REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dochody dzieci pozbawiają ulgi prorodzinnej?

Marta Mizerska
kiedy dochody dzieci pozbawiają prawa do ulgi prorodzinnej
kiedy dochody dzieci pozbawiają prawa do ulgi prorodzinnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych sytuacjach podjęcie pracy przez dziecko może spowodować utratę prawa do ulgi prorodzinnej i uprawnienia do rozliczenia jako samotny opiekun. Jest to uwarunkowane wysokością dochodu, jego źródłem, a także wiekiem potomstwa.

Forma opodatkowania

Samotny rodzic nie będzie mógł kontynuować rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko i uwzględnić ulgi na dziecko w sytuacji, gdy mają do takiej osoby lub do jej dziecka zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym PIT, ryczałtem ewidencjonowanym lub karta podatkową. Ma to zastosowanie również w przypadku ulgi prorodzinnej, choć w tym przypadku odnosi się to wyłącznie do dochodów dziecka.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Limit zarobków

REKLAMA

Przepisy przewidują limit dochodów pełnoletniego dziecka w wysokości 3089 zł., przy czym nie ma znaczenia, czy jest to dochód otrzymany w Polsce, czy za granicą. Zagadnienie to obejmuje dwie kategorie dochodów. Po pierwsze opodatkowanie skalą. Po drugie, objęte 19%, zryczałtowanym PIT dochody z odpłatnego zbycia. Zarobek uzyskany w ramach np. stażu podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, wg skali podatkowej.

Ważną kwestią jest fakt, że limit nie obejmuje każdego zarobku dziecka. Jeżeli są to nieznaczne kwoty i wynikają np. z umowy cywilnoprawnej to zleceniodawca powinien potrącić od niego podatek zryczałtowany w wysokości 18%. Takich dochodów nie dolicza się do dochodów opodatkowanych skalą podatkową, czego rezultatem jest brak wpływu na ulgę prorodzinną.

Ulga na dziecko uczące się i pracujące - konieczność modyfikacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiek dziecka

Ustawa zaznacza, że preferencyjny sposób obliczania podatku adresowany jest do osób samotnie wychowujących dzieci małoletnie, czyli takie, które nie ukończyły 18 roku życia.

Ustawodawca nie stawia dodatkowych wymogów, więc niezależnie od tego, czy małoletnie dziecko uzyskało jakiś dochód, rodzicowi przysługuje preferencyjny sposób obliczania podatku. Ta sama zasada dotyczy ulgi prorodzinnej.

Prezydent za niższymi podatkami dla rodzin

Liczba dzieci

Nie ma znaczenia ile dzieci faktycznie jest pod opieką rodziców. Przepisy mówią wyraźnie, że z ulgi przysługują rodzicom dzieci małoletnich oraz dzieci wymienionych w art. 6 ust. 4 pkt 2-3 ustawy o PIT, są to np. dzieci do ukończenia 25 roku życia, uczące się, pod warunkiem, że ich roczny dochód nie przekroczy 3089 zł. Po spełnieniu tych warunków przez dzieci lub jedno z dzieci rodzice mogą skorzystać z preferencyjnych warunków podatkowych na to dziecko/dzieci.

Ulga na dzieci po zmianach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA