reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?

Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, rozszerzyło się pole działalności przedsiębiorców. Uzyskali oni możliwość działalności międzynarodowej w ramach rynku wspólnotowego. Jednak działalność ta może wiązać się konieczność dochodzenia swoich roszczeń od przedsiębiorcy z innego państwa. W celu usprawnienia tej procedury, w ramach nowelizacjo kodeksu postępowania cywilnego, dodane zostało europejskie postępowanie nakazowe.

Jest to postępowanie, które ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procedury, w przypadkach transgranicznych, gdy roszczenie jest bezsporne. Stosuje się je w sprawach cywilnych oraz handlowych. Jest ono więc stosowane przede wszystkim w stosunkach między przedsiębiorcami posiadającymi firmy w różnych państwach Unii, ale także między osobami fizycznymi, które zamieszkują w różnych państwach unijnych. Pomimo różnych państw jest ono akceptowane oraz wykonywane we wszystkich państwach UE.

Europejskie postępowanie nakazowe może być prowadzone przez sądy rejonowe oraz okręgowe. Zależy to od wartości przedmiotu sporu. Jeżeli więc nie przekracza ona 75 tysięcy (a w sprawach gospodarczych 100 tysięcy), właściwy będzie sąd rejonowy. W pozostałych przypadkach zaś okręgowy. Pozew wszczynający postępowanie powinien być wniesiony na urzędowym formularzu, który można znaleźć w sądzie. Opłata od niego wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tysięcy zł.

Oznacza to, że przedsiębiorca, który podaje wartość przedmiotu sporu np. 2 tysiące zł, powinien wnieść wpis w wysokości 100 zł.

Przeczytaj także: Kiedy sąd wydaje wyrok częściowy

Sąd danego państwa rozpoznaje sprawę w tym postępowaniu w swoim języku urzędowym.

Jeżeli sprawę będzie rozpoznawał sąd polski, językiem będzie również polski. Jeżeli natomiast sprawę rozpoznawałby np. sąd hiszpański, co do zasady sporządzi on tłumaczenie na język podmiotu, który nie włada tym językiem.

Polecamy ABC funduszy unijnych

Sąd rozpoznaje sprawy w europejskim postępowaniu nakazowym na posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że strony nie są na nim obecne. Rozstrzygnięciem w tym postępowaniu jest europejski nakaz zapłaty, który daje przedsiębiorcy możliwość dochodzenia na jego podstawie roszczeń w całej Unii, gdyż jest on na całym jej terenie wykonalny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama