REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega umowa leasingu?

Milewski Marcin
Jako strony w umowie leasingu występują z reguły trzy podmioty.
Jako strony w umowie leasingu występują z reguły trzy podmioty.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa leasingu pozwala na korzystanie za opłatą z określonych dóbr inwestycyjnych. Leasing jest umową nazwaną. Chcesz dowiedzieć się więcej o umowie leasingu przeczytaj poniższy artykuł.

Umowa leasingu uregulowana jest w art. 7091 - 70918 kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją w nim zawartą przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

REKLAMA

Jako strony w umowie leasingu występują z reguły trzy podmioty. Pierwszym z nich jest leasingodawca, czyli strona finansująca. Drugą stroną jest korzystający, czyli leasingobiorca, a trzeci podmiot to zbywca rzeczy stanowiącej przedmiot leasingu. 

Zobacz: Czym jest weksel własny?

Leasingodawca 

W obrocie określany inaczej finansującym. Jest tą stroną umowy, której przysługuje prawo własności do rzeczy oddawanej do odpłatnego używania według zasada określonych w zawartej przez strony umowie. Praktyka pokazuje, że jako leasingodawca najczęściej występuje przedsiębiorstwo, którego wyspecjalizowanym przedmiotem działalności jest wyłącznie świadczenie usług polegające na zawieraniu umów leasingu. W stosunkach prawnych po stronie oddającego do korzystania firmy takie najczęściej działają w formie spółek z o.o.. Umów leasingu raczej nie podpisują producenci, chociaż zdarzają się wyjątki i na tej płaszczyźnie. Szybkość możliwego zawarcia umowy leasingu uzależniona jest od tego z jakim podmiotem w roli finansującego mamy do czynienia, a co za tym idzie także z bardziej lub mniej licznymi formalnościami do zrealizowania. 

Pobierz wzór umowy leasingu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasingobiorca

Jest nim strona umowy, która korzysta z rzeczy stanowiącej przedmiot leasingu. Warunkuje to określenie go jako korzystającego. Leasingobiorca zobowiązany jest jednocześnie do ponoszenia określonych w umowie obciążeń na rzecz finansującego. W obrocie leasingobiorca co do zasady posiada status przedsiębiorcy, przy czym dopuszczalny jest również leasing konsumencki (osoba fizyczna jako korzystający). Do najpopularniejszych form prawnych należą spółki z o.o., spółki akcyjne. Możliwe jest także występowanie tej roli spółek cywilnych. 

Zbywca

Pierwotny właściciel rzeczy stanowiącej późniejszy przedmiot umowy leasingu. Jest on podmiotem, od którego nabycia dokonuje finansujący na podstawie wskazania dokonanego przez korzystającego (lub bez takiego wskazania). Od chwili sprzedaży to leasingodawca jest podmiotem posiadającym prawo własności do wskazanej w umowie rzeczy. Odpis umowy zakupu dokonanego przez finansującego musi być przekazany przez niego leasingobiorcy. Obowiązek ten dotyczy także odpisów innych dokumentów związanych z umową główną oraz odpisu dokumentu gwarancyjnego co do jakości rzeczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA