reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy sędzia podlega wyłączeniu?

Kiedy sędzia podlega wyłączeniu?

Nie każdy sędzia może rozstrzygać konkretną sprawę. Zgodnie z naczelną zasadą wymiaru sprawiedliwości sędzia powinien być bezstronny w sprawie. Dlatego też kodeks postępowania cywilnego dopuszcza wyłączenie stronniczego sędziego.

Sędzia powinien być bezstronny. Wydaje się to oczywiste. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego też w określonych sytuacjach sędzia podlega wyłączeniu.

Z mocy ustawy

Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy:

  • w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;
  • w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator.

Zobacz: Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone?

Warto wiedzieć, że powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

Na żądanie sędziego lub na wniosek strony

Niezależnie od przyczyn wymienionych w artykule poprzedzającym, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego.

Zobacz serwis: Windykacja

Niewłaściwy sędzia

Jeżeli w sprawie brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy to jest to przesłanka nieważności postępowania. Jest to również przesłanka do wniesienia w sprawie apelacji. Trzeba wiedzieć, że rozpoznając apelację sąd drugiej instancji bierze z urzędu pod uwagę przesłanki nieważności postępowania.

Udział sędziego wyłączonego z mocy ustawy w postępowaniu jest zatem poważnym uchybieniem proceduralnym. Jednak z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia bardzo rzadko.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto wiedzieć, że powody wyłączenia sędziego trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
Warto wiedzieć, że powody wyłączenia sędziego trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama