REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS?

Monika Ćwiek
Wzór wniosku dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.
Wzór wniosku dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana adresu spółki z o.o. musi być zgłoszone do KRS, nie zawsze wymaga to jednak zmiany umowy spółki z o.o. (zakładając, że nie zmieniamy miejscowości, w której spółka ma siedzibę).

Siedziba a adres

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy w pierwszej kolejności ustalić, jakie dane wpisane są w umowie spółki. Co do zasady w umowie spółki wpisuje się tylko siedzibę podmiotu, a siedzibą zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego jest miejscowość.

REKLAMA

Art. 41. Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny, Dz.U.1964.16.93).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zobacz: Obowiązki wspólników spółki z o.o. - porada

Może zdarzyć się (co często nie występuje), iż obok elementów obligatoryjnych umowy spółki, takich jak siedziba znalazły się w niej również elementy fakultatywne tj. adres. Wskazać należy, iż zgodnie z art. 157 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. firmę i siedzibę spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. wysokość kapitału zakładowego,
  4. czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  5. liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
  6. czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Zmiana umowy spółki z o.o.

REKLAMA

Z powyższego zakresu nie wynika, iż elementem koniecznym umowy spółki z o.o. jest określenie jej adresu. Wyliczenie z art. 157 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych nie jest również katalogiem zamkniętym. Może więc zdarzyć się, iż w umowie spółki znajdą się dodatkowe zapisy, według woli wspólników. Wpisanie do umowy spółki siedziby i adresu podmiotu, w przypadku zmiany tego ostatniego będzie pociągało za sobą konieczność zmiany umowy spółki w odpowiednim trybie (forma aktu notarialnego).

W większości przypadków będziemy mieć jednak do czynienia z taką sytuacją w której w umowie spółki widnieć będzie tylko siedziba (miejscowość) podmiotu, a zmianie ulegnie tylko adres.

Spółka X Sp. z o.o. mająca siedzibę w Warszawie przy ul. Majowej 8, 00-500 Warszawa, zmienia adres, nie zmieniając siedziby na: Warszawa przy ul. Czerwcowej 8, 00-600 Warszawa. – jeżeli w umowie spółki wpisana jest siedziba podmiotu jako miejscowość, nie będzie konieczności dokonywania zmian umowy spółki.

Wniosek o zmianę adresu

REKLAMA

W takim razie aby dokonać zmiany adresu spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym należy wypełnić odpowiedni wniosek. Będzie nim, formularz KRS Z3- wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców. Wzór wniosku dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

We wniosku tym należy podać między innymi nowy adres spółki. Co do zasady do zmiany wpisu adresu w Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest wymagane dołączanie również innych dokumentów do wniosku KRS-Z3. W zależności jednak od dokumentów wewnętrznych funkcjonujących w spółce (jak np. regulamin zarządu) możliwa będzie konieczność załączenia również uchwały zarządu.

Jednocześnie, z uwagi na tzw. „jedno okienko” w Krajowym Rejestrze Sądowym należy pamiętać o załączenie do wniosku KRS-Z3 dokumentów dla innych urzędów, które za pośrednictwem Sądu Rejestrowego zostaną im przekazane (ZUS, US, GUS).

Polecamy: Na czym polega jedno okienko w KRS?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

    Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

    Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

    Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

    Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

    Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    REKLAMA

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    REKLAMA