REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skład sądu w sprawach gospodarczych

Łukasz Matys
Sprawy w pierwszej instancji rozpatrywane są co do zasady przez sąd w składzie jednego sędziego zawodowego.
Sprawy w pierwszej instancji rozpatrywane są co do zasady przez sąd w składzie jednego sędziego zawodowego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy sądowe rozpatrywane są przez określone przepisami prawa składy orzekające. Ilość sędziów oraz udział ławników w sprawie określa kodeks postępowania cywilnego. Natomiast wydanie orzeczenia przez sąd w złym składzie powoduje nieważność postępowania.

Kwestię składu sądu regulują przepisy art. 47-47(1) kodeksu postępowania cywilnego a także przepisy szczególne zamieszczone w innych częściach kodeksu.

REKLAMA

W pierwszej instancji

Sprawy w pierwszej instancji rozpatrywane są co do zasady przez sąd w składzie jednego sędziego zawodowego.

Zasada ta nie ma zastosowania w sprawach z zakresu prawa pracy. W tego rodzaju sprawach sąd proceduje w składzie trzy osobowym. Przy czym w składzie sadu znajduje się jeden sędzia zawodowy oraz dwóch ławników. W takim wypadku sędzia zawodowy jest przewodniczącym- to on prowadzi rozprawę, udziela głosów a także poucza strony.

Zobacz: Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Warto również wiedzieć, że prezes sądu może zarządzić rozpoznanie każdej sprawy przez skład trzech sędziów zawodowych jeżeli uzna to za celowe. Przez skład trzech sędziów zawodowych w pierwszej instancji rozpoznawane są sprawy zawiłe a także o precedensowym charakterze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugiej instancji

W drugiej instancji sprawy rozpoznaje sąd w składzie trzech sędziów zawodowych. Udział trzech sędziów zawodowych ma spowodować to, że sprawa zostanie rozpoznana wnikliwie.

Postanowienia dotyczące kosztów sądowych, w tym zwolnienia od kosztów sądowych, wydaje sąd w składzie jednego sędziego zawodowego.

Zobacz: Czym jest sąd polubowny (arbitrażowy)?

Referendarz sądowy

W niektórych sprawach cywilnych czynności sądu może wykonywać referendarz sądowy. Bierze on udział w szczególności w:

  • postępowaniu rejestrowym,
  • w postępowaniu wieczystoksięgowym,
  • wydawaniu nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczy,
  • wydawaniu europejskich nakazów zapłaty,
  • a także w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Referendarz sądowy ma kompetencje sądu, chyba że co innego wynika z przepisów prawa.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Niewłaściwy skład

Jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami (np. zamiast jednego sędziego orzekało trzech sędziów) w takiej sytuacji mamy do czynienia z nieważnością postępowania. Nieważność postępowania jest natomiast jedną z przesłanek do wniesienia apelacji. Dodatkowo sąd drugiej instancji, bez względu na zarzuty apelacji, bierze pod uwagę z urzędu nieważność postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA