reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Prawo poboru i subemisja akcji

Prawo poboru i subemisja akcji

Prawo poboru jest prawem o charakterze majątkowym, które przyznaje akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji współmiernie do ilości posiadanych już akcji. Uchwałą walnego zgromadzenia może zostać wyłączone. Czy akcjonariusz pozbawiony prawa poboru może nabyć nowe akcje?

Prawo poboru traktowane jest jako przywilej dotychczasowych akcjonariuszy wobec spółki w trybie subskrypcji zamkniętej, w przypadku gdy nie zostało ono wyłączone. Akcjonariusz, któremu przyznano prawo poboru nabywa akcje bezpośrednio poprzez wniesienie wkładów pieniężnych bądź niepieniężnych, które precyzuje uchwała walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy akcjonariusz został pozbawiony prawa poboru nabycie akcji następuje pośrednio poprzez subemitenta.

Pozbawienie akcjonariusza prawa poboru

Pozbawienie takiego prawa następuje w drodze uchwały walnego zgromadzenia podjętego większością 4/5 głosów, które jest możliwe, gdy przemawia za tym interes spółki. Spółka może w swoim interesie starać się o utrzymanie swojej dotychczasowej struktury, umożliwiając dokonanie subskrypcji prywatnej przez przystąpienie do niej nowego inwestora. Pozbawienie takiego prawa znajduje uregulowanie w art. 433 § 2 kodeksu spółek handlowych, który zastrzega wymóg pisemności przy przedstawianiu przez zarząd opinii dla walnego zgromadzenia.

Zobacz: Co to jest prawo poboru?

Możliwość pozbawienia akcjonariusza prawa poboru w innym trybie

Uchwałą walnego zgromadzenia można pozbawić akcjonariusza prawa poboru. Jednakże można w niej zaznaczyć, iż nowe akcje zostaną objęte przez subemitenta, gdy prawo poboru przyznane akcjonariuszom nie obejmuje już części lub wszystkich oferowanych akcji. Subemitentem jest instytucja finansowa, określona w art. 4 § 1 pkt. 7 kodeksu spółek handlowych (np. bank lub fundusz inwestycyjny). Może ona nabyć akcje jedynie poprzez wkłady pieniężne do spółki. Instytucja finansowa nabywa nowe akcje zgodnie z zasadami prawa poboru ustalonymi w uchwale walnego zgromadzenia z obowiązkiem oferowania ich dotychczasowym akcjonariuszom.

Subemisja  akcji

Subemisja określana jest jako podemisja akcji dokonywana przez inny podmiot. Subemitent zawiera umowę o subemisję akcji spółki, która podlega rozpatrzeniu przez walne zgromadzenie na wniosek zarządu, który musi zatwierdzić rada nadzorcza. Ważność umowy subemisji wymaga zgody walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy umowa zostanie zawarta bez wymaganej zgody, osoby odpowiedzialne za jej zawarcie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności odszkodowawczej i organizacyjnej.

Subemisja akcji to inaczej objęcie nowych akcji przez inny podmiot niż akcjonariusze. Dokonywana jest na podstawie umowy ze spółką, gdzie jedną stroną, jest spółka a drugą sumemitent, czyli instytucja finansowa taka jak: bank, fundusz inwestycyjny, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub powierniczych, narodowy fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń, zakład reasekuracji, fundusz powierniczy, towarzystwo emerytalne, fundusz emerytalny lub dom maklerski, mające siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zobacz również: Subskrypcja akcji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama