REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 1

Monika Pązik
umowa spółki, kapitał zakładowy, zdolność aportowa/fot. Fotolia
umowa spółki, kapitał zakładowy, zdolność aportowa/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wkłady niepieniężne, czyli aporty wnoszone do spółki celem objęcia akcji bądź udziałów można określić jako prawa majątkowe inne niż wszelkie zasoby finansowe. Jakie są sposoby wnoszenia aportów i kryteria zdolności aportowej?

Pokrycie kapitału zakładowego spółki może nastąpić przez wniesienie wkładu pieniężnego, czyli określonej liczby środków pieniężnych w gotówce bądź w postaci bezgotówkowej w walucie polskiej. Natomiast wniesienie wkładu niepieniężnego budzi wiele kontrowersji, gdyż nie zawsze można jednoznacznie stwierdzić, co należy uznać za aport. Przepisy kodeksu spółek handlowych dotyczące aportu nie określają dosłownie jego znaczenia. Za wkład niepieniężny należy zatem uznać prawa, które mają określoną wartość majątkową i są realne w takim znaczeniu, że mogą zostać przeniesione na spółkę celem pokrycia udziałów.

REKLAMA

Zdolność aportowa

REKLAMA

Wkład niepieniężny podlega ocenie pod względem zdolności aportowej, którą można rozpatrywać w dwóch aspektach: pozytywnym i negatywnym. Pierwszy z nich dotyczy możliwości określenia samej wartości wkładu jako prawa majątkowego, jego wyceny i zbywalności, możliwości umieszczenia go w bilansie spółki (tzw. zdolności bilansowej) oraz zdolności poddania egzekucji przedmiotu wkładu. W takim znaczeniu aportem mogą być prawa obligacyjne, rzeczowe, czy prawa majątkowe na dobrach niematerialnych. Negatywne kryteria zdolności aportowej zostały określone w art. 14 § 1 kodeksu spółek handlowych, z których wynika, że wkładem niepieniężnym w odróżnieniu od spółek osobowych nie może być świadczenie pracy oraz świadczenie usług. Jednocześnie przedmiotem wkładu niepieniężnego nie mogą być np. weksle wystawiane przez wspólnika na rzecz spółki, części składowe rzeczy oraz zobowiązanie wspólnika do dokonywania w przyszłości na rzecz spółki świadczenia pieniężnego (podjęte Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 1993r.). Ponadto do przesłanek negatywnych wnoszenia wkładów niepieniężnych można zaliczyć aporty pozorne i ukryte.

Aporty pozorne to takie, które nie spełniły kryteriów aportowych w chwili wnoszenia ich do spółki. Natomiast aporty ukryte powstają w sytuacji, gdy wspólnik zobowiązał się do pokrycia swoich udziałów wkładem pieniężnym a w rzeczywistości wnosi wkłady niepieniężne.

Podstawowe wkłady niepieniężne

W rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego wkładem niepieniężnym do spółki może być samo przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym postrzegane jako element prawa rzeczowego. Do aportu można również zaliczyć prawa do nieruchomości lub ruchomości wynikające z umów, patenty oraz prawa autorskie czy inne prawa własności przemysłowej.

Zobacz: Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególne rodzaje wkładów niepieniężnych

Do szczególnych postaci aportów należy zaliczyć wierzytelności pracownicze oraz prawo do przejęcia akcji przez obligatariuszy obligacji zamiennych. Wierzytelności pracownicze przysługujące z tytułu nabytych uprawnień do udziału w zyskach spółki stanowią zamiennik do przyznania praw do objęcia akcji pracownikom, członkom zarządu lub rady nadzorczej. Jednakże obligacje zamienne stanowią wyjątek, ponieważ w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy dotyczące wkładów niepieniężnych.

Obligacje zamienne są to obligacje, które uprawniają do nabycia emitowanych akcji w zamian za posiadane obligacje.

Zobacz: Obligacje, czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA