REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo poboru i subemisja akcji

Monika Pązik
umowa subemisji, emisja akcji, uchwała walnego zgromadzenia/ Fot. Fotolia
umowa subemisji, emisja akcji, uchwała walnego zgromadzenia/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo poboru jest prawem o charakterze majątkowym, które przyznaje akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji współmiernie do ilości posiadanych już akcji. Uchwałą walnego zgromadzenia może zostać wyłączone. Czy akcjonariusz pozbawiony prawa poboru może nabyć nowe akcje?

Prawo poboru traktowane jest jako przywilej dotychczasowych akcjonariuszy wobec spółki w trybie subskrypcji zamkniętej, w przypadku gdy nie zostało ono wyłączone. Akcjonariusz, któremu przyznano prawo poboru nabywa akcje bezpośrednio poprzez wniesienie wkładów pieniężnych bądź niepieniężnych, które precyzuje uchwała walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy akcjonariusz został pozbawiony prawa poboru nabycie akcji następuje pośrednio poprzez subemitenta.

REKLAMA

Pozbawienie akcjonariusza prawa poboru

Pozbawienie takiego prawa następuje w drodze uchwały walnego zgromadzenia podjętego większością 4/5 głosów, które jest możliwe, gdy przemawia za tym interes spółki. Spółka może w swoim interesie starać się o utrzymanie swojej dotychczasowej struktury, umożliwiając dokonanie subskrypcji prywatnej przez przystąpienie do niej nowego inwestora. Pozbawienie takiego prawa znajduje uregulowanie w art. 433 § 2 kodeksu spółek handlowych, który zastrzega wymóg pisemności przy przedstawianiu przez zarząd opinii dla walnego zgromadzenia.

Zobacz: Co to jest prawo poboru?

Możliwość pozbawienia akcjonariusza prawa poboru w innym trybie

Uchwałą walnego zgromadzenia można pozbawić akcjonariusza prawa poboru. Jednakże można w niej zaznaczyć, iż nowe akcje zostaną objęte przez subemitenta, gdy prawo poboru przyznane akcjonariuszom nie obejmuje już części lub wszystkich oferowanych akcji. Subemitentem jest instytucja finansowa, określona w art. 4 § 1 pkt. 7 kodeksu spółek handlowych (np. bank lub fundusz inwestycyjny). Może ona nabyć akcje jedynie poprzez wkłady pieniężne do spółki. Instytucja finansowa nabywa nowe akcje zgodnie z zasadami prawa poboru ustalonymi w uchwale walnego zgromadzenia z obowiązkiem oferowania ich dotychczasowym akcjonariuszom.

Subemisja  akcji

REKLAMA

Subemisja określana jest jako podemisja akcji dokonywana przez inny podmiot. Subemitent zawiera umowę o subemisję akcji spółki, która podlega rozpatrzeniu przez walne zgromadzenie na wniosek zarządu, który musi zatwierdzić rada nadzorcza. Ważność umowy subemisji wymaga zgody walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy umowa zostanie zawarta bez wymaganej zgody, osoby odpowiedzialne za jej zawarcie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności odszkodowawczej i organizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Subemisja akcji to inaczej objęcie nowych akcji przez inny podmiot niż akcjonariusze. Dokonywana jest na podstawie umowy ze spółką, gdzie jedną stroną, jest spółka a drugą sumemitent, czyli instytucja finansowa taka jak: bank, fundusz inwestycyjny, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub powierniczych, narodowy fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń, zakład reasekuracji, fundusz powierniczy, towarzystwo emerytalne, fundusz emerytalny lub dom maklerski, mające siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zobacz również: Subskrypcja akcji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA