reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy dochody dzieci pozbawiają ulgi prorodzinnej?

Kiedy dochody dzieci pozbawiają ulgi prorodzinnej?

W niektórych sytuacjach podjęcie pracy przez dziecko może spowodować utratę prawa do ulgi prorodzinnej i uprawnienia do rozliczenia jako samotny opiekun. Jest to uwarunkowane wysokością dochodu, jego źródłem, a także wiekiem potomstwa.

Forma opodatkowania

Samotny rodzic nie będzie mógł kontynuować rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko i uwzględnić ulgi na dziecko w sytuacji, gdy mają do takiej osoby lub do jej dziecka zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym PIT, ryczałtem ewidencjonowanym lub karta podatkową. Ma to zastosowanie również w przypadku ulgi prorodzinnej, choć w tym przypadku odnosi się to wyłącznie do dochodów dziecka.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Limit zarobków

Przepisy przewidują limit dochodów pełnoletniego dziecka w wysokości 3089 zł., przy czym nie ma znaczenia, czy jest to dochód otrzymany w Polsce, czy za granicą. Zagadnienie to obejmuje dwie kategorie dochodów. Po pierwsze opodatkowanie skalą. Po drugie, objęte 19%, zryczałtowanym PIT dochody z odpłatnego zbycia. Zarobek uzyskany w ramach np. stażu podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, wg skali podatkowej.

Ważną kwestią jest fakt, że limit nie obejmuje każdego zarobku dziecka. Jeżeli są to nieznaczne kwoty i wynikają np. z umowy cywilnoprawnej to zleceniodawca powinien potrącić od niego podatek zryczałtowany w wysokości 18%. Takich dochodów nie dolicza się do dochodów opodatkowanych skalą podatkową, czego rezultatem jest brak wpływu na ulgę prorodzinną.

Ulga na dziecko uczące się i pracujące - konieczność modyfikacji

Wiek dziecka

Ustawa zaznacza, że preferencyjny sposób obliczania podatku adresowany jest do osób samotnie wychowujących dzieci małoletnie, czyli takie, które nie ukończyły 18 roku życia.

Ustawodawca nie stawia dodatkowych wymogów, więc niezależnie od tego, czy małoletnie dziecko uzyskało jakiś dochód, rodzicowi przysługuje preferencyjny sposób obliczania podatku. Ta sama zasada dotyczy ulgi prorodzinnej.

Prezydent za niższymi podatkami dla rodzin

Liczba dzieci

Nie ma znaczenia ile dzieci faktycznie jest pod opieką rodziców. Przepisy mówią wyraźnie, że z ulgi przysługują rodzicom dzieci małoletnich oraz dzieci wymienionych w art. 6 ust. 4 pkt 2-3 ustawy o PIT, są to np. dzieci do ukończenia 25 roku życia, uczące się, pod warunkiem, że ich roczny dochód nie przekroczy 3089 zł. Po spełnieniu tych warunków przez dzieci lub jedno z dzieci rodzice mogą skorzystać z preferencyjnych warunków podatkowych na to dziecko/dzieci.

Ulga na dzieci po zmianach

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama