| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak prawidłowo wystawić weksel?

Jak prawidłowo wystawić weksel?

Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel?

Weksel jest papierem wartościowym składającym się z elementów  wymienione w ustawie prawo wekslowe. Dokument zawiera bezwarunkowe zobowiązanie do zapłaty określonej osobie sumy pieniężnej przez wystawcę weksla lub inną wskazaną przez niego osobę.

Jak należy podpisywać weksel?

Zgodnie z ustawą wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje weksli: trasowany i własny.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Weksel trasowany

W wekslu trasowanym jego wystawca poleca osobie trzeciej zapłatę oznaczonej sumy wekslowej na rzecz posiadacza weksla. Dłużnikiem wekslowym staje się więc osoba trzecia zwana trasatem.

 Przedsiębiorca wystawia weksel trasowany, w którym poleca swojej żonie zapłatę 1000 zł. Dłużnikiem wekslowym będzie jego żona, która jest zobowiązana zapłacić 1000 zł posiadaczowi dokumentu.

Trasat musi zaakceptować weksel podpisując go (akcept weksla). Gdy trasat okaże się niewypłacalny, zobowiązanie będzie musiał spełnić wystawca weksla.

 W przypadku, gdy żona przedsiębiorcy (wystawcy weksla trasowanego) nie zapłaci 1000 zł., należność będzie musiał uregulować jej mąż.

Części składowe weksla trasowanego

Aby weksel trasowany był ważny, musi zawierać nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim dokument ten sporządzono, polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, nazwisko osoby, która jest zobowiązana do zapłaty (trasata), oznaczenie terminu i miejsca płatności oraz nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana. Ponadto na wekslu powinna zostać także umieszczona data i miejsce jego wystawienia oraz własnoręczny podpis wystawcy.

Zobacz przykład weksla trasowanego!

Elementy te są bardzo istotne, gdyż brak któregokolwiek z nich (z małymi wyjątkami) będzie skutkował nieważnością weksla. Jeśli nie oznaczymy terminu płatności, weksel będzie ważny, jednak uznany za płatny za okazaniem, czyli w chwili, gdy uprawniony nam go okaże.

Pan Jan jest trasatem, ktoś pokazuje mu weksel, na którym nie ma oznaczonego terminu płatności. Musi zatem zapłacić od razu.

Brak wskazania miejsca płatności będzie natomiast oznaczał, że zapłacić należy w miejscu wymienionym obok nazwiska trasata.

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

W przypadku, gdy w wekslu sumę napisano literami i liczbami i istnieje różnica między zapisem cyfrowym a słownym, weksel ważny jest na sumę napisaną literami.

Weksel wystawiony jest na kwotę 1200 zł. (zapisane liczbowo), słownie „tysiąc złotych”, bo ktoś przeoczył słowo „dwieście”. Wówczas weksel ważny jest na tysiąc, a nie na tysiąc dwieście złotych.

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel własny

Weksel własny różni się od trasowanego tym, że w wekslu własnym to wystawca zobowiązuje się do zapłaty sumy,  na którą opiewa weksel. Nie poleca zapłaty innej osobie, jak w przypadku weksla trasowanego. Poza bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, weksel własny zawierać powinien te same elementy, co weksel trasowany. Brak terminu płatności, miejsca wystawienia wekslu albo miejsca zamieszkania wystawcy pociągnie za sobą takie same konsekwencje jak w przypadku weksla trasowanego.

Zobacz przykład weksla własnego!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK