reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Na czym polega umowa leasingu?

Na czym polega umowa leasingu?

Umowa leasingu pozwala na korzystanie za opłatą z określonych dóbr inwestycyjnych. Leasing jest umową nazwaną. Chcesz dowiedzieć się więcej o umowie leasingu przeczytaj poniższy artykuł.

Umowa leasingu uregulowana jest w art. 7091 - 70918 kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją w nim zawartą przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Jako strony w umowie leasingu występują z reguły trzy podmioty. Pierwszym z nich jest leasingodawca, czyli strona finansująca. Drugą stroną jest korzystający, czyli leasingobiorca, a trzeci podmiot to zbywca rzeczy stanowiącej przedmiot leasingu. 

Zobacz: Czym jest weksel własny?

Leasingodawca 

W obrocie określany inaczej finansującym. Jest tą stroną umowy, której przysługuje prawo własności do rzeczy oddawanej do odpłatnego używania według zasada określonych w zawartej przez strony umowie. Praktyka pokazuje, że jako leasingodawca najczęściej występuje przedsiębiorstwo, którego wyspecjalizowanym przedmiotem działalności jest wyłącznie świadczenie usług polegające na zawieraniu umów leasingu. W stosunkach prawnych po stronie oddającego do korzystania firmy takie najczęściej działają w formie spółek z o.o.. Umów leasingu raczej nie podpisują producenci, chociaż zdarzają się wyjątki i na tej płaszczyźnie. Szybkość możliwego zawarcia umowy leasingu uzależniona jest od tego z jakim podmiotem w roli finansującego mamy do czynienia, a co za tym idzie także z bardziej lub mniej licznymi formalnościami do zrealizowania. 

Pobierz wzór umowy leasingu

Leasingobiorca

Jest nim strona umowy, która korzysta z rzeczy stanowiącej przedmiot leasingu. Warunkuje to określenie go jako korzystającego. Leasingobiorca zobowiązany jest jednocześnie do ponoszenia określonych w umowie obciążeń na rzecz finansującego. W obrocie leasingobiorca co do zasady posiada status przedsiębiorcy, przy czym dopuszczalny jest również leasing konsumencki (osoba fizyczna jako korzystający). Do najpopularniejszych form prawnych należą spółki z o.o., spółki akcyjne. Możliwe jest także występowanie tej roli spółek cywilnych. 

Zbywca

Pierwotny właściciel rzeczy stanowiącej późniejszy przedmiot umowy leasingu. Jest on podmiotem, od którego nabycia dokonuje finansujący na podstawie wskazania dokonanego przez korzystającego (lub bez takiego wskazania). Od chwili sprzedaży to leasingodawca jest podmiotem posiadającym prawo własności do wskazanej w umowie rzeczy. Odpis umowy zakupu dokonanego przez finansującego musi być przekazany przez niego leasingobiorcy. Obowiązek ten dotyczy także odpisów innych dokumentów związanych z umową główną oraz odpisu dokumentu gwarancyjnego co do jakości rzeczy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jako strony w umowie leasingu występują z reguły trzy podmioty.
Jako strony w umowie leasingu występują z reguły trzy podmioty.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama