REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Aleksandra Kłoczko
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może wybrać jedną z wielu form działalności gospodarczej planując inwestycje w Niemczech. Formą najczęściej wybieraną przez zagranicznych inwestorów jest przedstawicielstwo bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czynniki wpływające na wybór formy prawnej

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na wybór odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej powinien zadać i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

REKLAMA

Czy bezpośrednia działalność jest planowana w Niemczech?

Ile osób zamierza założyć firmę?

Czy formalności związane z założeniem firmy powinny być ograniczone?

Czy tylko osoby zakładające spółkę będą zarządzać przedsiębiorstwem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki jest kapitał własny?

Czy odpowiedzialność powinna być ograniczona?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Formy prawne działalności gospodarczej

Do najbardziej popularnych form prowadzenia działalności w Niemczech należą:

  • Przedstawicielstwo
  • Samodzielny oddział
  • Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa
  • Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
  • Spółka akcyjna

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

Przedstawicielstwo (Repräsentanz)

W Niemczech przedstawicielstwa firm zagranicznych są tylko częścią firmy macierzystej i nie posiadają osobowości prawnej. Ich działania ograniczają się do rozpoznania rynku i wspierania sprzedaży. Tego typu działalność nie wymaga rejestracji a do jej założenia wystarczy posiadać w Niemczech lokum oraz złożyć zawiadomienia w tamtejszym urzędzie ds. gospodarki albo w tzw. urzędzie porządkowym miasta lub gminy, w której działalność ma być prowadzona. Do głównych zalet tej formy prowadzenia działalności za granicą należą przede wszystkim niskie koszty oraz znikome zobowiązania wobec organów administracyjnych. Firma chcąca skorzystać z tej formy działalności na zagranicznym rynku musi być zarejestrowana w Polsce, przedstawicielstwo znajdujące się w Niemczech będzie musiało w konsekwencji nosić taką samą nazwę jak spółka-matka.

Samodzielny oddział (eingetragene Zweigniederlassung)

Samodzielny oddział oznacza wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej. Oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział w przeciwieństwie do przedstawicielstwa posiada osobny zarząd i księgowość; może również zawierać własne umowy, przy czym stojąca za nim firma zagraniczna odpowiada za zobowiązania. Bez zmian natomiast pozostaje wymóg rejestracji firmy w Polsce zanim otworzenie samodzielnego oddziału w innym państwie takim jak Niemcy będzie w ogóle możliwe.

Produkcja w Niemczech cieszy polskie firmy

Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa (Einzelunter-nehmer)

Działalność na własny rachunek jest formą prawną prowadzenia działalności najczęściej stosowaną przez prawników bądź lekarzy, którzy prowadzą działalność pod własnym imieniem i nazwiskiem. Taka forma działalności prowadzona przez osoby fizyczne niestety jest dość ryzykowna ponieważ osoba posiadająca działalność na własny rachunek odpowiada całym swoim majątkiem za długi i zobowiązania. Działalność na własny rachunek jest również formą prowadzenia działalności jednoosobowej, zakładając taką formę działalności nie będziemy więc mogli zatrudnić współpracowników. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest spółka osobowa, którą może zawiązać kilka osób, wciąż jednak osoby te nie będą posiadały ograniczonej odpowiedzialności co z perspektywy finansowej jest bardzo ryzykowne. Zaletą takich form działalności jest brak wymogu posiadania odpowiedniego kapitału oraz niewielkie zobowiązania wobec organów administracyjnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung- GmbH)

REKLAMA

Jeżeli zależy nam aby podmioty gospodarcze oraz osoby indywidualne darzyły nas większym zaufaniem najkorzystniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec będzie spółka. Największym zainteresowaniem cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), która może być jedno lub wieloosobowa a założyciele mogą być osobami fizycznymi bądź prawnymi. Założenie spółki wymaga umowy potwierdzonej notarialnie oraz wpisu do rejestru handlowego w lokalnym sądzie. Spółka może być zawiązana poprzez podpisanie protokołu wzorcowego umowy spółki bądź poprzez sporządzenie nowego protokołu, który uwzględni indywidualne potrzeby.

Wymagany minimalny kapitał wynosi 25tys. euro (1euro dla spółki UG, gdzie kapitał jest gromadzony, aby ostatecznie spółka przekształciła się w GmbH). Wspólnicy są odpowiedzialni jedynie do wysokości zainwestowanego przez siebie kapitału, który może być pieniężny lub rzeczowy. Spółka może ponadto funkcjonować pod dowolną nazwą zakończoną skrótem GmbH, która zostanie zatwierdzona przez powołaną do tego celu niemiecką instytucję.

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft- AG)

Spółka akcyjna bez wątpienia cieszy się na rynku dużym zaufaniem, jednak prawo przy tej formie organizacyjnej wymaga wielu obowiązków administracyjnych a sama procedura zawiązania spółki jest skomplikowana. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50tys. euro, wymogi formalne zakładają obowiązek walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zarządu i rady nadzorczej. Spółka akcyjna stanowi dlatego odpowiednią formę działalności gospodarczej jedynie dla większych przedsiębiorstw bądź dla tych które są nastawione na szybki rozwój.  Podobnie jak w przypadku GmbH, spółka akcyjna posiada osobowość prawną a odpowiedzialność jest ograniczona do majątku spółki. Dodatkowo akcje spółki mogą być notowane na giełdzie.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA