| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Umowa użyczenia lokalu

Umowa użyczenia lokalu

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do użyczenia lokalu.

Kodeks cywilny wskazuje na definicję umowy użyczenia jako umowę , w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

O ile rzecz ma wady, przez zawarcie umowy, użyczający zobowiązuje się do dokonania naprawy szkody, która może zostać wyrządzona biorącemu na skutek tego, że mimo wiedzy o wadach nie zawiadomił go o nich. Odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania, gdy biorący mógł z łatwością wady zauważyć.

Używanie rzeczy

Sposób używania rzeczy może zostać określony w treści umowy. W przypadku, gdy brak jest reguł umownych, biorący może używać rzeczy w taki sposób, jaki odpowiada jej właściwościom i przeznaczeniu. Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Wymagana jest w takiej sytuacji zgoda użyczającego. Koszty utrzymania rzeczy będącej przedmiotem umowy użyczenia leżą po stronie biorącego. W sytuacji jednak, gdy poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Pobierz wzór umowy użyczenia lokalu

Utrata rzeczy

Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie. Co do zasady odpowiedzialność ponosi biorący do używania, ale tylko gdy używa jej w sposób sprzeczny z umową bądź z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Te same reguły odnoszą się do sytuacji, w której biorący nie będąc do tego upoważniony przez umowę (ani zmuszony) dokonuje powierzenia rzeczy osobie trzeciej.

Okres trwania umowy

Zawarcie umowy użyczenia na czas nieokreślony powoduje, że okres użyczenia kończy się wraz z uczynieniem przez biorącego użytku z rzeczy odpowiadającego umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł tego dokonać.

Zobacz: Na czym polega umowa leasingu?

Używanie rzeczy w sposób sprzeczny z umową, z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, powoduje, że użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony. Sytuacja taka może mieć miejsce jedynie w dwóch przypadkach:

  • jeżeli biorący powierza rzecz innej osobie mimo braku umownego upoważnienia umocowanego w umowie ani zmuszony przez okoliczności;
  • gdy rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy.

Odpowiedzialność nabierze charakteru solidarnej, o tyle, o ile rzecz do używanie weźmie kilka osób wspólnie.

Pobierz inne wzory umów niezbędne w firmie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie.
Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »