| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Adres do korespondencji prowadzącego działalność w domu

Adres do korespondencji prowadzącego działalność w domu

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną na adres domowy otrzymuje dużą ilość listów poleconych dotyczących jego firmy. Czy taki przedsiębiorca mógłby uniknąć niedogodności przyjmowania korespondencji firmowej i podać inny adres do odbioru pism urzędowych?

Adres dla korespondencji firmowej

Problem adresu do korespondencji dla prowadzącego działalność zarejestrowaną na adres domowy był podniesiony w interpelacji poselskiej nr 26774, skierowanej do Ministra Gospodarki.

Zgodnie z art. 25 ust 1 pkt 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.), wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) podlegają oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został on utworzony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedsiębiorca, wskazując powyższe adresy we wniosku o wpis do CEIDG, nie ma obowiązku wskazywania adresu do korespondencji tożsamego z adresem zamieszkania. Oznacza to, że może wskazać inny adres do korespondencji względem adresu zamieszkania czy adresu wykonywania działalności gospodarczej.

Niezależnie jednak od powyższego, należy mieć na uwadze, że zasady doręczania pism w sprawach administracyjnych lub cywilnych regulują odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 17 listopada 1965 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.), zgodnie z którymi doręczenia mogą być dokonywane w mieszkaniu, miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie. Oznacza to, że pisma w powyższych sprawach, o ile dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej, mogą być doręczane na każdy ze wskazanych w CEIDG adresów.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

W odniesieniu do pytania, czy przedsiębiorca mógłby wskazać konkretny adres do otrzymywania korespondencji związanej z postępowaniami (pisma urzędowe), należy wskazać, że dla zachowania skutecznej formy doręczenia pisma wymagane byłoby jednoznaczne umocowanie takiego adresu w ww. przepisach.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Zobacz: W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK