Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

czwarta ustawa deregulacyjna
czwarta ustawa deregulacyjna
Rząd przyjął projekt tzw. IV ustawy deregulacyjnej, której zadaniem jest ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej. Zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku i dotyczyłyby wielu dziedzin prawa. Najważniejsze dla przedsiębiorców nowelizacje zostaną przedstawione poniżej.

Zmiany w Kodeksie pracy

Deregulacja ma umożliwić zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Oznacza to, że przyjmując do pracy pracownika, który posiada aktualne badania wykonane u poprzedniego pracodawcy, nie będzie już konieczności ich ponownego przeprowadzenia. Warunkiem jest to, że nowa praca będzie podjęta na podobnym stanowisku jak dotychczasowe. Nowelizacja ograniczy więc obowiązki i koszty nowego pracodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Planowany pakiet zmian deregulacyjnych ma znieść obowiązek sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych, z którego płatnik składek musiał wywiązać się do dnia 30 kwietnia roku kolejnego. Tym samym nowelizacja spowoduje zniesienie kary za niedopełnienie tego obowiązku (niesprawdzenia tych danych) przez płatnika, która obecnie wynosi aż 5000 zł.

Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną?

Zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ryczałt z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych

Nowelizacja ma zastąpić ryczałtem obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych. Taka forma odprowadzania podatku jest najłatwiejsza, a jej wprowadzenie ma uprościć naliczanie podatku i zmotywować podatników do rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków publicznoprawnych.

Zgodnie z projektem ustawy wysokość ryczałtu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ma wynosić:

1) 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;

2) 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Jeżeli samochód służbowy miałby być wykorzystywany do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustalana byłaby za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych - w wysokości 1/30 wyżej określonych kwot ryczałtu.

Dowóz do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę a zwolnienie z podatku

Projekt IV deregulacji zakłada zwolnienie pracownika z podatku za organizowany przez pracodawcę dowóz do pracy transportem zbiorowym - autobusem. Obecnie zapewnienie bezpłatnego dojazdu podlega opodatkowaniu, w związku z czym zobowiązuje pracodawcę jako płatnika do wyceny świadczenia, prowadzenia ewidencji długości i czasu podróży oraz obliczania, pobierania i odprowadzania podatku na rzecz urzędu skarbowego.

Zwolnienie z opodatkowania będzie więc skutkowało zwiększeniem oszczędności pracownika, a przy tym zmniejszeniem obowiązków formalnych pracodawcy.

Odliczenie 100% VAT od samochodu

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych

Planuje się wprowadzenie możliwości ujednolicenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy pobieraniu zaliczek i przedpłat na poczet przyszłej sprzedaży, które podlegają rejestracji na kasie fiskalnej. Obecnie z uwagi na to, że otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego jedynie na gruncie VAT, a nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, konieczne jest prowadzenie dodatkowej ewidencji w celu rozgraniczenia przychodów księgowanych bezpośrednio na podstawie raportu z kasy fiskalnej dotyczących podatku VAT od wyliczeń właściwych dla celów podatku dochodowego.

Podatnik miałby w tej kwestii dowolność wyboru stosowanej formy rozliczeń. O przyjętym rozwiązaniu musiałby jednak poinformować urząd w terminie:

 • do dnia 20 stycznia roku podatkowego;
 • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął ewidencjonowanie obrotów za pośrednictwem kasy rejestrującej - dotyczy podatników rozpoczynających rejestrację sprzedaży na kasie fiskalnej w danym roku podatkowym.

Jak prowadzić KPiR?

Zmiany w Ustawie o ochronie danych osobowych

Pakiet IV deregulacji obejmie również prawo związane z ochroną danych osobowych. Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące obowiązku rejestracji zbiorów baz danych w GIODO. Obligatoryjna rejestracja zbiorów nie będzie dotyczyła administratora danych, który powołał i zgłosił GIODO administratora bezpieczeństwa informacji. Obecnie obowiązek rejestracji zbiorów danych dotyczy każdego podmiotu - bez względu na to, czy ten ustanowił ABI-ego, czy też nie.

IV ustawa deregulacyjna, poza przytoczonymi wyżej obszarami, wprowadzi zmiany również w zakresie tzw. pakietu portowego. Mają one na celu poprawę konkurencyjności polskich portów i terminali przeładunkowych, przyspieszenie obrotu importowanym towarem i skrócenie czasu składowania towarów. Warto zatem na bieżąco analizować etap legislacyjny wprowadzanych nowelizacji.

Dni wolne od pracy w 2015 roku

Autor: Ewa Szpytko - specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji