REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

czwarta ustawa deregulacyjna
czwarta ustawa deregulacyjna

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przyjął projekt tzw. IV ustawy deregulacyjnej, której zadaniem jest ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej. Zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku i dotyczyłyby wielu dziedzin prawa. Najważniejsze dla przedsiębiorców nowelizacje zostaną przedstawione poniżej.

Zmiany w Kodeksie pracy

Deregulacja ma umożliwić zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Oznacza to, że przyjmując do pracy pracownika, który posiada aktualne badania wykonane u poprzedniego pracodawcy, nie będzie już konieczności ich ponownego przeprowadzenia. Warunkiem jest to, że nowa praca będzie podjęta na podobnym stanowisku jak dotychczasowe. Nowelizacja ograniczy więc obowiązki i koszty nowego pracodawcy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Planowany pakiet zmian deregulacyjnych ma znieść obowiązek sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych, z którego płatnik składek musiał wywiązać się do dnia 30 kwietnia roku kolejnego. Tym samym nowelizacja spowoduje zniesienie kary za niedopełnienie tego obowiązku (niesprawdzenia tych danych) przez płatnika, która obecnie wynosi aż 5000 zł.

Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną?

Zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ryczałt z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ma zastąpić ryczałtem obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych. Taka forma odprowadzania podatku jest najłatwiejsza, a jej wprowadzenie ma uprościć naliczanie podatku i zmotywować podatników do rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków publicznoprawnych.

Zgodnie z projektem ustawy wysokość ryczałtu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ma wynosić:

1) 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;

2) 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Jeżeli samochód służbowy miałby być wykorzystywany do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustalana byłaby za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych - w wysokości 1/30 wyżej określonych kwot ryczałtu.

Dowóz do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę a zwolnienie z podatku

Projekt IV deregulacji zakłada zwolnienie pracownika z podatku za organizowany przez pracodawcę dowóz do pracy transportem zbiorowym - autobusem. Obecnie zapewnienie bezpłatnego dojazdu podlega opodatkowaniu, w związku z czym zobowiązuje pracodawcę jako płatnika do wyceny świadczenia, prowadzenia ewidencji długości i czasu podróży oraz obliczania, pobierania i odprowadzania podatku na rzecz urzędu skarbowego.

Zwolnienie z opodatkowania będzie więc skutkowało zwiększeniem oszczędności pracownika, a przy tym zmniejszeniem obowiązków formalnych pracodawcy.

Odliczenie 100% VAT od samochodu

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych

Planuje się wprowadzenie możliwości ujednolicenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy pobieraniu zaliczek i przedpłat na poczet przyszłej sprzedaży, które podlegają rejestracji na kasie fiskalnej. Obecnie z uwagi na to, że otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego jedynie na gruncie VAT, a nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, konieczne jest prowadzenie dodatkowej ewidencji w celu rozgraniczenia przychodów księgowanych bezpośrednio na podstawie raportu z kasy fiskalnej dotyczących podatku VAT od wyliczeń właściwych dla celów podatku dochodowego.

Podatnik miałby w tej kwestii dowolność wyboru stosowanej formy rozliczeń. O przyjętym rozwiązaniu musiałby jednak poinformować urząd w terminie:

 • do dnia 20 stycznia roku podatkowego;
 • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął ewidencjonowanie obrotów za pośrednictwem kasy rejestrującej - dotyczy podatników rozpoczynających rejestrację sprzedaży na kasie fiskalnej w danym roku podatkowym.

Jak prowadzić KPiR?

Zmiany w Ustawie o ochronie danych osobowych

REKLAMA

Pakiet IV deregulacji obejmie również prawo związane z ochroną danych osobowych. Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące obowiązku rejestracji zbiorów baz danych w GIODO. Obligatoryjna rejestracja zbiorów nie będzie dotyczyła administratora danych, który powołał i zgłosił GIODO administratora bezpieczeństwa informacji. Obecnie obowiązek rejestracji zbiorów danych dotyczy każdego podmiotu - bez względu na to, czy ten ustanowił ABI-ego, czy też nie.

IV ustawa deregulacyjna, poza przytoczonymi wyżej obszarami, wprowadzi zmiany również w zakresie tzw. pakietu portowego. Mają one na celu poprawę konkurencyjności polskich portów i terminali przeładunkowych, przyspieszenie obrotu importowanym towarem i skrócenie czasu składowania towarów. Warto zatem na bieżąco analizować etap legislacyjny wprowadzanych nowelizacji.

Dni wolne od pracy w 2015 roku

Autor: Ewa Szpytko - specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA