REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta kosztów w związku z nieterminowymi płatnościami

karta płatnicza, kredytowa, finanse. bank, płatności, pieniądze. /Fotolia
karta płatnicza, kredytowa, finanse. bank, płatności, pieniądze. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W myśl Ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (czyli tzw. trzecia ustawa deregulacyjna) ograniczone zostało prawo przedsiębiorcy do zaliczania do kosztów podatkowych wydatków, które nie zostały faktycznie przez niego uregulowane. Innymi słowy, przedsiębiorca będzie zobligowany do wyksięgowania wydatku z kosztów po upływie terminu określonego w ustawie

Znowelizowane regulacje mają zastosowanie do nieuregulowanych kwot wynikających z faktur, które zaliczono do kosztów podatkowych, począwszy od 1 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Podatnicy w związku z nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury bądź innego dokumentu zakupu są obowiązani do tzw.  korekty kosztów podatkowych. Moment jej dokonania został uzależniony od terminu płatności:

  • jeżeli wynosi mniej niż 60 dni - podatnik musi dokonać zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym upływa 30. dzień od terminu płatności;
  • jeżeli wynosi ponad 60 dni - dokonuje się takiego zmniejszenia wraz z 90 dniem od daty zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Odliczenie podatku VAT a samochód z zaświadczeniem VAT-2

Formy bezgotówkowe regulowania płatności - podstawowe pojęcia

Obrót bezgotówkowy składa się z transakcji finansowych realizowanych z pominięciem gotówki. W ramach tego rodzaju rozliczenia między kontrahentami wykorzystywane są nowoczesne instrumenty płatnicze. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

  • polecenie przelewu,
  • polecenie zapłaty,
  • weksel,
  • kompensatę,
  • świadczenie w miejsce wykonania,
  • nowację.

Na potrzeby artykułu niektóre z tych pojęć zostaną pokrótce wyjaśnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weksel jest papierem wartościowym. Osoba posiadająca prawa do weksla może domagać się od dłużnika zapłaty sumy określonej na wekslu. W razie jej nieuzyskania może jej dochodzić na drodze sądowej, ewentualnie egzekucyjnej.

REKLAMA

Kompensata występuje w sytuacji, gdy dwa podmioty są jednocześnie względem siebie wierzycielami i dłużnikami - każdy z nich może od drugiego żądać zapłaty i jednocześnie sam jest zobowiązany do zapłaty. W tym celu należy sporządzić odpowiednie oświadczenie o potrąceniu.

Świadczenie w miejsce wykonania (Datio in solumtum) jest instytucją cywilnoprawną. Występuje wówczas, gdy dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie.

Nowacja jest jednym ze sposobów zaspokajania zobowiązań. Tym sposobem dłużnik zobowiązuje się spełnić inne albo nawet to samo świadczenie, ale z innej podstawy prawnej, gdy wierzyciel wyraża na to zgodę (nawet w sposób dorozumiany).

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Niepieniężne formy regulowania a korekta kosztów

Analizując pojęcie uregulowania należności, należy posłużyć zarówno konstrukcją cywilistyczną, jak również tą, która została wskazana na gruncie przepisów podatkowych. Na podstawie Kodeksu cywilnego uregulowanie zobowiązania zostało unormowane jako zobowiązanie, które wygasło. Polega przede wszystkim na spełnieniu świadczenia poprzez np. dokonanie przelewu.

Zgodnie z wykładnią językową termin uregulowanie jest niczym innym jak uiszczeniem (czyli wywiązywaniem się z jakiegoś zobowiązania finansowego) należności, a w konsekwencji wygaśnięciem zobowiązania.

REKLAMA

Można zatem wyciągnąć wniosek, że termin uregulowanie oznacza każdą dopuszczalną formę spełnienia świadczenia, które prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania. A jak wygląda uregulowanie zobowiązania za pomocą bezgotówkowych form płatności?

Przykładowo w przypadku weksla własnego, przy pomocy którego wystawca przyrzeka zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz wierzyciela, do uregulowania dochodzi w momencie jego wystawienia. W związku z tym, jak twierdzą organy podatkowe, nie dochodzi do korekty kosztów. Dodatkowo strony powinny rozważyć zawarcie między sobą odpowiedniej umowy, która będzie skutkować zaciągnięciem nowego zobowiązania wekslowego w miejsce dotychczasowego.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Autor: zespół wfirma.pl - księgowość online

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA