REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Monika Pązik
odpowiedzialność za wniesione wkłady, wady aportów, objęcie akcji/ Fot. fotolia
odpowiedzialność za wniesione wkłady, wady aportów, objęcie akcji/ Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

Wkłady niepieniężne wnoszone są  na podstawie sposobów określonych w umowie spółki. Ponadto dana umowa powinna wskazywać miejsce wniesienia, czyli adres spółki, siedzibę wspólnika lub adres zakładu głównego. Aporty powinny być wnoszone bezpośrednio po zawarciu takiej umowy.

REKLAMA

Aporty wnoszone do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej

Umowa spółki z o.o. na gruncie stosunków między wspólnikami ma charakter zobowiązujący, co oznacza, że każdy ze wspólników może swobodnie rozporządzać wkładem wniesionym przez innych udziałowców. Jeżeli przedmiot aportu należy do praw rzeczowych to należy określić sposób i miejsce wniesienia wkładu. W odniesieniu do spółki akcyjnej w zamian za wkłady niepieniężne obejmowane są akcje, tzw. akcje aportowe.

Akcje aportowe są akcjami, które wymagają pokrycia niepieniężnego przed zarejestrowaniem spółki. Wkładem mogą być np. patenty, rzeczy ruchome czy nieruchomości.

Skutki wniesienia akcji aportowych

Akcje aportowe są akcjami imiennymi, które są zatrzymywane w spółce i nie mogą zostać zbyte. Służą zabezpieczeniu roszczeń o odszkodowanie za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania do wniesienia wkładu niepieniężnego. W przypadku wątpliwości związanych z płynnością finansową danej spółki można powołać biegłego rewidenta, który zbada sprawozdania finansowe i przedstawi wyniki dotyczące kapitału spółki.

Odpowiedzialność za wniesione wkłady

Wniesienie wkładów niepieniężnych wiąże się z możliwością wystąpienia ryzyka zawyżenia wartości tych aportów, czyli w momencie, gdy za określoną wartość wkładów przyznaje się więcej udziałów. Odpowiedzialność za wniesione wkłady ponosi wspólnik i członek zarządu solidarnie wobec spółki a nie wobec wspólników lub wierzycieli. Zatem nie jest to odpowiedzialność odszkodowawcza za szkodę, tylko za daną wartość aportu. Odpowiedzialność za wniesione wkłady reguluje przepis art. 175 kodeksu spółek handlowych, który jest bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że wspólników i członków zarządu nie można zwolnić z obowiązku wyrównania wartości wkładu do spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za wady wniesionych aportów

Wadliwość wkładów niepieniężnych występuje w sytuacji, gdy wspólnik wniósł do spółki wadliwy aport posiadający wady fizyczne lub prawne co w rezultacie powoduje zmniejszenie jego wartości. Art. 14 § 2 kodeksu spółek handlowych reguluje obowiązek wyrównania różnicy między wartością wkładu określoną w umowie a wartością zbywczą, powodując powstanie tzw. odpowiedzialności wyrównawczej.

Zobacz: Wnoszenie wkładu z wadami do spółki - zakres temporalny

Wartość zbywcza aportu to inaczej wartość rynkowa wkładu, którą ustala się w dniu objęcia akcji bądź udziałów.

Czy zawsze można wnieść wkład niepieniężny?

W przypadku, gdy proces tworzenia spółki opiera się na wykorzystaniu wzorca umownego na pokrycie kapitału zakładowego niemożliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego. Dopuszczalny jest jedynie wkład pieniężny, wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia zarejestrowania spółki. Podobnie w przypadku obejmowania akcji przez subemitenta, które mogą zostać objęte jedynie za wkłady pieniężne. Zatem nie zawsze możliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych - CZĘŚĆ 1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA