REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
umowa pożyczki
umowa pożyczki

REKLAMA

REKLAMA

Umowa pożyczki potocznie zwana pożyczką jest umową, z którą w dobie kryzysu spotkał się każdy z nas. Ale czy każdy wie czym jest umowa pożyczki i jakie rodzi konsekwencje? W poniższym artykule postaram się przybliżyć konstrukcję tej umowy.

Umowa pożyczki jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 720-724 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ).

REKLAMA

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Przedmiot

a. określona ilość pieniędzy,

b. określona ilość rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma

REKLAMA

Umowa pożyczki, której wartość przenosi (przekracza) pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Niezachowanie formy pisemnej nie powoduje jej nieważności. Sama czynność prawna jest ważna. Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że wymóg zachowania formy pisemnej,  został zastrzeżony jedynie dla celów dowodowych – w przypadku umowy pożyczki opiewającej na kwotę wyższą niż pięćset złotych. Stanowisko to potwierdził m. in. Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 17 listopada 2000 r. syg. V CKN 141/00.

Zastrzeżenie przez Ustawodawcę formy pisemnej zostało dokonane dla celów dowodowych (ad probationem). Zastrzeżenie tej formy ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu ten nie będzie miał jednak zastosowania, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Strony umowy

Pożyczkodawca – zobowiązany do przeniesienia własności przedmiotu pożyczki na pożyczkobiorcę

Pożyczkobiorca – biorący pożyczkę

Przepisy kodeksu cywilnego nie wprowadzają ograniczeń w odniesieniu do podmiotów, które mogą być stronami pożyczki.  Każdy zatem podmiot, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej może być stroną tej umowy[1] m.in. osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne itp.

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

Odstąpienie

REKLAMA

Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony.  Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Z powyższego wynika, że podstawą odstąpienia od umowy jest zły stan majątkowy pożyczkobiorcy i wątpliwość przedmiotu zwrotu pożyczki. Stan ten musi istnieć w chwili, w której pożyczkodawca korzysta (wykonuje) z tego uprawnienia.

Pożyczka przez internet - na co uważać?

Zwrot pożyczki

Strony w umowie powinny precyzyjnie i w sposób niebudzący wątpliwości określić termin zwrotu pożyczki. W przypadku braku postanowienia w tej kwestii zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Powyższy termin znajduje zastosowanie tylko w tych sytuacjach, w których strony w umowie nie określiły odmiennie terminu zwrotu przedmiotu pożyczki po jej wypowiedzeniu.

Odpowiedzialność

Jeżeli rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, dający pożyczkę obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Przepisu powyższego nie stosuje się w wypadku, gdy biorący mógł z łatwością wadę zauważyć. Odpowiedzialność ta obejmuje wady, które po pierwsze istniały w chwili wydania przedmiotu pożyczki i po drugie, które powstały już po wydaniu  przedmiotu pożyczki ale powstały z przyczyn, które tkwiły w rzeczy przed jej wydaniem.

Treść powyższego przepisu w dalszej swojej części przewiduje okoliczność, która zwalnia Pożyczkodawcę z odpowiedzialności za wady rzeczy, którą jest „łatwość zauważenia wad”. Łatwość, o której mowa w przepisie musi być postrzegana w kategoriach obiektywnych czyli każdy przeciętny uczestnik obrotu cywilnoprawnego bez specjalistycznej wiedzy, umiejętności, bez uprzednich specjalnych badań czy starań może wadę zauważyć[2].

Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców


Przedawnienie

Przepisy regulujące umowę pożyczki wskazują jedynie przedawnienie roszczenia biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki.  Termin ten wynosi sześć miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany. Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do terminów przedawnienia wskazanych w treści art. 118 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

ABC umowy darowizny

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, że możemy mieć do czynienia z różnymi postanowieniami zawartymi w umowie pożyczki, a tym samym z różnymi terminami przedawnienia:

3 lata – w przypadku świadczeń okresowych. Przez świadczenie okresowe rozumieć należy świadczenie pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, powtarzające się w określonych odstępach czasu, niestanowiące jednak z góry ustalonej całości[3]. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia np. w przypadku spłaty ratalnej,

3 lata w przypadku świadczeń związanych z działalnością gospodarczą – w związku z faktem, iż kodeks cywilny nie definiuje tego pojęcia, w mojej ocenie odwołać należy się do przepisów regulujących podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej - ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 nr 173 poz. 1807). Zgodnie z art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także zawodowa działalność, wykonywania w sposób zorganizowany i ciągły.

Zawezwanie do próby ugodowej - wniosek

10 lat – w pozostałych przypadkach, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Powyższe terminy mają zastosowanie w przypadku gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej. Powyższe terminy stanowią lex generalis w stosunku do przepisów szczególnych.

Umowa pożyczki nie jest umową kredytu bankowego.



[1]             Kidyba A. (red.), Gawlik Z., Janiak A., Kopaczyńska-Pieczniak K., Kozieł G., Niezbecka E., Sokołowski T. , Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część szczególna, LEX, 2010

[2]          Kidyba A. (red.), Gawlik Z., Janiak A., Kopaczyńska-Pieczniak K., Kozieł G., Niezbecka E., Sokołowski T., Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część szczególna, LEX, 2010.

[3]             Pyziak-Szafnicka M. (red.), Giesen B., Katner W.J., Księżak P., Lewaszkiewicz-Petrykowska B., Majda R., Michniewicz-Broda E., Pajor T., Promińska U., Robaczyński W., Serwach M., Świderski Z., Wojewoda M., Kodeks cywilny. Część ogólna. Komentarz., LEX, 2009

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA