REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Monika Pązik
Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców
Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy chętniej zawierają umowy o dzieło czy zlecenie, niż nawiązują stosunek pracy z pracownikami. Wynika to z konieczności redukcji kosztów w firmie. Umowy cywilnoprawne dają bowiem przedsiębiorcom sporo korzyści, nie generując nadmiernych kosztów.

Do najczęściej stosowanych umów cywilnoprawnych w obrocie gospodarczym jest umowa zlecenie i umowa o dzieło. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tych form zatrudnienia, gdyż są one zwolnione z większości obowiązków, jakie pracodawcy muszą spełnić przy umowie o pracę. Przede wszystkim umowy cywilnoprawne nie są objęte regulacjami kodeksu pracy, a jedynie kodeksu cywilnego. Przez umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, czyli przynieść określony skutek (art. 734 § 1 kodeksu cywilnego). Natomiast umowa o dzieło należy do tzw. umów rezultatu, czyli zmierzających do osiągnięcia określonego efektu. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mniej praw dla zleceniobiorców

Zleceniobiorcy oraz osoby wykonujące dzieło nie podlegają regulacjom zawartym w przepisach kodeksu pracy, a obowiązujących w stosunku do pracowników. W wyniku tego mają ograniczone prawa pracownicze. Nie będzie przysługiwać im:

  1. określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  2. płatny urlop wypoczynkowy,
  3. ochrona przed zwolnieniem,
  4. dodatek za pracę w nocy,
  5. rozliczenie nadgodzin

Największą korzyścią dla przedsiębiorców, a wadą dla zleceniobiorców jest łatwość w rozwiązywaniu umów cywilnoprawnych. Nie istnieje bowiem prawnie ustalony okres wypowiedzenia wskazanych umów, zatem o jego długości będzie przesądzała treść samej umowy i zawarte w niej postanowienia. Jeżeli bowiem w umowie strony nie określiły okresu wypowiedzenia, oznacza to, że mogą rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.

Zobacz również: Specyfika umów cywilnoprawnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże pracownikom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych należy zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca powinien obligatoryjnie przeprowadzić szkolenie bhp czy skierować pracownika na badania lekarskie. Co do zasady nie istnieje taki wymóg, jednak w przypadku, gdy osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych pracują w warunkach niebezpiecznych, to badania i szkolenia bhp będą obowiązkowe.

Kiedy nie można zawrzeć umowy cywilnoprawnej

Przedsiębiorcy, którzy szukają sposobów na redukcję kosztów zatrudnienia, chętnie zawierają umowy cywilnoprawne, często spełniające warunki właściwe dla stosunku pracy. Taka forma zatrudnienia jest niedopuszczalna i pracodawca zobowiązany jest obligatoryjnie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę. Dodatkowo, zgodnie z art. 22 § 12 kodeksu pracy nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy. Przyjmuje się, że następujące cechy są właściwe dla stosunku pracy: pracownikiem jest osoba fizyczna, która zobowiązuje się do pracy w zamian za wynagrodzenie, przedmiotem umowy ze strony pracownika jest samo pełnienie (wykonywanie) pracy, przy wykonywaniu której nie jest on obciążony ryzykiem realizacji zobowiązania, obowiązany jest on świadczyć pracę osobiście, będąc w realizacji zobowiązania podporządkowany pracodawcy. (wyr. SA w Łodzi, III AUa 2070/13).

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, wówczas przedsiębiorca nie może zawrzeć umowy cywilnoprawnej z pracownikiem.

Zobacz: Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Korzyści dla przedsiębiorców

REKLAMA

Poza wymienionymi wyżej zaletami umów cywilnoprawnych, przedsiębiorcy mogą również znaleźć korzyści w składkach do ZUS od tego rodzaju umów. Najbardziej korzystną finansowo jest umowa o dzieło, która nie podlega oskładkowaniu. Jeżeli jednak zawierana jest z własnym pracodawcą  to pod względem ubezpieczeniowym taka osoba będzie traktowana jak pracownik.

Umowa zlecenie, jeżeli jest jedynym tytułem do ubezpieczenia nie różni się wiele pod względem obciążenia finansowego od umowy o pracę. Zleceniobiorca będzie bowiem podlegał ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolnie zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, wówczas będzie finansowana ze środków finansowych zleceniobiorcy.

Najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy jest zawieranie umów zlecenie ze studentami do ukończenia przez niego 26 roku życia. Taka umowa nie skutkuje bowiem obowiązkiem ubezpieczeniowym.

Zobacz też: Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA