REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo poboru i subemisja akcji

Monika Pązik
umowa subemisji, emisja akcji, uchwała walnego zgromadzenia/ Fot. Fotolia
umowa subemisji, emisja akcji, uchwała walnego zgromadzenia/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo poboru jest prawem o charakterze majątkowym, które przyznaje akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji współmiernie do ilości posiadanych już akcji. Uchwałą walnego zgromadzenia może zostać wyłączone. Czy akcjonariusz pozbawiony prawa poboru może nabyć nowe akcje?

Prawo poboru traktowane jest jako przywilej dotychczasowych akcjonariuszy wobec spółki w trybie subskrypcji zamkniętej, w przypadku gdy nie zostało ono wyłączone. Akcjonariusz, któremu przyznano prawo poboru nabywa akcje bezpośrednio poprzez wniesienie wkładów pieniężnych bądź niepieniężnych, które precyzuje uchwała walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy akcjonariusz został pozbawiony prawa poboru nabycie akcji następuje pośrednio poprzez subemitenta.

REKLAMA

Pozbawienie akcjonariusza prawa poboru

Pozbawienie takiego prawa następuje w drodze uchwały walnego zgromadzenia podjętego większością 4/5 głosów, które jest możliwe, gdy przemawia za tym interes spółki. Spółka może w swoim interesie starać się o utrzymanie swojej dotychczasowej struktury, umożliwiając dokonanie subskrypcji prywatnej przez przystąpienie do niej nowego inwestora. Pozbawienie takiego prawa znajduje uregulowanie w art. 433 § 2 kodeksu spółek handlowych, który zastrzega wymóg pisemności przy przedstawianiu przez zarząd opinii dla walnego zgromadzenia.

Zobacz: Co to jest prawo poboru?

Możliwość pozbawienia akcjonariusza prawa poboru w innym trybie

Uchwałą walnego zgromadzenia można pozbawić akcjonariusza prawa poboru. Jednakże można w niej zaznaczyć, iż nowe akcje zostaną objęte przez subemitenta, gdy prawo poboru przyznane akcjonariuszom nie obejmuje już części lub wszystkich oferowanych akcji. Subemitentem jest instytucja finansowa, określona w art. 4 § 1 pkt. 7 kodeksu spółek handlowych (np. bank lub fundusz inwestycyjny). Może ona nabyć akcje jedynie poprzez wkłady pieniężne do spółki. Instytucja finansowa nabywa nowe akcje zgodnie z zasadami prawa poboru ustalonymi w uchwale walnego zgromadzenia z obowiązkiem oferowania ich dotychczasowym akcjonariuszom.

Subemisja  akcji

REKLAMA

Subemisja określana jest jako podemisja akcji dokonywana przez inny podmiot. Subemitent zawiera umowę o subemisję akcji spółki, która podlega rozpatrzeniu przez walne zgromadzenie na wniosek zarządu, który musi zatwierdzić rada nadzorcza. Ważność umowy subemisji wymaga zgody walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy umowa zostanie zawarta bez wymaganej zgody, osoby odpowiedzialne za jej zawarcie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności odszkodowawczej i organizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Subemisja akcji to inaczej objęcie nowych akcji przez inny podmiot niż akcjonariusze. Dokonywana jest na podstawie umowy ze spółką, gdzie jedną stroną, jest spółka a drugą sumemitent, czyli instytucja finansowa taka jak: bank, fundusz inwestycyjny, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub powierniczych, narodowy fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń, zakład reasekuracji, fundusz powierniczy, towarzystwo emerytalne, fundusz emerytalny lub dom maklerski, mające siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zobacz również: Subskrypcja akcji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA