REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

kary porządkowe, urząd skarbowy
kary porządkowe, urząd skarbowy

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

Na kogo i kiedy może zostać nałożona kara porządkowa?

Zgodnie z art. 262 par. 1 Ordynacji podatkowej karą porządkową może zostać ukarana strona postępowania podatkowego, jej pełnomocnik, świadek albo biegły. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zostali oni w prawidłowy sposób wezwani przez organ podatkowy, a mimo to:

REKLAMA

  • nie stawili się osobiście, bez uzasadnionej przyczyny, mimo iż byli do tego zobowiązani,
  • bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności,
  • opuścili miejsce przeprowadzania czynności przed jej zakończeniem, bez zezwolenia organu skarbowego.

Dodatkowo, jak podkreślono w par. 2 i 3 powyższego przepisu, kary porządkowe dotyczą także osób, które zgodziły się na powołanie na biegłego, osób trzecich, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin, oraz uczestników rozprawy, którzy przez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przebieg.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warto zwrócić uwagę na fakt, że aby podatnik mógł zostać zdyscyplinowany karą porządkową, odwołanie się od nałożenia kary musi być przede wszystkim bezzasadne. Jak jednak wynika z dotychczasowych interpretacji, zasadność oznacza, że pomimo naprawdę wszelkich wysiłków podjętych w celu zapobieżenia powyższym sytuacjom nie udało się dopełnić obowiązków. Organy skarbowe niezwykle surowo oceniają tego typu postępowanie, decydując się na udzielenie lub odstąpienie od kary.

Ponadto, jak wskazano w par. 4, kary porządkowej nie można nałożyć na podatnika w sytuacji, gdy przesłuchanie jest prowadzone za zgodą strony - o czym mowa w art. 199 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Kara porządkowa - procedury

W przepisach nie określono ściśle wysokości kary porządkowej za poszczególne przewinienia. Wskazano natomiast, jaka jest maksymalna stawka takiego zobowiązania - w roku 2014 wynosi ona 2800 zł.

REKLAMA

Maksymalna wysokość kary porządkowej wynika z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, z dnia 26 sierpnia 2013 r. Wartość kwoty jest uzależniona od tego, jakim zmianom ulega wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku w stosunku do roku poprzedniego (art. 262a par. 1). Co ważne, kwota maksymalnej kary rośnie wraz ze zwiększeniem się wskaźnika, jeśli natomiast jego wartość jest ujemna - kwota ta pozostaje bez zmian.

W art. 262 określono także procedurę, jaką należy zastosować w przypadku nakładania kar porządkowych. Przede wszystkim, zgodnie z par. 5, ma ona formę postanowienia. Termin jej płatności wynosi 7 dniem dni, licząc od dnia doręczenia takiego postanowienia (par. 5a).

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Kara porządkowa - zażalenia i uchylenia

Podatnik, na którego nałożona została kara porządkowa, nie pozostaje bezradny. Ma on prawo do zażalenia (zarówno na samą zasadność nałożenia kary, jak i jej wysokość) oraz do wniosku o uchylenie postanowienia o karze.

Zatem zgodnie z par. 6 ukarany ma 7 dni na złożenie wniosku o uchylenie, licząc od dnia dostarczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. Organ skarbowy może w tym przypadku uznać, że podatnik posiada usprawiedliwienie faktu niestawienia się bądź niedopełnienia innych obowiązków, za które został ukarany. W takim przypadku konieczność uregulowania kary zostanie uchylona, jednak - jak wspomniano już wcześniej - uzasadnienia są poddawane surowej ocenie organów skarbowych. Gdy organ skarbowy odmówi podatnikowi uchylenia kary, ten ostatni także może złożyć zażalenie (art. 236).

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA