reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej?

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują możliwość wprowadzenia ograniczenia działalności konkurencyjnej agenta także co do okresu po rozwiązaniu umowy agencyjnej. Przy czym, aby zakaz taki wywołał określony skutek, strony umowy muszą spełnić określone warunki.

Porównaj: Jakie prawa i obowiązki ma agent?

Warunki skutecznego zastrzeżenia zakazu konkurencji agenta, po rozwiązaniu umowy agencyjnej:

  • ograniczenie działalności konkurencyjnej agenta musi zostać sporządzone w formie pisemnej pod rygorem nieważności,
  • ograniczenie musi dotyczyć grupy klientów lub obszaru geograficznego, objętych działaniem agenta, oraz towarów lub usług stanowiących przedmiot umowy,
  • maksymalny okres zastrzeżenia ograniczenia działalności konkurencyjnej agenta może wynosić 2 lata od rozwiązania umowy agencyjnej,
  • dający zlecenie, jest obowiązany do wypłacania agentowi odpowiedniej sumy pieniężnej (wynagrodzenie dla agenta) za ograniczenie działalności konkurencyjnej w czasie jego trwania, chyba że co innego wynika z umowy, albo że umowa agencyjna została rozwiązana na skutek okoliczności, za które agent ponosi odpowiedzialność.

Co w przypadku, gdy strony wprowadziły klauzulę o zakazie działalności konkurencyjnej agenta, po rozwiązaniu umowy, ale nie określiły wysokości sumy pieniężnej należnej agentowi z tytułu ograniczenia działalności konkurencyjnej?

W takim przypadku, agentowi należy się suma w wysokości odpowiedniej do korzyści osiągniętych przez dającego zlecenie na skutek ograniczenia działalności konkurencyjnej oraz utraconych z tego powodu możliwości zarobkowych agenta.

Czy istnieje możliwość odwołania przez dającego zlecenie zastrzeżenia o ograniczeniu działalności konkurencyjnej agenta po ustaniu umowy?

Tak. Dający zlecenia może odwołać ograniczenie działalności konkurencyjnej agenta. Przy czym odwołanie to musi spełniać dwa warunki. Odwołanie zakazu konkurencji przez dającego zlecenie musi zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności najpóźniej do dnia rozwiązania umowy agencyjnej. W sytuacji gdy dający zlecenie skutecznie odwoła ograniczenie konkurencji, w sposób wyżej wskazany, będzie zwolniony z obowiązku zapłaty agentowi wynagrodzenia za zakaz konkurencji, dopiero po upływie sześciu miesięcy od chwili odwołania.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dający zlecenia może odwołać ograniczenie działalności konkurencyjnej agenta.
Dający zlecenia może odwołać ograniczenie działalności konkurencyjnej agenta.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama