rzeczy
Sposób używania rzeczy może zostać określony w treści umowy. W przypadku, gdy brak jest reguł umownych, biorący może używać rzeczy w taki sposób, jaki odpowiada jej właściwościom i przeznaczeniu. Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Wymagana jest w takiej sytuacji zgoda użyczającego. Koszty utrzymania rzeczy będącej przedmiotem umowy użyczenia leżą po stronie biorącego. W sytuacji jednak, gdy poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
Pobierz wzór umowy użyczenia lokalu
Utrata rzeczy
Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie. Co do zasady odpowiedzialność ponosi biorący do używania, ale tylko gdy używa jej w sposób sprzeczny z umową bądź z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Te same reguły odnoszą się do sytuacji, w której biorący nie będąc do tego upoważniony przez umowę (ani zmuszony) dokonuje powierzenia rzeczy osobie trzeciej.
Okres trwania umowy
Zawarcie umowy użyczenia na czas nieokreślony powoduje, że okres użyczenia kończy się wraz z uczynieniem przez biorącego użytku z rzeczy odpowiadającego umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł tego dokonać.
Zobacz: Na czym polega umowa leasingu?
Używanie rzeczy w sposób sprzeczny z umową, z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, powoduje, że użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony. Sytuacja taka może mieć miejsce jedynie w dwóch przypadkach:
- jeżeli biorący powierza rzecz innej osobie mimo braku umownego upoważnienia umocowanego w umowie ani zmuszony przez okoliczności;
- gdy rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy.
Odpowiedzialność nabierze charakteru solidarnej, o tyle, o ile rzecz do używanie weźmie kilka osób wspólnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.