REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

służebność przesyłu 2015
służebność przesyłu 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Czym jest służebność przesyłu?

Instytucja służebności przesyłu została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Należy do grupy tzw. ograniczonych praw rzeczowych tuż obok zastawu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz hipoteki.

REKLAMA

Art. 3051

Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Art. 49 § 1

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Treść tego prawa stanowi określone zachowanie właściciela nieruchomości polegające na znoszeniu już wybudowanych urządzeń albo takich, które mają dopiero powstać na obszarze jego własności. Należy dodać, że służebność może mieć charakter odpłatny.

W przypadku, gdy podmiot, któremu przysługuje własność nie wyrazi zgody na zawarcie umowy o służebność przesyłu, wówczas przedsiębiorca, do którego należą lub będą należeć urządzenia może wystąpić do sądu o jej ustanowienie za wynagrodzeniem. Analogiczne uprawnienie przysługuje właścicielowi w przypadku, gdy operator przesyłowy odmówi zapłaty.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak jest opodatkowana służebność obecnie?

Linia orzecznicza oraz interpretacyjna opodatkowania służebności przesyłu jest bardzo niejednolita. Część organów uważa, że otrzymywane wynagrodzenie przez właścicieli nieruchomości nie powinno w ogóle podlegać opodatkowaniu. Z kolei reszta podkreśla fakt, że odpłatne ustanowienie służebności przesyłu nie podlega zwolnieniu podatkowemu jak to ma miejsca w przypadku służebności gruntowej. Stąd korzyści uzyskane z tego tytułu powinny stanowić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2014 r. (sygn. ILPB2/415-22/14/4/ES).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 21 ust. 1

Wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

a) ustanowienia służebności gruntowej,

b) rekultywacji gruntów,

c) szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

- w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651, z późn. zm.)

Ponieważ odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie są wolne od podatku najczęściej kwalifikowane są do przychodów z innych źródeł. Jednakże w orzecznictwie sadów administracyjnych można spotkać się z odrębnymi poglądami, które traktują służebność przesyłu jako tą objętą przedmiotowym zwolnieniem podatkowym. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 88/10.

Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Ostatecznie tego typu poglądy spotkały się z liczną krytyką ze strony doktryny oraz organów skarbowych, ponieważ służebność gruntowa jest odrębną, niezależną instytucją prawa wobec służebności osobistej czy przesyłu.

Podkreśla się przy tym znaczenie reguły expressio unius est exclusio alterius - włączenie jednego jest wykluczeniem czegoś innego. Zgodnie z tą zasadą wykładni, gdy w akcie prawnym dojdzie do wymienienia określonych elementów zbioru, to z zakresu normy prawnej należy tym samym wyłączyć inne elementy, które nie zostały wymienione.

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Jakie zmiany nastąpią w opodatkowaniu służebności przesyłu?

Zgodnie z planami nowelizacyjnymi wynagrodzenie przysługujące właścicielowi nieruchomości w związku z ustanowieniem służebności przesyłu będzie wolne od opodatkowania - zarówno w podatku PIT jak i CIT.

REKLAMA

W orzecznictwie zwraca się uwagę na to, że wynagrodzenie z tytułu służebności spełnia cele odszkodowawcze. Nie można mu przypisać cech zobowiązania, jakie łączy wierzyciela oraz dłużnika. Ten argument podkreśla się najdobitniej jako przesłankę zmiany w prawie podatkowym.

Choć krąg odbiorców planowanej ulgi będzie bardzo ograniczony to jednak zwolnienie z opodatkowania służebności przesyłu należy oceniać korzystnie. Pozostało mieć nadzieję, że ostry zapis w ustawach dochodowych wykluczy ewentualne spory interpretacyjne w przedmiocie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu.

Zgodnie z harmonogramem prac legislacyjnych, nowelizacja ustaw podatkowych miałaby wejść w życiu od 1 stycznia 2015 r.

Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Autor: Tomasz Stachowski

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA