REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinna zawierać deklaracja wekslowa?

Milewski Marcin
Jeżeli weksel in blanco nie może być podstawą do dochodzenia roszczenia z uwagi na błędy podczas wypełniania, to wówczas może być potraktowany jako poręczenie.
Jeżeli weksel in blanco nie może być podstawą do dochodzenia roszczenia z uwagi na błędy podczas wypełniania, to wówczas może być potraktowany jako poręczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja wekslowa pozwala na określenie zasad wypełnienia weksla. Stanowi ona porozumienie wystawcy weksla i osoby, której jest on pierwotnie wręczany.

Deklaracja wekslowa oznacza więc swoista umowę zawieraną pomiędzy wystawcą i możliwymi awalistami. Przekazywana jest ona jednocześnie z wekslem in blanco pierwszemu nabywcy.

REKLAMA

Do elementów, które powinny znaleźć się w deklaracji wekslowej zaliczane są:

  • warunki uzależniające od swojego spełnienia istnienie uprawnienia do właściwego i skutecznego wypełnienia weksla;
  • oznaczenie sumy, na którą weksel może być wystawiony;
  • oznaczenie rodzaju terminu płatności, którym może zostać opatrzony weksel.

Zobacz: Na czym polega umowa poręczenia?

Deklaracja wekslowa może także stanowić źródło upoważnienia dla instytucji bankowej do dokonania wpisu na wekslu wskazanych w niej klauzul wekslowych, do których należą: klauzule "bez protestu" lub "bez kosztów", klauzula domicyliatu, klauzula waluty (jako umowa pożyczki lub kredytu), upoważnienie do przedstawienia weksla płatnego za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu, klauzula "nie na zlecenie" lub "na zlecenie".

Brak upoważnienia powoduje niemożność wpisania wymienionych wyżej klauzul.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz wzór deklaracji wekslowej

Dodatkowymi elementami, które może zawierać deklaracja wekslowa są:

  • ciążące na banku zobowiązanie do tego, aby dokonał powiadomienia wystawcy o zamiarze lub wypełnieniu weksla;
  • termin odnoszący się do tego kiedy weksel może zostać wypełniony przez bank;
  • wystawione dla banku upoważnienie do zniszczenia weksla po spłacie zobowiązania.

W celu zmniejszenia ryzyka jakie ponoszone jest przez wystawcę i awalistów podczas wypełniania weksla in blanco, istnieje możliwość nadania mu charakteru rekta-weksla. Dokonywane jest to przez umieszczenie na wekslu zwrotu „nie na zlecenie” lub „bez prawa indosowania”. Wywołuje to skutki tego typu, iż weksel taki staje się papierem wartościowym imiennym, a więc przenoszonym w drodze cesji i wydania dokumentu.

Jeżeli weksel in blanco nie może być podstawą do dochodzenia roszczenia z uwagi na błędy podczas wypełniania, to wówczas może być potraktowany jako poręczenie.

Warunki wypełnienia weksla in blanco mogą zostać zmienione za zgodą jego wystawcy.

Praktyka obrotu gospodarczego pokazała, że deklaracja wekslowa jest podpisywana przez wystawcę weksla in blanco oraz wręczana wraz z wekslem bankowi występującemu w roli kredytodawcy. Dodatkowo znaczenie praktyczne deklaracji wekslowej przybrało charakter spełniania funkcji dowodowej w postępowaniu nakazowym, które dotyczy weksla o gwarancyjnego.

Inne wzory umów związane z finansami znajdziesz tutaj >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA