reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej podlegają ustawowym ograniczeniom. Ograniczenia te warunkują możliwość wykonywania danej działalności od spełnienia określonych kwalifikacji. Jaki wpływ na działalność regulowaną ma zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Możliwość wykonywania określonych zawodów lub prowadzenia działalności gospodarczej w tych obszarach gospodarczych ma miejsce wyłącznie pod warunkiem posiadania określonych kwalifikacji i uprawnień zawodowych lub uzyskania zezwoleń, koncesji albo zgłoszenia do rejestru działalności regulowanej.

W przypadku zmiany miejsca prowadzenia regulowanej działalności gospodarczej powstaje obowiązek zgłoszenia zmiany w rejestrze działalności regulowanej. Ujawnienie zmiany miejsca prowadzenia działalności jest obowiązkiem przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgłoszenie zmiany

Przedsiębiorca jest obowiązany do zgłoszenia zmiany danych znajdujących się w rejestrze działalności regulowanej w terminie 14 dni od zaistnienia zdarzenia, powodującego zmianę danych. Wniosek przedsiębiorcy podlega weryfikacji zarówno pod względem spełniania przesłanek formalnych jak i materialnych. Po dokonaniu wpisu zmiany przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie o dokonaniu wpisu.

Zobacz: Zawieszenie działalności małej firmy

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Inaczej wygląda sprawa zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wraz ze zmianą miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca traci zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Wynika to z faktu, że zezwolenia na sprzedaż alkoholu każdorazowo wydawane są przez gminy, na których terenie znajduje się siedziba przedsiębiorcy.

Przeniesienie sklepu sprzedającego alkohol pod inny adres wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia tego faktu do wójta. Na to zgłoszenie przedsiębiorca ma również 14 dni. Likwidacja punktu sprzedaży sprawia, że dotychczasowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa (art. 18 ust. 12 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości...).

Zobacz: Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama