REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wystawić weksel?

Małgorzata Kryda
weksel, zobowiązania przedsiębiorców
weksel, zobowiązania przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel?

Weksel jest papierem wartościowym składającym się z elementów  wymienione w ustawie prawo wekslowe. Dokument zawiera bezwarunkowe zobowiązanie do zapłaty określonej osobie sumy pieniężnej przez wystawcę weksla lub inną wskazaną przez niego osobę.

REKLAMA

Jak należy podpisywać weksel?

Zgodnie z ustawą wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje weksli: trasowany i własny.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Weksel trasowany

W wekslu trasowanym jego wystawca poleca osobie trzeciej zapłatę oznaczonej sumy wekslowej na rzecz posiadacza weksla. Dłużnikiem wekslowym staje się więc osoba trzecia zwana trasatem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Przedsiębiorca wystawia weksel trasowany, w którym poleca swojej żonie zapłatę 1000 zł. Dłużnikiem wekslowym będzie jego żona, która jest zobowiązana zapłacić 1000 zł posiadaczowi dokumentu.

Trasat musi zaakceptować weksel podpisując go (akcept weksla). Gdy trasat okaże się niewypłacalny, zobowiązanie będzie musiał spełnić wystawca weksla.

 W przypadku, gdy żona przedsiębiorcy (wystawcy weksla trasowanego) nie zapłaci 1000 zł., należność będzie musiał uregulować jej mąż.

Części składowe weksla trasowanego

Aby weksel trasowany był ważny, musi zawierać nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim dokument ten sporządzono, polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, nazwisko osoby, która jest zobowiązana do zapłaty (trasata), oznaczenie terminu i miejsca płatności oraz nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana. Ponadto na wekslu powinna zostać także umieszczona data i miejsce jego wystawienia oraz własnoręczny podpis wystawcy.

Zobacz przykład weksla trasowanego!

Elementy te są bardzo istotne, gdyż brak któregokolwiek z nich (z małymi wyjątkami) będzie skutkował nieważnością weksla. Jeśli nie oznaczymy terminu płatności, weksel będzie ważny, jednak uznany za płatny za okazaniem, czyli w chwili, gdy uprawniony nam go okaże.

Pan Jan jest trasatem, ktoś pokazuje mu weksel, na którym nie ma oznaczonego terminu płatności. Musi zatem zapłacić od razu.

Brak wskazania miejsca płatności będzie natomiast oznaczał, że zapłacić należy w miejscu wymienionym obok nazwiska trasata.

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

W przypadku, gdy w wekslu sumę napisano literami i liczbami i istnieje różnica między zapisem cyfrowym a słownym, weksel ważny jest na sumę napisaną literami.

Weksel wystawiony jest na kwotę 1200 zł. (zapisane liczbowo), słownie „tysiąc złotych”, bo ktoś przeoczył słowo „dwieście”. Wówczas weksel ważny jest na tysiąc, a nie na tysiąc dwieście złotych.

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel własny

Weksel własny różni się od trasowanego tym, że w wekslu własnym to wystawca zobowiązuje się do zapłaty sumy,  na którą opiewa weksel. Nie poleca zapłaty innej osobie, jak w przypadku weksla trasowanego. Poza bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, weksel własny zawierać powinien te same elementy, co weksel trasowany. Brak terminu płatności, miejsca wystawienia wekslu albo miejsca zamieszkania wystawcy pociągnie za sobą takie same konsekwencje jak w przypadku weksla trasowanego.

Zobacz przykład weksla własnego!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA