reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

W wielu umowach koniecznym elementem jest określenie wynagrodzenia za daną rzecz lub usługę. Wynagrodzenie można określić poprzez klauzulę ryczałtową lub kosztorysową. Przedstawiamy jak w umowie określić wynagrodzenie kosztorysowe.

Wynagrodzenie kosztorysowe

Wynagrodzenie kosztorysowe jest związane głównie z umową o roboty budowlane oraz z umową o dzieło. Nie oznacza to jednak, że nie może mieć ono zastosowania do innych rodzajów umów.

Strony ustalając przy zawieraniu umowy kosztorys wykonania prac, muszą pamiętać, że możliwe jest zaistnienie okoliczności, które zmuszą wykonawcę do podjęcia dodatkowych prac. W umowie należy zatem zawrzeć odpowiednie postanowienia, które obejmą swą treścią takie sytuacje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy podwyższenie wynagrodzenia?

Strona przyjmująca zamówienie może żądać podwyższenia umówionego wynagrodzenia, jeżeli kosztorys został przygotowany przez zamawiającego. Jeżeli zestawienie kosztów było sporządzone przez wykonawcę, to może on żądać podwyższenia wynagrodzenia jedynie w sytuacji, gdy nie mógł on przy sporządzaniu kosztorysu, przy zachowaniu należytej staranności, przewidzieć konieczności dodatkowych prac.

Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Obowiązek informacyjny

Obowiązkiem wykonawcy jest również informowanie zamawiającego o okolicznościach, które determinują wykonanie dodatkowych prac nie objętych kosztorysem. Należy pamiętać, że brak zgody na przeprowadzenie dodatkowych prac jest równoznaczne z brakiem możliwości domagania się dodatkowego wynagrodzenia przez wykonawcę.

Wykonujący będzie mógł jednak próbować podwyższyć wynagrodzenie na podstawie art. 410 kodeksu cywilnego, poprzez domaganie się zwrotu bezpodstawnie uzyskanych korzyści.

Zobacz: Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Kosztorys powykonawczy

Przy wynagrodzeniu kosztorysowym, w praktyce strony sporządzają również kosztorys powykonawczy, który umożliwia porównanie rzeczywiście poniesionych kosztów z założeniami kosztorysu. Przy znacznych różnicach zamawiający ma nawet możliwość odstąpienia od umowy. Odstępujący od umowy ma obowiązek zapłacić wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia. Ocena czy różnica jest znaczna jest uzależniona od konkretnego przypadku i nie można ocenić tego w sposób generalny.

Przykładowe postanowienia umowy:

1. Strony ustalają, że przewidywana wysokość wynagrodzenia kosztorysowego wykonawcy będzie wynosiła 50 000 zł netto (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).

2. Wynagrodzenie wynika z kosztorysu ofertowego sporządzonego przez Wykonawcę, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy.

3. Wynagrodzenie obejmuje usługi i roboty niezbędne do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy, w tym koszty

4. Wynagrodzenie końcowe zostanie ustalone na podstawie protokołu odbioru oraz kosztorysu powykonawczego, sporządzonych na podstawie cen jednostkowych podanych w kosztorysie ofertowym.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama