Na złożenie apelacji od wyroku strona ma 2 tygodnie
REKLAMA
REKLAMA
Apelacja od wyroku
Strona niezadowolona z wydanego przez sąd orzeczenia ma prawo złożyć apelację do sądu II instancji. Uprawnienie to przysługuje zarówno stronie powodowej jak i pozwanemu. Oznacza to, że od jednego wyroku mogą być sporządzone dwie apelacje – jedna powoda, a druga pozwanego. Każda z tych apelacji zaskarża jednak inną część wyroku.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Termin na złożenie apelacji
REKLAMA
Apelację wydaną od wyroku sądu rejonowego rozpatruje sąd okręgowy. Jednak, gdy w pierwszej instancji orzekał sąd okręgowy – apelację będzie rozpatrywał sąd apelacyjny. Apelację wnosi się jednak nie do sądu odwoławczego, ale do tego który wydał zaskarżony wyrok. Na złożenie apelacji stronie przysługuje dwutygodniowy termin, liczony od momentu doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.
W przypadku, gdy strona nie żądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji wyroku – termin na złożenie apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.
Strona może też – nie żądając sporządzenia uzasadnienia wyroku oraz doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem – od razu wnieść apelację (do sądu, który wyrok wydawał) w terminie 3 tygodni od ogłoszenia wyroku.
Zachowanie terminu
Termin będzie zachowany gdy przed jego upływem strona wniosła apelację do sądu drugiej instancji. W takim wypadku sąd ten niezwłocznie przesyła apelację do sądu, który wydał zaskarżony wyrok.
REKLAMA
Termin będzie również zachowany w przypadku nadania apelacji w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Nadanie takie jest bowiem równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Dla zachowania terminu decydująca jest wówczas data nadania apelacji. Strona powinna zatem zadbać o właściwy dowód nadania przesyłki.
Strony niekiedy dokonują pewnych czynności procesowych (np. wnoszą apelację) za pomocą faksu. Pojawia się w takim przypadku problem ustalenia momentu, w którym ta czynność została dokonana. W postanowieniu z 29 stycznia 2003 r. – I CZ 142/02 – Sąd Najwyższy wskazał, że w przypadku wniesienia środka odwoławczego w piśmie, które nadano faksem, uważa się, że środek ten został wniesiony w dacie tzw. «prezentaty», czyli adnotacji o wpływie pisma uczynionej przez upoważnionego pracownika sądu.
Gdy apelacja zostanie wniesiona po terminie, a termin nie został przywrócony, to wówczas sąd ją odrzuca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.