| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Skutki utraty statusu przedsiębiorcy przed i po wniesieniu pozwu

Skutki utraty statusu przedsiębiorcy przed i po wniesieniu pozwu

Postępowanie sądowe z udziałem przedsiębiorców są rozpoznawane przez sądy w trybie odrębnym, przewidzianym dla spraw gospodarczych. Czasami jednak zdarza się, że jedna lub obie strony sporu tracą swój status przedsiębiorcy, co może nastąpić zarówno przed wniesieniem pozwu do sądu, jak i po wniesieniu pozwu. Jakie skutki ma zatem utrata statusu przedsiębiorcy w kontekście przepisów o rozpoznawaniu spraw w trybie postępowania gospodarczego?

Aby sprawa mogła być rozpoznana przez sąd gospodarczy muszą być spełnione trzy warunki:
1) sprawa musi mieć charakter sprawy gospodarczej,
2) musi dotyczyć stosunków cywilnych pomiędzy przedsiębiorcami oraz
3) sprawa musi dotyczyć prowadzonej przez tych przedsiębiorców działalności gospodarczej.

Dla rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego nie wystarczy zatem fakt, że sprawa dotyczy dwóch przedsiębiorców. Dla rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego niezbędne jest łączne spełnienie wszystkich wskazanych wyżej trzech przesłanek.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Czasami zdarza się, że sprawa na skutek pozwu trafia do rozpoznania do sądu gospodarczego i podlega rozpoznaniu w trybie postępowania gospodarczego, a następnie jedna, lub też obie strony sporu tracą status przedsiębiorcy, np. następuje wykreślenie podmiotu gospodarczego z ewidencji działalności gospodarczej. Przez długi czas było kwestią sporną, czy w takiej sytuacji sprawa może być nadal rozpoznawana w trybie postępowania gospodarczego. Jednak na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 16 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 235, poz. 1699), która weszła w życie w marcu 2007 r. nastąpiła zmiana przepisów i obecnie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego (art. 4791 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego – dalej: k.p.c.). W/w przepis oznacza, że dla oceny, czy sprawa może być rozpoznana w trybie postępowania gospodarczego ważna i decydująca jest chwila powstania roszczenia między przedsiębiorcami, a nie moment wniesienia pozwu do sądu.

Polecamy serwis Spółki

Warto jednak zwrócić uwagę na uchwałę składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. akt III CZP 102/08, w której Sąd Najwyższy orzekł, że sprawa ze stosunku cywilnego między stronami w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej nie jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 4791 § 1 k.p.c., jeżeli którakolwiek ze stron przestała być przedsiębiorcą przed wniesieniem pozwu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »