REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
W celu ustanowienia zastawu niezbędne jest zawarcie umowy zastawu pomiędzy właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej.
W celu ustanowienia zastawu niezbędne jest zawarcie umowy zastawu pomiędzy właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej.

REKLAMA

REKLAMA

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym pozwalającym na zabezpieczenie wierzytelności. Zastaw może być ustanowiony zarówno na rzeczach ruchomych, jak też na niektórych prawach zbywalnych (m.in. akcje, obligacje).

Wyróżnia się następujące rodzaje zastawu:

REKLAMA

  • zastaw zwykły (może służyć do zabezpieczenia wierzytelności);
  • zastaw rejestrowy;
  • zastaw na prawach;
  • zastaw skarbowy.

Zobacz: Co to jest weksel trasowany poręczony?

Przedmiotem zastawu zwykłego może być wierzytelność istniejąca, przyszła, warunkowa, o odsetki nieprzedawnione, o odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, a także o zwrot nakładów.

Mówi o tym kodeks cywilny, który wskazuje, że w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności możliwe jest obciążenie rzeczy ruchomej prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł wystąpić z roszczeniem o zaspokojenie z rzeczy bez względu na to, czyją stała się ona własnością. Istotne jest, że będzie mu przysługiwało prawo pierwszeństwa przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, za wyjątkiem tych, którym z mocy ustawy przysługuje pierwszeństwo o charakterze szczególnym.

Pobierz wzór umowy ustanawiającej zastaw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu ustanowienia zastawu niezbędne jest zawarcie umowy zastawu pomiędzy właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej. Na podmiot o charakterze osoby trzeciej zgodę wyrazić muszą obie strony. Od wskazanej sytuacji zawarcia umowy przewidziane są określone ustawowo wyjątki. W przypadku, w którym rzecz znajduje się u wierzyciela ustanowienie zastawu możliwe jest dzięki zawarciu jedynie umowy, z pominięciem elementu wydania rzeczy.

Stronami umowy zastawu są zastawca będący osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (przykładowo dłużnik) oraz zastawnik (wierzyciel).

Podczas zawierania umowy zastawu warto zwrócić uwagę na istotną kwestię związaną ściśle z zabezpieczaniem wierzytelności. W sytuacji, w której wraz z chwilą ustanowienia zastawu będąca jego przedmiotem rzecz jest już obciążona innym prawem rzeczowym, to zastaw powstały później jest uprzywilejowany względem powstałych wcześniej, czyli korzysta w stosunku do nich z pierwszeństwa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zastawnik działał w złej wierze. Wówczas powyższy przywilej nie znajdzie zastosowania.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Zawieranie umowy zastawu odnoszącej się do rzeczy, które mają sztywną cenę (określoną zarządzeniem organu państwowego) powoduje, że można się umówić, iż w przypadku powstania zwłoki z zapłatą długu przypadną one w odpowiedniej proporcji na własność zastawnikowi według ceny z dnia wymagalności wierzytelności zabezpieczonej (zamiast zapłaty).

W praktyce zawieranie umowy zastawu pozwala m.in. na skuteczne prowadzenie działalności bankowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA