Jak określić wartość przedmiotu sporu?
REKLAMA
REKLAMA
Wartość przedmiotu sporu określana jest tylko w sprawach o roszczenia pieniężne. Zatem nie w każdym pozwie przedsiębiorca będzie musiał ją określać. W sprawach o zaprzestanie naruszeń, czy też w sprawach o naruszenie dóbr osobistych (niektórych) w.p.s. nie będzie określana.
REKLAMA
Jak obliczać?
Wartość przedmiotu sporu to suma pieniędzy, o którą toczy się sprawa. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się natomiast odsetek, pożytków, kosztów sądowych i zastępstwa prawnego dochodzonych obok roszczenia głównego.
Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń musi zliczyć ich wartość.
Zobacz: Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?
Szczególne przypadki
W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.
REKLAMA
W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy, o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok; przy umowach zawartych na czas nie oznaczony - suma czynszu za okres trzech miesięcy.
W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.
W sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.
W sprawach o zabezpieczenie, zastaw lub hipotekę wartość przedmiotu sporu stanowi suma wierzytelności. Jeżeli jednak przedmiot zabezpieczenia lub zastawu ma mniejszą wartość niż wierzytelność, rozstrzyga wartość mniejsza.
Zobacz: Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?
Czy to ważne?
Prawidłowe oznaczenie wartości przedmiotu sporu jest bardzo istotne. Wartość przedmiotu sporu wpływa bowiem na właściwość sądu. Należ pamiętać, że w sprawach gospodarczych w których wartość przedmiotu sporu przekracza 100.000 zł właściwy jest sąd okręgowy.
Od wartości przedmiotu sporu zależna jest również opłata sądowa.
Gdzie się podaje?
Wartość przedmiotu sporu należy podać w pozwie. Jest to obowiązek powoda. Zgodnie z art. 126(1) k.p.c. wartość przedmiotu sporu należy podać w każdym piśmie jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa lub wysokość opłat sądowych a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniędzy.
Wartość przedmiotu sporu podaje się w zaokrągleniu do pełnego złotego w górę.
Zobacz: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.