| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

Na kogo i kiedy może zostać nałożona kara porządkowa?

Zgodnie z art. 262 par. 1 Ordynacji podatkowej karą porządkową może zostać ukarana strona postępowania podatkowego, jej pełnomocnik, świadek albo biegły. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zostali oni w prawidłowy sposób wezwani przez organ podatkowy, a mimo to:

  • nie stawili się osobiście, bez uzasadnionej przyczyny, mimo iż byli do tego zobowiązani,
  • bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności,
  • opuścili miejsce przeprowadzania czynności przed jej zakończeniem, bez zezwolenia organu skarbowego.

Dodatkowo, jak podkreślono w par. 2 i 3 powyższego przepisu, kary porządkowe dotyczą także osób, które zgodziły się na powołanie na biegłego, osób trzecich, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin, oraz uczestników rozprawy, którzy przez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przebieg.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warto zwrócić uwagę na fakt, że aby podatnik mógł zostać zdyscyplinowany karą porządkową, odwołanie się od nałożenia kary musi być przede wszystkim bezzasadne. Jak jednak wynika z dotychczasowych interpretacji, zasadność oznacza, że pomimo naprawdę wszelkich wysiłków podjętych w celu zapobieżenia powyższym sytuacjom nie udało się dopełnić obowiązków. Organy skarbowe niezwykle surowo oceniają tego typu postępowanie, decydując się na udzielenie lub odstąpienie od kary.

Ponadto, jak wskazano w par. 4, kary porządkowej nie można nałożyć na podatnika w sytuacji, gdy przesłuchanie jest prowadzone za zgodą strony - o czym mowa w art. 199 ustawy.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Kara porządkowa - procedury

W przepisach nie określono ściśle wysokości kary porządkowej za poszczególne przewinienia. Wskazano natomiast, jaka jest maksymalna stawka takiego zobowiązania - w roku 2014 wynosi ona 2800 zł.

Maksymalna wysokość kary porządkowej wynika z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, z dnia 26 sierpnia 2013 r. Wartość kwoty jest uzależniona od tego, jakim zmianom ulega wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku w stosunku do roku poprzedniego (art. 262a par. 1). Co ważne, kwota maksymalnej kary rośnie wraz ze zwiększeniem się wskaźnika, jeśli natomiast jego wartość jest ujemna - kwota ta pozostaje bez zmian.

Czytaj także

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

kary porządkowe, urząd skarbowy
kary porządkowe, urząd skarbowy

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »