REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Konrad Marszałek
Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta
Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Aktualizacja CEIDG

REKLAMA

Pierwsza rzeczą jaka powinniśmy zrobić w związku ze zmianą adresu jest aktualizacja CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) Zmiany wprowadzamy na takim samym formularzu na jakim rejestrowaliśmy firmę (CEIDG-1). Złożyć wniosek możemy na takich samych zasadach jak przy rejestracji nowej firmy czyli poczta elektroniczną lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Gdy zmieniamy adres firmy ustawa przewiduje termin 7 dniowy na wprowadzenie tych zmian. W przypadku zwłoki z naszej strony ważne pisma nie będą do nas docierać.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Wszędzie zmiany

Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się ze zmianami wszystkich podmiotów związanych z naszą firmą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy jeżeli zmieniają miejsce pracy w związku ze zmiana adresu firmy muszą otrzymać od pracodawcy porozumienie zmieniające. W przypadku gdy nie zmieniają miejsca pracy otrzymują tylko informację o zmianie adresu firmy.

Dla kontrahentów należy sporządzić aneksy do umów zawartych  przed zmianą adresu.

REKLAMA

W przypadku ZUS-u terminem na powiadomienie organu jest 14 dni od zmiany adresu. Zmiany dokonywane są na drukach ZUS ZPA dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej i ZUS ZFA dla osoby fizycznej. Dokonujemy tego w formie elektronicznej lub papierowej.

Najwięcej zmian wiąże się z Urzędem Skarbowym. Wyróżniamy dwie sytuację: pierwsza gdy rozliczamy podatek dochodowy w urzędzie właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania. W tym przypadku wystarczy zaktualizować wpis do CEIDG. Nie trzeba zawiadamiać nowego urzędu. Druga sytuacja następuje gdy zmieniamy miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Okazać się może, że nowe miejsce podlega właściwości innego Urzędu Skarbowego wówczas rozliczamy VAT z nowy urzędem. W tej sytuacji oprócz aktualizacji CEIDG aktualizujemy również formularza VAT-R.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Jeżeli prowadziliśmy działalność i ewidencjonowalismy obrót przy pomocy kasy fiskalnej w jednym punkcie a przenosimy tą dziaalność do innego punktu, wówczas  przenosimy też kasę fiskalną. Musimy powiadomić urząd skarbowy w formie pisemnej o zmianie miejsca „pobytu” kasy fiskalnej. Istotne jest też  powiadomienie serwisu dla wprowadzenia zmian w kasie aby na paragonach wydawanych klientom pojawiała się nowy adres sprzedaży towarów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 1304)

Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. 1999 nr 101 poz. 1178 z późn. zm.)

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA