Kategorie

Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Aleksandra Kłoczko
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.
Przedsiębiorca może wybrać jedną z wielu form działalności gospodarczej planując inwestycje w Niemczech. Formą najczęściej wybieraną przez zagranicznych inwestorów jest przedstawicielstwo bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czynniki wpływające na wybór formy prawnej

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na wybór odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej powinien zadać i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Czy bezpośrednia działalność jest planowana w Niemczech?

Ile osób zamierza założyć firmę?

Czy formalności związane z założeniem firmy powinny być ograniczone?

Czy tylko osoby zakładające spółkę będą zarządzać przedsiębiorstwem?

Jaki jest kapitał własny?

Czy odpowiedzialność powinna być ograniczona?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Formy prawne działalności gospodarczej

Do najbardziej popularnych form prowadzenia działalności w Niemczech należą:

 • Przedstawicielstwo
 • Samodzielny oddział
 • Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa
 • Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
 • Spółka akcyjna

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

Przedstawicielstwo (Repräsentanz)

W Niemczech przedstawicielstwa firm zagranicznych są tylko częścią firmy macierzystej i nie posiadają osobowości prawnej. Ich działania ograniczają się do rozpoznania rynku i wspierania sprzedaży. Tego typu działalność nie wymaga rejestracji a do jej założenia wystarczy posiadać w Niemczech lokum oraz złożyć zawiadomienia w tamtejszym urzędzie ds. gospodarki albo w tzw. urzędzie porządkowym miasta lub gminy, w której działalność ma być prowadzona. Do głównych zalet tej formy prowadzenia działalności za granicą należą przede wszystkim niskie koszty oraz znikome zobowiązania wobec organów administracyjnych. Firma chcąca skorzystać z tej formy działalności na zagranicznym rynku musi być zarejestrowana w Polsce, przedstawicielstwo znajdujące się w Niemczech będzie musiało w konsekwencji nosić taką samą nazwę jak spółka-matka.

Samodzielny oddział (eingetragene Zweigniederlassung)

Samodzielny oddział oznacza wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej. Oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział w przeciwieństwie do przedstawicielstwa posiada osobny zarząd i księgowość; może również zawierać własne umowy, przy czym stojąca za nim firma zagraniczna odpowiada za zobowiązania. Bez zmian natomiast pozostaje wymóg rejestracji firmy w Polsce zanim otworzenie samodzielnego oddziału w innym państwie takim jak Niemcy będzie w ogóle możliwe.

Produkcja w Niemczech cieszy polskie firmy

Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa (Einzelunter-nehmer)

Działalność na własny rachunek jest formą prawną prowadzenia działalności najczęściej stosowaną przez prawników bądź lekarzy, którzy prowadzą działalność pod własnym imieniem i nazwiskiem. Taka forma działalności prowadzona przez osoby fizyczne niestety jest dość ryzykowna ponieważ osoba posiadająca działalność na własny rachunek odpowiada całym swoim majątkiem za długi i zobowiązania. Działalność na własny rachunek jest również formą prowadzenia działalności jednoosobowej, zakładając taką formę działalności nie będziemy więc mogli zatrudnić współpracowników. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest spółka osobowa, którą może zawiązać kilka osób, wciąż jednak osoby te nie będą posiadały ograniczonej odpowiedzialności co z perspektywy finansowej jest bardzo ryzykowne. Zaletą takich form działalności jest brak wymogu posiadania odpowiedniego kapitału oraz niewielkie zobowiązania wobec organów administracyjnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung- GmbH)

Reklama

Jeżeli zależy nam aby podmioty gospodarcze oraz osoby indywidualne darzyły nas większym zaufaniem najkorzystniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec będzie spółka. Największym zainteresowaniem cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), która może być jedno lub wieloosobowa a założyciele mogą być osobami fizycznymi bądź prawnymi. Założenie spółki wymaga umowy potwierdzonej notarialnie oraz wpisu do rejestru handlowego w lokalnym sądzie. Spółka może być zawiązana poprzez podpisanie protokołu wzorcowego umowy spółki bądź poprzez sporządzenie nowego protokołu, który uwzględni indywidualne potrzeby.

Wymagany minimalny kapitał wynosi 25tys. euro (1euro dla spółki UG, gdzie kapitał jest gromadzony, aby ostatecznie spółka przekształciła się w GmbH). Wspólnicy są odpowiedzialni jedynie do wysokości zainwestowanego przez siebie kapitału, który może być pieniężny lub rzeczowy. Spółka może ponadto funkcjonować pod dowolną nazwą zakończoną skrótem GmbH, która zostanie zatwierdzona przez powołaną do tego celu niemiecką instytucję.

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft- AG)

Spółka akcyjna bez wątpienia cieszy się na rynku dużym zaufaniem, jednak prawo przy tej formie organizacyjnej wymaga wielu obowiązków administracyjnych a sama procedura zawiązania spółki jest skomplikowana. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50tys. euro, wymogi formalne zakładają obowiązek walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zarządu i rady nadzorczej. Spółka akcyjna stanowi dlatego odpowiednią formę działalności gospodarczej jedynie dla większych przedsiębiorstw bądź dla tych które są nastawione na szybki rozwój.  Podobnie jak w przypadku GmbH, spółka akcyjna posiada osobowość prawną a odpowiedzialność jest ograniczona do majątku spółki. Dodatkowo akcje spółki mogą być notowane na giełdzie.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.