Nie każdy przedsiębiorca może rozliczyć się z małżonkiem
REKLAMA
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby osiągające przychody z tzw. najmu prywatnego. Taki wybór ma jednak konsekwencje w zastosowaniu ulg podatkowych.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Ryczałt i etat – konieczne dwa zeznania
Ryczałtowcy płacą podatki do 20 dnia każdego miesiąca (w niektórych przypadkach możliwe jest także opłacanie zaliczek raz na kwartał), przy czym podatek za grudzień należy zapłacić do końca stycznia następnego roku podatkowego. Do końca stycznia ryczałtowcy muszą również złożyć roczne zeznanie podatkowe (PIT-28). Jeśli ryczałtowiec ma także dochody z innego źródła, na przykład z etatu, musi złożyć odrębny PIT (w przypadku etatu będzie to PIT-37, który należy złożyć do końca kwietnia).
PIT-11 trzeba przekazać do końca lutego
REKLAMA
Co do zasady mąż i żona, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być - na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym - opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów (podwójna wysokość podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków).
Gdy jednak jeden z małżonków prowadził w roku podatkowym działalność gospodarczą objętą zryczałtowanym podatkiem dochodowym, dochód uzyskiwany ze źródeł przychodów podlegających zryczałtowanym podatkiem nie pozwala małżonkom na złożenie wspólnego zeznania.
Ulga na dzieci czasami dostępna
Ryczałtowcy nie mają także możliwości wspólnego rozliczenia z samotnie wychowywanym dzieckiem, nie skorzystają również z popularnej ulgi na dzieci (choć są dla nich dostępne inne ulgi wynikające z ustawy o PIT, m.in. ulga rehabilitacyjna czy dla osób osiągających dochody za granicą). Ryczałtowiec może jedynie rozliczyć ulgę na dzieci w sytuacji, gdy osiąga wystarczające dochody z innego źródła, np. z etatu. W dalszym ciągu jednak nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem – także w sytuacji, gdy w trakcie roku, za który składane jest zeznanie, zawiesił działalność gospodarczą.
REKLAMA
REKLAMA