REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Konrad Marszałek
Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta
Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Aktualizacja CEIDG

REKLAMA

Pierwsza rzeczą jaka powinniśmy zrobić w związku ze zmianą adresu jest aktualizacja CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) Zmiany wprowadzamy na takim samym formularzu na jakim rejestrowaliśmy firmę (CEIDG-1). Złożyć wniosek możemy na takich samych zasadach jak przy rejestracji nowej firmy czyli poczta elektroniczną lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Gdy zmieniamy adres firmy ustawa przewiduje termin 7 dniowy na wprowadzenie tych zmian. W przypadku zwłoki z naszej strony ważne pisma nie będą do nas docierać.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Wszędzie zmiany

Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się ze zmianami wszystkich podmiotów związanych z naszą firmą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy jeżeli zmieniają miejsce pracy w związku ze zmiana adresu firmy muszą otrzymać od pracodawcy porozumienie zmieniające. W przypadku gdy nie zmieniają miejsca pracy otrzymują tylko informację o zmianie adresu firmy.

Dla kontrahentów należy sporządzić aneksy do umów zawartych  przed zmianą adresu.

REKLAMA

W przypadku ZUS-u terminem na powiadomienie organu jest 14 dni od zmiany adresu. Zmiany dokonywane są na drukach ZUS ZPA dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej i ZUS ZFA dla osoby fizycznej. Dokonujemy tego w formie elektronicznej lub papierowej.

Najwięcej zmian wiąże się z Urzędem Skarbowym. Wyróżniamy dwie sytuację: pierwsza gdy rozliczamy podatek dochodowy w urzędzie właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania. W tym przypadku wystarczy zaktualizować wpis do CEIDG. Nie trzeba zawiadamiać nowego urzędu. Druga sytuacja następuje gdy zmieniamy miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Okazać się może, że nowe miejsce podlega właściwości innego Urzędu Skarbowego wówczas rozliczamy VAT z nowy urzędem. W tej sytuacji oprócz aktualizacji CEIDG aktualizujemy również formularza VAT-R.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Jeżeli prowadziliśmy działalność i ewidencjonowalismy obrót przy pomocy kasy fiskalnej w jednym punkcie a przenosimy tą dziaalność do innego punktu, wówczas  przenosimy też kasę fiskalną. Musimy powiadomić urząd skarbowy w formie pisemnej o zmianie miejsca „pobytu” kasy fiskalnej. Istotne jest też  powiadomienie serwisu dla wprowadzenia zmian w kasie aby na paragonach wydawanych klientom pojawiała się nowy adres sprzedaży towarów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 1304)

Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. 1999 nr 101 poz. 1178 z późn. zm.)

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA