REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Jarosław Krasnodęmbski
wynagrodzenie kosztorysowe
wynagrodzenie kosztorysowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W wielu umowach koniecznym elementem jest określenie wynagrodzenia za daną rzecz lub usługę. Wynagrodzenie można określić poprzez klauzulę ryczałtową lub kosztorysową. Przedstawiamy jak w umowie określić wynagrodzenie kosztorysowe.

Wynagrodzenie kosztorysowe

Wynagrodzenie kosztorysowe jest związane głównie z umową o roboty budowlane oraz z umową o dzieło. Nie oznacza to jednak, że nie może mieć ono zastosowania do innych rodzajów umów.

REKLAMA

Strony ustalając przy zawieraniu umowy kosztorys wykonania prac, muszą pamiętać, że możliwe jest zaistnienie okoliczności, które zmuszą wykonawcę do podjęcia dodatkowych prac. W umowie należy zatem zawrzeć odpowiednie postanowienia, które obejmą swą treścią takie sytuacje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy podwyższenie wynagrodzenia?

Strona przyjmująca zamówienie może żądać podwyższenia umówionego wynagrodzenia, jeżeli kosztorys został przygotowany przez zamawiającego. Jeżeli zestawienie kosztów było sporządzone przez wykonawcę, to może on żądać podwyższenia wynagrodzenia jedynie w sytuacji, gdy nie mógł on przy sporządzaniu kosztorysu, przy zachowaniu należytej staranności, przewidzieć konieczności dodatkowych prac.

Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek informacyjny

Obowiązkiem wykonawcy jest również informowanie zamawiającego o okolicznościach, które determinują wykonanie dodatkowych prac nie objętych kosztorysem. Należy pamiętać, że brak zgody na przeprowadzenie dodatkowych prac jest równoznaczne z brakiem możliwości domagania się dodatkowego wynagrodzenia przez wykonawcę.

Wykonujący będzie mógł jednak próbować podwyższyć wynagrodzenie na podstawie art. 410 kodeksu cywilnego, poprzez domaganie się zwrotu bezpodstawnie uzyskanych korzyści.

Zobacz: Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Kosztorys powykonawczy

Przy wynagrodzeniu kosztorysowym, w praktyce strony sporządzają również kosztorys powykonawczy, który umożliwia porównanie rzeczywiście poniesionych kosztów z założeniami kosztorysu. Przy znacznych różnicach zamawiający ma nawet możliwość odstąpienia od umowy. Odstępujący od umowy ma obowiązek zapłacić wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia. Ocena czy różnica jest znaczna jest uzależniona od konkretnego przypadku i nie można ocenić tego w sposób generalny.

Przykładowe postanowienia umowy:

1. Strony ustalają, że przewidywana wysokość wynagrodzenia kosztorysowego wykonawcy będzie wynosiła 50 000 zł netto (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).

2. Wynagrodzenie wynika z kosztorysu ofertowego sporządzonego przez Wykonawcę, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy.

3. Wynagrodzenie obejmuje usługi i roboty niezbędne do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy, w tym koszty

4. Wynagrodzenie końcowe zostanie ustalone na podstawie protokołu odbioru oraz kosztorysu powykonawczego, sporządzonych na podstawie cen jednostkowych podanych w kosztorysie ofertowym.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA