Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia
REKLAMA
REKLAMA
Mając na uwadze ogólne przepisy Kodeksu cywilnego, ustalające termin przedawnienia, przedawnienie następuje co do zasady z upływem dziesięciu lat. Jednak termin przedawnienia dla roszczeń okresowych oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.
REKLAMA
Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przepisy Kodeksu cywilnego, regulujące umowę zlecenia, określają krótszy – bo zaledwie dwuletni okres przedawnienia w stosunku do niektórych roszczeń wynikających z umowy zlecenia.
Porównaj: Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło
Z upływem dwóch lat przedawniają się:
- roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków, przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju,
- roszczenia z tytułu zaliczek udzielone osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju,
- roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.
Na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są regulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Powyższe oznacza, że w przypadku wielu innych umów o podobnym charakterze, które nie są uregulowane innymi przepisami, termin przedawnienia, również będzie wynosił dwa lata.
Polecamy serwis Zakładam firmę
REKLAMA
Wobec powyższego roszczenia o wynagrodzenie firm zajmujących się np. świadczeniem usług telewizji kablowej, Internetu, wywozem śmieci, a także roszczenia wynikające z umów o świadczenie usług nie uregulowanych w innych przepisach, będą przedawniać się z upływem lat dwóch, mimo, że płatności miały charakter okresowy.
Jeżeli roszczenie już zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, lub też ugodą zawartą przed sądem lub przed mediatorem i zatwierdzoną później przez sąd, to przedawnia się z upływem lat 10. Jeżeli jednak roszczenie to obejmuje roszczenia o świadczenia okresowe należne w przyszłości, ulega przedawnieniu trzyletniemu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.