| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Handel zniczami przed cmentarzem jako działalność gospodarcza

Handel zniczami przed cmentarzem jako działalność gospodarcza

Handel zniczami wbrew powszechnie panującemu poglądowi jest działalnością gospodarczą. Sprzedając znicze kilka razy w roku, szczególnie 1 listopada przed cmentarzem jesteśmy uważani za przedsiębiorców. Czy od handlu zniczami należy odprowadzać podatek?

Handel Zniczami

W temacie istnieją dwa zagadnienia handel zniczami i handel przy cmentarzu. Oba pojęcia należy rozróżnić w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Niemniej jednak łączy je jedno, na oba potrzebne są oddzielne „zezwolenia”. Zgodnie z ustawą działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jak to się ma do handlu zniczami w tylko 1 dzień, otóż według polskiego prawa taki handel również jest traktowany jako działalność gospodarcza.

Formy działalności gospodarczej przejawiają się poprzez zakup zniczy przed ich sprzedażą czyli zakup od hurtowni, transport, jakiś plan organizacji tego wszystkiego. Sytuacją do obejścia obowiązkowego wpisu jest posiadanie prywatne przez co najmij 6 miesięcy zniczy. Dodatkowym plusem jest tez brak obowiązkowego płacenia podatku dochodowego. Podatek płaci się tylko przy przekroczeniu 3090 zł czyli kwoty wolnej od podatku. Dochód powyżej tej kwoty zamieszczamy w corocznym zeznaniu podatkowym  PIT. Ważną kwestia jest posiadanie kasy fiskalnej ale tylko wtedy , gdy wartość obrotu przekroczy 40 tys. zł lub 20 tys.

Porozmawiaj na FORUM

Polecamy: Faktury 2014

Handel przy cmentarzu

Najlepszym miejscem do handlu i osiągnięcia zysku jest miejsce przy cmentarzu, tam gdzie kumuluje się najwięcej ludzi. Chcąc takie miejsce zdobyć trzeba niestety uzyskać pozwolenie na np. zajęcie pasa drogowego pod stoisko handlowe lub uzyskanie zgody właściciela terenu. Za handel bez pozwolenia lub w nieodpowiednim miejscu grozi grzywna lub mandat karny. Na przykład, za rozłożenie stoiska przed cmentarzem bez pozwolenia może grozić grzywna nawet 5000 zł. Wymagania na uzyskanie pozwolenia są różne w różnych gminach.

Legalna sprzedaż choinek - sprawdź co powinieneś wiedzieć

Prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jak np. handel zniczami wiążę się ze zgłoszeniem tego do rejestru przedsiębiorców. Dokonanie zgłoszenie jest bardzo proste następuje na formularzach CEIDG-1. Wypełniony wniosek można składać zarówno w formie elektronicznej jak i tradycyjne. Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej wybierzemy tez jedną z form opodatkowania. Procedura zgłoszenia działalności gospodarczej do CEIDG jest wolna od opłat.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK