REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Konrad Marszałek
Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta
Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Aktualizacja CEIDG

REKLAMA

Pierwsza rzeczą jaka powinniśmy zrobić w związku ze zmianą adresu jest aktualizacja CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) Zmiany wprowadzamy na takim samym formularzu na jakim rejestrowaliśmy firmę (CEIDG-1). Złożyć wniosek możemy na takich samych zasadach jak przy rejestracji nowej firmy czyli poczta elektroniczną lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Gdy zmieniamy adres firmy ustawa przewiduje termin 7 dniowy na wprowadzenie tych zmian. W przypadku zwłoki z naszej strony ważne pisma nie będą do nas docierać.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Wszędzie zmiany

Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się ze zmianami wszystkich podmiotów związanych z naszą firmą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy jeżeli zmieniają miejsce pracy w związku ze zmiana adresu firmy muszą otrzymać od pracodawcy porozumienie zmieniające. W przypadku gdy nie zmieniają miejsca pracy otrzymują tylko informację o zmianie adresu firmy.

Dla kontrahentów należy sporządzić aneksy do umów zawartych  przed zmianą adresu.

REKLAMA

W przypadku ZUS-u terminem na powiadomienie organu jest 14 dni od zmiany adresu. Zmiany dokonywane są na drukach ZUS ZPA dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej i ZUS ZFA dla osoby fizycznej. Dokonujemy tego w formie elektronicznej lub papierowej.

Najwięcej zmian wiąże się z Urzędem Skarbowym. Wyróżniamy dwie sytuację: pierwsza gdy rozliczamy podatek dochodowy w urzędzie właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania. W tym przypadku wystarczy zaktualizować wpis do CEIDG. Nie trzeba zawiadamiać nowego urzędu. Druga sytuacja następuje gdy zmieniamy miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Okazać się może, że nowe miejsce podlega właściwości innego Urzędu Skarbowego wówczas rozliczamy VAT z nowy urzędem. W tej sytuacji oprócz aktualizacji CEIDG aktualizujemy również formularza VAT-R.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Jeżeli prowadziliśmy działalność i ewidencjonowalismy obrót przy pomocy kasy fiskalnej w jednym punkcie a przenosimy tą dziaalność do innego punktu, wówczas  przenosimy też kasę fiskalną. Musimy powiadomić urząd skarbowy w formie pisemnej o zmianie miejsca „pobytu” kasy fiskalnej. Istotne jest też  powiadomienie serwisu dla wprowadzenia zmian w kasie aby na paragonach wydawanych klientom pojawiała się nowy adres sprzedaży towarów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 1304)

Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. 1999 nr 101 poz. 1178 z późn. zm.)

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA