REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Monika Pązik
odpowiedzialność za wniesione wkłady, wady aportów, objęcie akcji/ Fot. fotolia
odpowiedzialność za wniesione wkłady, wady aportów, objęcie akcji/ Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

Wkłady niepieniężne wnoszone są  na podstawie sposobów określonych w umowie spółki. Ponadto dana umowa powinna wskazywać miejsce wniesienia, czyli adres spółki, siedzibę wspólnika lub adres zakładu głównego. Aporty powinny być wnoszone bezpośrednio po zawarciu takiej umowy.

REKLAMA

Aporty wnoszone do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej

Umowa spółki z o.o. na gruncie stosunków między wspólnikami ma charakter zobowiązujący, co oznacza, że każdy ze wspólników może swobodnie rozporządzać wkładem wniesionym przez innych udziałowców. Jeżeli przedmiot aportu należy do praw rzeczowych to należy określić sposób i miejsce wniesienia wkładu. W odniesieniu do spółki akcyjnej w zamian za wkłady niepieniężne obejmowane są akcje, tzw. akcje aportowe.

Akcje aportowe są akcjami, które wymagają pokrycia niepieniężnego przed zarejestrowaniem spółki. Wkładem mogą być np. patenty, rzeczy ruchome czy nieruchomości.

Skutki wniesienia akcji aportowych

Akcje aportowe są akcjami imiennymi, które są zatrzymywane w spółce i nie mogą zostać zbyte. Służą zabezpieczeniu roszczeń o odszkodowanie za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania do wniesienia wkładu niepieniężnego. W przypadku wątpliwości związanych z płynnością finansową danej spółki można powołać biegłego rewidenta, który zbada sprawozdania finansowe i przedstawi wyniki dotyczące kapitału spółki.

Odpowiedzialność za wniesione wkłady

Wniesienie wkładów niepieniężnych wiąże się z możliwością wystąpienia ryzyka zawyżenia wartości tych aportów, czyli w momencie, gdy za określoną wartość wkładów przyznaje się więcej udziałów. Odpowiedzialność za wniesione wkłady ponosi wspólnik i członek zarządu solidarnie wobec spółki a nie wobec wspólników lub wierzycieli. Zatem nie jest to odpowiedzialność odszkodowawcza za szkodę, tylko za daną wartość aportu. Odpowiedzialność za wniesione wkłady reguluje przepis art. 175 kodeksu spółek handlowych, który jest bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że wspólników i członków zarządu nie można zwolnić z obowiązku wyrównania wartości wkładu do spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za wady wniesionych aportów

Wadliwość wkładów niepieniężnych występuje w sytuacji, gdy wspólnik wniósł do spółki wadliwy aport posiadający wady fizyczne lub prawne co w rezultacie powoduje zmniejszenie jego wartości. Art. 14 § 2 kodeksu spółek handlowych reguluje obowiązek wyrównania różnicy między wartością wkładu określoną w umowie a wartością zbywczą, powodując powstanie tzw. odpowiedzialności wyrównawczej.

Zobacz: Wnoszenie wkładu z wadami do spółki - zakres temporalny

Wartość zbywcza aportu to inaczej wartość rynkowa wkładu, którą ustala się w dniu objęcia akcji bądź udziałów.

Czy zawsze można wnieść wkład niepieniężny?

W przypadku, gdy proces tworzenia spółki opiera się na wykorzystaniu wzorca umownego na pokrycie kapitału zakładowego niemożliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego. Dopuszczalny jest jedynie wkład pieniężny, wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia zarejestrowania spółki. Podobnie w przypadku obejmowania akcji przez subemitenta, które mogą zostać objęte jedynie za wkłady pieniężne. Zatem nie zawsze możliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych - CZĘŚĆ 1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA