| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Rząd przyjął projekt tzw. IV ustawy deregulacyjnej, której zadaniem jest ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej. Zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku i dotyczyłyby wielu dziedzin prawa. Najważniejsze dla przedsiębiorców nowelizacje zostaną przedstawione poniżej.

Zmiany w Kodeksie pracy

Deregulacja ma umożliwić zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Oznacza to, że przyjmując do pracy pracownika, który posiada aktualne badania wykonane u poprzedniego pracodawcy, nie będzie już konieczności ich ponownego przeprowadzenia. Warunkiem jest to, że nowa praca będzie podjęta na podobnym stanowisku jak dotychczasowe. Nowelizacja ograniczy więc obowiązki i koszty nowego pracodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Planowany pakiet zmian deregulacyjnych ma znieść obowiązek sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych, z którego płatnik składek musiał wywiązać się do dnia 30 kwietnia roku kolejnego. Tym samym nowelizacja spowoduje zniesienie kary za niedopełnienie tego obowiązku (niesprawdzenia tych danych) przez płatnika, która obecnie wynosi aż 5000 zł.

Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną?

Zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ryczałt z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych

Nowelizacja ma zastąpić ryczałtem obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych. Taka forma odprowadzania podatku jest najłatwiejsza, a jej wprowadzenie ma uprościć naliczanie podatku i zmotywować podatników do rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków publicznoprawnych.

Zgodnie z projektem ustawy wysokość ryczałtu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ma wynosić:

1) 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;

2) 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Jeżeli samochód służbowy miałby być wykorzystywany do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustalana byłaby za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych - w wysokości 1/30 wyżej określonych kwot ryczałtu.

Dowóz do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę a zwolnienie z podatku

Projekt IV deregulacji zakłada zwolnienie pracownika z podatku za organizowany przez pracodawcę dowóz do pracy transportem zbiorowym - autobusem. Obecnie zapewnienie bezpłatnego dojazdu podlega opodatkowaniu, w związku z czym zobowiązuje pracodawcę jako płatnika do wyceny świadczenia, prowadzenia ewidencji długości i czasu podróży oraz obliczania, pobierania i odprowadzania podatku na rzecz urzędu skarbowego.

Zwolnienie z opodatkowania będzie więc skutkowało zwiększeniem oszczędności pracownika, a przy tym zmniejszeniem obowiązków formalnych pracodawcy.

Odliczenie 100% VAT od samochodu

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych

Planuje się wprowadzenie możliwości ujednolicenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy pobieraniu zaliczek i przedpłat na poczet przyszłej sprzedaży, które podlegają rejestracji na kasie fiskalnej. Obecnie z uwagi na to, że otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego jedynie na gruncie VAT, a nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, konieczne jest prowadzenie dodatkowej ewidencji w celu rozgraniczenia przychodów księgowanych bezpośrednio na podstawie raportu z kasy fiskalnej dotyczących podatku VAT od wyliczeń właściwych dla celów podatku dochodowego.

Podatnik miałby w tej kwestii dowolność wyboru stosowanej formy rozliczeń. O przyjętym rozwiązaniu musiałby jednak poinformować urząd w terminie:

  • do dnia 20 stycznia roku podatkowego;
  • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął ewidencjonowanie obrotów za pośrednictwem kasy rejestrującej - dotyczy podatników rozpoczynających rejestrację sprzedaży na kasie fiskalnej w danym roku podatkowym.

Jak prowadzić KPiR?

Zmiany w Ustawie o ochronie danych osobowych

Pakiet IV deregulacji obejmie również prawo związane z ochroną danych osobowych. Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące obowiązku rejestracji zbiorów baz danych w GIODO. Obligatoryjna rejestracja zbiorów nie będzie dotyczyła administratora danych, który powołał i zgłosił GIODO administratora bezpieczeństwa informacji. Obecnie obowiązek rejestracji zbiorów danych dotyczy każdego podmiotu - bez względu na to, czy ten ustanowił ABI-ego, czy też nie.

IV ustawa deregulacyjna, poza przytoczonymi wyżej obszarami, wprowadzi zmiany również w zakresie tzw. pakietu portowego. Mają one na celu poprawę konkurencyjności polskich portów i terminali przeładunkowych, przyspieszenie obrotu importowanym towarem i skrócenie czasu składowania towarów. Warto zatem na bieżąco analizować etap legislacyjny wprowadzanych nowelizacji.

Dni wolne od pracy w 2015 roku

Autor: Ewa Szpytko - specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Czytaj także

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

czwarta ustawa deregulacyjna
czwarta ustawa deregulacyjna

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »