reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Umowa zastawu

Umowa zastawu

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym pozwalającym na zabezpieczenie wierzytelności. Zastaw może być ustanowiony zarówno na rzeczach ruchomych, jak też na niektórych prawach zbywalnych (m.in. akcje, obligacje).

Wyróżnia się następujące rodzaje zastawu:

  • zastaw zwykły (może służyć do zabezpieczenia wierzytelności);
  • zastaw rejestrowy;
  • zastaw na prawach;
  • zastaw skarbowy.

Zobacz: Co to jest weksel trasowany poręczony?

Przedmiotem zastawu zwykłego może być wierzytelność istniejąca, przyszła, warunkowa, o odsetki nieprzedawnione, o odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, a także o zwrot nakładów.

Mówi o tym kodeks cywilny, który wskazuje, że w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności możliwe jest obciążenie rzeczy ruchomej prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł wystąpić z roszczeniem o zaspokojenie z rzeczy bez względu na to, czyją stała się ona własnością. Istotne jest, że będzie mu przysługiwało prawo pierwszeństwa przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, za wyjątkiem tych, którym z mocy ustawy przysługuje pierwszeństwo o charakterze szczególnym.

Pobierz wzór umowy ustanawiającej zastaw

W celu ustanowienia zastawu niezbędne jest zawarcie umowy zastawu pomiędzy właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej. Na podmiot o charakterze osoby trzeciej zgodę wyrazić muszą obie strony. Od wskazanej sytuacji zawarcia umowy przewidziane są określone ustawowo wyjątki. W przypadku, w którym rzecz znajduje się u wierzyciela ustanowienie zastawu możliwe jest dzięki zawarciu jedynie umowy, z pominięciem elementu wydania rzeczy.

Stronami umowy zastawu są zastawca będący osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (przykładowo dłużnik) oraz zastawnik (wierzyciel).

Podczas zawierania umowy zastawu warto zwrócić uwagę na istotną kwestię związaną ściśle z zabezpieczaniem wierzytelności. W sytuacji, w której wraz z chwilą ustanowienia zastawu będąca jego przedmiotem rzecz jest już obciążona innym prawem rzeczowym, to zastaw powstały później jest uprzywilejowany względem powstałych wcześniej, czyli korzysta w stosunku do nich z pierwszeństwa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zastawnik działał w złej wierze. Wówczas powyższy przywilej nie znajdzie zastosowania.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Zawieranie umowy zastawu odnoszącej się do rzeczy, które mają sztywną cenę (określoną zarządzeniem organu państwowego) powoduje, że można się umówić, iż w przypadku powstania zwłoki z zapłatą długu przypadną one w odpowiedniej proporcji na własność zastawnikowi według ceny z dnia wymagalności wierzytelności zabezpieczonej (zamiast zapłaty).

W praktyce zawieranie umowy zastawu pozwala m.in. na skuteczne prowadzenie działalności bankowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu ustanowienia zastawu niezbędne jest zawarcie umowy zastawu pomiędzy właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej.
W celu ustanowienia zastawu niezbędne jest zawarcie umowy zastawu pomiędzy właścicielem a wierzycielem oraz wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama