| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Pełnomocnik w postępowaniu podatkowym

Pełnomocnik w postępowaniu podatkowym

Przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika w postępowaniach przed organami podatkowymi. Ustanowienie pełnomocnika w tego typu procedurze nie wiąże się ze szczególnymi utrudnieniami, a może zapewnić podatnikowi wiele komfortu.

Możliwość i konieczność ustanowienia pełnomocnika

Pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym udziela się na piśmie, wskazując w nim osobę pełnomocnika i zakres spraw, jakimi może się zajmować. Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest pełnoletnia w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Można ustanowić pełnomocnikiem osobę bliską lub całkowicie obcą. Nie jest wymagane posiadanie szczególnych uprawnień, wykształcenia ani kwalifikacji. Pełnomocnik zastępuje osobę przy dokonywaniu czynności, które nie wymagają osobistego udziału przedsiębiorcy – do tych należą między innymi składanie wyjaśnień. Jednak nawet wówczas pełnomocnik ma prawo przebywać ze swoim mocodawcą, służyć mu wsparciem i pomocą merytoryczną.

W prawie administracyjnym istnieje sytuacja, gdy podatnik ma obowiązek ustanowienia pełnomocnika, dotyczy to także postępowania podatkowego. Jeśli przedsiębiorca wyjeżdża za granicę na co najmniej dwa miesiące, musi ustanowić pełnomocnika do doręczeń, który w jego imieniu będzie odbierał pisma z urzędu. Fakt umocowania należy zgłosić odpowiedniemu organowi podatkowemu. W przeciwnym razie korespondencja będzie przychodziła na dotychczasowy adres i będzie uznawana za doręczoną, ze wszystkimi tego skutkami.

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ilu pełnomocników?

Podatnik może ustanowić dowolną liczbę pełnomocników, jednak każdy powinien posiadać osobne umocowanie. Organ podatkowy tylko jednego pełnomocnika uzna za właściwego do doręczeń pism z urzędu, stąd mocodawca ma prawo wskazania, który pełnomocnik może odbierać jego korespondencję. W braku takiej decyzji, organ wybierze go samodzielnie i dowolnie.

Pełnomocnictwo w urzędzie

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, ale istnieje także możliwość zgłoszenia go ustnie do protokołu, podczas dokonywania czynności w urzędzie. Warto mieć przy sobie dowód na uiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, gdyż urzędnik może żądać jego przedstawienia przed dopuszczeniem pełnomocnika do sprawy.

Należy pamiętać, że opłata od pełnomocnictwa musi być uiszczana każdorazowo przy rozpoczęciu nowego postępowania. Wynosi ona 17 zł.

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa księga przychodów i rozchodów 2014

Odwołanie pełnomocnika

Pełnomocnictwo można odwołać w każdej chwili w takiej formie, by umocowany zrozumiał, że nie ma już uprawnień do prowadzenia spraw swojego dotychczasowego mocodawcy. Tym samym musi zwrócić podatnikowi oryginał pełnomocnictwa. Podatnik powinien także poinformować urząd o cofnięciu pełnomocnictwa, jeśli chce zapobiec nieuprawnionym czynnościom dokonywanym przed dotychczasowego pełnomocnika.

Pełnomocnik przed e-sądem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »