| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Poniżej wskazujemy najistotniejsze zmiany w tym zakresie wprowadzone wskazaną nowelizacją:

  1. Opłata skarbowa za dokonanie wpisu przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznego do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych została obniżona z dotychczasowych 6 713 złotych do 1 000 złotych.
  2. Tworzenie przedstawicielstwa przez bank zagraniczny lub instytucję kredytową w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe nie wymaga już wpisu do rejestru przedstawicielstw.
  3. Przy wniosku o rejestrację przedstawicielstwa nie jest już wymagane złożenie oświadczenia przedsiębiorcy zagranicznego o ustanowieniu przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Wniosek o rejestrację przedstawicielstwa powinien teraz zawierać również wskazanie adresu siedziby głównej przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której są przechowywane oryginały dokumentów związanych z działalnością przedstawicielstwa.
  5. Składany przy wniosku o rejestrację przedstawicielstwa urzędowy odpis dokumentu potwierdzającego rejestrację przedsiębiorcy zagranicznego, na podstawie którego przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą, powinien być poświadczony przez apostille albo przez legalizację (chyba że na podstawie umów dwustronnych klauzula apostille nie jest wymagana).

Nowelizacja ta, znacznie upraszczająca procedurę rejestracji, z pewnością przyczyni się do jej przyśpieszenia i być może zwiększy atrakcyjność tej formy prowadzenia działalności przez przedsiębiorców zagranicznych w Polsce.

Zobacz serwis: ABC spółek

Autor: Łukasz Śliwiński, Zespół Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »