REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo poboru i subemisja akcji

Monika Pązik
umowa subemisji, emisja akcji, uchwała walnego zgromadzenia/ Fot. Fotolia
umowa subemisji, emisja akcji, uchwała walnego zgromadzenia/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo poboru jest prawem o charakterze majątkowym, które przyznaje akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji współmiernie do ilości posiadanych już akcji. Uchwałą walnego zgromadzenia może zostać wyłączone. Czy akcjonariusz pozbawiony prawa poboru może nabyć nowe akcje?

Prawo poboru traktowane jest jako przywilej dotychczasowych akcjonariuszy wobec spółki w trybie subskrypcji zamkniętej, w przypadku gdy nie zostało ono wyłączone. Akcjonariusz, któremu przyznano prawo poboru nabywa akcje bezpośrednio poprzez wniesienie wkładów pieniężnych bądź niepieniężnych, które precyzuje uchwała walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy akcjonariusz został pozbawiony prawa poboru nabycie akcji następuje pośrednio poprzez subemitenta.

REKLAMA

Pozbawienie akcjonariusza prawa poboru

Pozbawienie takiego prawa następuje w drodze uchwały walnego zgromadzenia podjętego większością 4/5 głosów, które jest możliwe, gdy przemawia za tym interes spółki. Spółka może w swoim interesie starać się o utrzymanie swojej dotychczasowej struktury, umożliwiając dokonanie subskrypcji prywatnej przez przystąpienie do niej nowego inwestora. Pozbawienie takiego prawa znajduje uregulowanie w art. 433 § 2 kodeksu spółek handlowych, który zastrzega wymóg pisemności przy przedstawianiu przez zarząd opinii dla walnego zgromadzenia.

Zobacz: Co to jest prawo poboru?

Możliwość pozbawienia akcjonariusza prawa poboru w innym trybie

Uchwałą walnego zgromadzenia można pozbawić akcjonariusza prawa poboru. Jednakże można w niej zaznaczyć, iż nowe akcje zostaną objęte przez subemitenta, gdy prawo poboru przyznane akcjonariuszom nie obejmuje już części lub wszystkich oferowanych akcji. Subemitentem jest instytucja finansowa, określona w art. 4 § 1 pkt. 7 kodeksu spółek handlowych (np. bank lub fundusz inwestycyjny). Może ona nabyć akcje jedynie poprzez wkłady pieniężne do spółki. Instytucja finansowa nabywa nowe akcje zgodnie z zasadami prawa poboru ustalonymi w uchwale walnego zgromadzenia z obowiązkiem oferowania ich dotychczasowym akcjonariuszom.

Subemisja  akcji

REKLAMA

Subemisja określana jest jako podemisja akcji dokonywana przez inny podmiot. Subemitent zawiera umowę o subemisję akcji spółki, która podlega rozpatrzeniu przez walne zgromadzenie na wniosek zarządu, który musi zatwierdzić rada nadzorcza. Ważność umowy subemisji wymaga zgody walnego zgromadzenia. W przypadku, gdy umowa zostanie zawarta bez wymaganej zgody, osoby odpowiedzialne za jej zawarcie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności odszkodowawczej i organizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Subemisja akcji to inaczej objęcie nowych akcji przez inny podmiot niż akcjonariusze. Dokonywana jest na podstawie umowy ze spółką, gdzie jedną stroną, jest spółka a drugą sumemitent, czyli instytucja finansowa taka jak: bank, fundusz inwestycyjny, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub powierniczych, narodowy fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń, zakład reasekuracji, fundusz powierniczy, towarzystwo emerytalne, fundusz emerytalny lub dom maklerski, mające siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zobacz również: Subskrypcja akcji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA