REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta kosztów w związku z nieterminowymi płatnościami

karta płatnicza, kredytowa, finanse. bank, płatności, pieniądze. /Fotolia
karta płatnicza, kredytowa, finanse. bank, płatności, pieniądze. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W myśl Ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (czyli tzw. trzecia ustawa deregulacyjna) ograniczone zostało prawo przedsiębiorcy do zaliczania do kosztów podatkowych wydatków, które nie zostały faktycznie przez niego uregulowane. Innymi słowy, przedsiębiorca będzie zobligowany do wyksięgowania wydatku z kosztów po upływie terminu określonego w ustawie

Znowelizowane regulacje mają zastosowanie do nieuregulowanych kwot wynikających z faktur, które zaliczono do kosztów podatkowych, począwszy od 1 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Podatnicy w związku z nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury bądź innego dokumentu zakupu są obowiązani do tzw.  korekty kosztów podatkowych. Moment jej dokonania został uzależniony od terminu płatności:

  • jeżeli wynosi mniej niż 60 dni - podatnik musi dokonać zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym upływa 30. dzień od terminu płatności;
  • jeżeli wynosi ponad 60 dni - dokonuje się takiego zmniejszenia wraz z 90 dniem od daty zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Odliczenie podatku VAT a samochód z zaświadczeniem VAT-2

Formy bezgotówkowe regulowania płatności - podstawowe pojęcia

Obrót bezgotówkowy składa się z transakcji finansowych realizowanych z pominięciem gotówki. W ramach tego rodzaju rozliczenia między kontrahentami wykorzystywane są nowoczesne instrumenty płatnicze. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

  • polecenie przelewu,
  • polecenie zapłaty,
  • weksel,
  • kompensatę,
  • świadczenie w miejsce wykonania,
  • nowację.

Na potrzeby artykułu niektóre z tych pojęć zostaną pokrótce wyjaśnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weksel jest papierem wartościowym. Osoba posiadająca prawa do weksla może domagać się od dłużnika zapłaty sumy określonej na wekslu. W razie jej nieuzyskania może jej dochodzić na drodze sądowej, ewentualnie egzekucyjnej.

REKLAMA

Kompensata występuje w sytuacji, gdy dwa podmioty są jednocześnie względem siebie wierzycielami i dłużnikami - każdy z nich może od drugiego żądać zapłaty i jednocześnie sam jest zobowiązany do zapłaty. W tym celu należy sporządzić odpowiednie oświadczenie o potrąceniu.

Świadczenie w miejsce wykonania (Datio in solumtum) jest instytucją cywilnoprawną. Występuje wówczas, gdy dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie.

Nowacja jest jednym ze sposobów zaspokajania zobowiązań. Tym sposobem dłużnik zobowiązuje się spełnić inne albo nawet to samo świadczenie, ale z innej podstawy prawnej, gdy wierzyciel wyraża na to zgodę (nawet w sposób dorozumiany).

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Niepieniężne formy regulowania a korekta kosztów

Analizując pojęcie uregulowania należności, należy posłużyć zarówno konstrukcją cywilistyczną, jak również tą, która została wskazana na gruncie przepisów podatkowych. Na podstawie Kodeksu cywilnego uregulowanie zobowiązania zostało unormowane jako zobowiązanie, które wygasło. Polega przede wszystkim na spełnieniu świadczenia poprzez np. dokonanie przelewu.

Zgodnie z wykładnią językową termin uregulowanie jest niczym innym jak uiszczeniem (czyli wywiązywaniem się z jakiegoś zobowiązania finansowego) należności, a w konsekwencji wygaśnięciem zobowiązania.

REKLAMA

Można zatem wyciągnąć wniosek, że termin uregulowanie oznacza każdą dopuszczalną formę spełnienia świadczenia, które prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania. A jak wygląda uregulowanie zobowiązania za pomocą bezgotówkowych form płatności?

Przykładowo w przypadku weksla własnego, przy pomocy którego wystawca przyrzeka zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz wierzyciela, do uregulowania dochodzi w momencie jego wystawienia. W związku z tym, jak twierdzą organy podatkowe, nie dochodzi do korekty kosztów. Dodatkowo strony powinny rozważyć zawarcie między sobą odpowiedniej umowy, która będzie skutkować zaciągnięciem nowego zobowiązania wekslowego w miejsce dotychczasowego.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Autor: zespół wfirma.pl - księgowość online

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA