| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Skutki utraty statusu przedsiębiorcy przed i po wniesieniu pozwu

Skutki utraty statusu przedsiębiorcy przed i po wniesieniu pozwu

Postępowanie sądowe z udziałem przedsiębiorców są rozpoznawane przez sądy w trybie odrębnym, przewidzianym dla spraw gospodarczych. Czasami jednak zdarza się, że jedna lub obie strony sporu tracą swój status przedsiębiorcy, co może nastąpić zarówno przed wniesieniem pozwu do sądu, jak i po wniesieniu pozwu. Jakie skutki ma zatem utrata statusu przedsiębiorcy w kontekście przepisów o rozpoznawaniu spraw w trybie postępowania gospodarczego?

Aby sprawa mogła być rozpoznana przez sąd gospodarczy muszą być spełnione trzy warunki:
1) sprawa musi mieć charakter sprawy gospodarczej,
2) musi dotyczyć stosunków cywilnych pomiędzy przedsiębiorcami oraz
3) sprawa musi dotyczyć prowadzonej przez tych przedsiębiorców działalności gospodarczej.

Dla rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego nie wystarczy zatem fakt, że sprawa dotyczy dwóch przedsiębiorców. Dla rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego niezbędne jest łączne spełnienie wszystkich wskazanych wyżej trzech przesłanek.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Czasami zdarza się, że sprawa na skutek pozwu trafia do rozpoznania do sądu gospodarczego i podlega rozpoznaniu w trybie postępowania gospodarczego, a następnie jedna, lub też obie strony sporu tracą status przedsiębiorcy, np. następuje wykreślenie podmiotu gospodarczego z ewidencji działalności gospodarczej. Przez długi czas było kwestią sporną, czy w takiej sytuacji sprawa może być nadal rozpoznawana w trybie postępowania gospodarczego. Jednak na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 16 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 235, poz. 1699), która weszła w życie w marcu 2007 r. nastąpiła zmiana przepisów i obecnie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego (art. 4791 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego – dalej: k.p.c.). W/w przepis oznacza, że dla oceny, czy sprawa może być rozpoznana w trybie postępowania gospodarczego ważna i decydująca jest chwila powstania roszczenia między przedsiębiorcami, a nie moment wniesienia pozwu do sądu.

Polecamy serwis Spółki

Warto jednak zwrócić uwagę na uchwałę składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. akt III CZP 102/08, w której Sąd Najwyższy orzekł, że sprawa ze stosunku cywilnego między stronami w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej nie jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 4791 § 1 k.p.c., jeżeli którakolwiek ze stron przestała być przedsiębiorcą przed wniesieniem pozwu.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego nie wystarczy zatem fakt, że sprawa dotyczy dwóch przedsiębiorców.
Dla rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego nie wystarczy zatem fakt, że sprawa dotyczy dwóch przedsiębiorców.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »