Kategorie

Górne granice stawek podatku od nieruchomości w 2015 roku a zarządzanie kosztami w firmie

Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
podatek od nieruchomości 2015 r.
Fotolia
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych (w tym podatku od nieruchomości) w danym roku są wyznaczane przez Ministra Finansów w corocznie publikowanym obwieszczeniu. Zmiana wysokości górnych granic stawek zależy od inflacji (a dokładniej wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych) w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. ( art. 20 ust. 1 Ustawy).

W komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lipca 2014 roku stwierdzono, że ceny w pierwszym półroczu 2014 roku wzrosły o 0,4% w porównaniu do ich wskaźnika w pierwszym półroczu 2013 roku.

Górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości w roku 2015 wyniosą:

- grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,90 zł (wzrost o 0,01 zł w porównaniu do 2014 r.);

- grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,58 zł  (wzrost o 0,02 zł w porównaniu do 2014 r.);

- grunty pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,47 zł (wzrost o 0,01 zł w porównaniu do 2014 r.);

- budynki mieszkalne - 0,75 zł (wzrost o 0,01 zł w porównaniu do 2014 r.);
- budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej- 23,13 zł (wzrost o 0,10 zł w porównaniu do 2014 r.);

- budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,80 zł (wzrost o 0,05 zł w porównaniu do 2014 r.);

- budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajęte przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,70 zł  (wzrost o 0,02 zł w porównaniu do 2014 r.);

- budynki pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7,77 zł (wzrost o 0,04 zł w porównaniu do 2014 r.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stawki podatku od nieruchomości w poszczególnych gminach lub miastach są uchwalane przez odpowiednie organy lokalne, rady gmin czy miasta, swobodnie do określonej przez Ministra Finansów górnej ich granicy. Nowe stawki na rok podatkowy muszą być ustalone do 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, bowiem inaczej zastosowanie mają stawki obowiązujące w roku poprzednim. Rada Gminy (Miasta) może różnicować stawki dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzględniając między innymi:

- lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu, stan techniczny czy wiek budynków,

-  rodzaj prowadzonej działalności.

Rozliczenie podatku od nieruchomości podczas zawieszenia firmy

Z powyższych ogólnych zasad dla służb finansowych można wyciągnąć dwa wnioski.

Po pierwsze – wniosek oczywisty - że im niższy wskaźnik inflacji, tym mniej wzrastają górne granice stawek podatków i opłat lokalnych.

Po drugie, iż obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych nie ma charakteru samoistnego i jest jedynie potwierdzeniem ogólnie znanych faktów. Wydanie bowiem obwieszczenia jest uzależnione od wcześniejszego ogłoszenia w Monitorze Polskim komunikatu Prezesa GUS.

Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

Reklama

W praktyce więc, podatnicy przy planowaniu budżetowym kosztów na kolejny rok nie muszą czekać na uchwałę rady gminy ( z doświadczenia Inventage Polska wynika, że uchwały najczęściej publikowane są w listopadzie i grudniu danego roku), lecz mogą samodzielnie obliczyć maksymalną wysokość tych stawek w oparciu o komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub też przyjąć założenie wzrostu stawek w swojej gminie właśnie o wskaźnik inflacji. Pierwszy sposób to oczywiście podejście bardzo ostrożne, gdyż zakłada maksymalną wysokość stawek co występuję w stosunkowo niewielu gminach – najczęściej dużych i bogatych gminach miejskich, natomiast drugie podejście, które możemy nazwać pragmatycznym, zakłada proporcjonalny wzrost stawek, co jest najczęstsze. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji deficytu budżetów lokalnych samorządowcy coraz częściej zbliżają stawki podatkowe na swoim terenie do stawek maksymalnych.

Planując budżet i koszty na kolejny rok przedsiębiorcy powinni także uwzględniać ewentualny kontekst podatkowy nowych pozycji, które już przyjęli lub do końca roku planują przyjąć do ewidencji środków trwałych, jak również zaplanowaną sprzedaż/likwidację nieruchomości i obiektów budowlanych w kolejnym roku.

Podatki lokalne 2015

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?