Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Na kogo i kiedy może zostać nałożona kara porządkowa?
Zgodnie z art. 262 par. 1 Ordynacji podatkowej karą porządkową może zostać ukarana strona postępowania podatkowego, jej pełnomocnik, świadek albo biegły. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zostali oni w prawidłowy sposób wezwani przez organ podatkowy, a mimo to:
REKLAMA
- nie stawili się osobiście, bez uzasadnionej przyczyny, mimo iż byli do tego zobowiązani,
- bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności,
- opuścili miejsce przeprowadzania czynności przed jej zakończeniem, bez zezwolenia organu skarbowego.
Dodatkowo, jak podkreślono w par. 2 i 3 powyższego przepisu, kary porządkowe dotyczą także osób, które zgodziły się na powołanie na biegłego, osób trzecich, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin, oraz uczestników rozprawy, którzy przez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przebieg.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Warto zwrócić uwagę na fakt, że aby podatnik mógł zostać zdyscyplinowany karą porządkową, odwołanie się od nałożenia kary musi być przede wszystkim bezzasadne. Jak jednak wynika z dotychczasowych interpretacji, zasadność oznacza, że pomimo naprawdę wszelkich wysiłków podjętych w celu zapobieżenia powyższym sytuacjom nie udało się dopełnić obowiązków. Organy skarbowe niezwykle surowo oceniają tego typu postępowanie, decydując się na udzielenie lub odstąpienie od kary.
Ponadto, jak wskazano w par. 4, kary porządkowej nie można nałożyć na podatnika w sytuacji, gdy przesłuchanie jest prowadzone za zgodą strony - o czym mowa w art. 199 ustawy.
Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym
Kara porządkowa - procedury
W przepisach nie określono ściśle wysokości kary porządkowej za poszczególne przewinienia. Wskazano natomiast, jaka jest maksymalna stawka takiego zobowiązania - w roku 2014 wynosi ona 2800 zł.
REKLAMA
Maksymalna wysokość kary porządkowej wynika z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, z dnia 26 sierpnia 2013 r. Wartość kwoty jest uzależniona od tego, jakim zmianom ulega wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku w stosunku do roku poprzedniego (art. 262a par. 1). Co ważne, kwota maksymalnej kary rośnie wraz ze zwiększeniem się wskaźnika, jeśli natomiast jego wartość jest ujemna - kwota ta pozostaje bez zmian.
W art. 262 określono także procedurę, jaką należy zastosować w przypadku nakładania kar porządkowych. Przede wszystkim, zgodnie z par. 5, ma ona formę postanowienia. Termin jej płatności wynosi 7 dniem dni, licząc od dnia doręczenia takiego postanowienia (par. 5a).
Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku
Kara porządkowa - zażalenia i uchylenia
Podatnik, na którego nałożona została kara porządkowa, nie pozostaje bezradny. Ma on prawo do zażalenia (zarówno na samą zasadność nałożenia kary, jak i jej wysokość) oraz do wniosku o uchylenie postanowienia o karze.
Zatem zgodnie z par. 6 ukarany ma 7 dni na złożenie wniosku o uchylenie, licząc od dnia dostarczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. Organ skarbowy może w tym przypadku uznać, że podatnik posiada usprawiedliwienie faktu niestawienia się bądź niedopełnienia innych obowiązków, za które został ukarany. W takim przypadku konieczność uregulowania kary zostanie uchylona, jednak - jak wspomniano już wcześniej - uzasadnienia są poddawane surowej ocenie organów skarbowych. Gdy organ skarbowy odmówi podatnikowi uchylenia kary, ten ostatni także może złożyć zażalenie (art. 236).
Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy
Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.