REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wystawić weksel?

Małgorzata Kryda
weksel, zobowiązania przedsiębiorców
weksel, zobowiązania przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel?

Weksel jest papierem wartościowym składającym się z elementów  wymienione w ustawie prawo wekslowe. Dokument zawiera bezwarunkowe zobowiązanie do zapłaty określonej osobie sumy pieniężnej przez wystawcę weksla lub inną wskazaną przez niego osobę.

REKLAMA

Jak należy podpisywać weksel?

Zgodnie z ustawą wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje weksli: trasowany i własny.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Weksel trasowany

W wekslu trasowanym jego wystawca poleca osobie trzeciej zapłatę oznaczonej sumy wekslowej na rzecz posiadacza weksla. Dłużnikiem wekslowym staje się więc osoba trzecia zwana trasatem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Przedsiębiorca wystawia weksel trasowany, w którym poleca swojej żonie zapłatę 1000 zł. Dłużnikiem wekslowym będzie jego żona, która jest zobowiązana zapłacić 1000 zł posiadaczowi dokumentu.

Trasat musi zaakceptować weksel podpisując go (akcept weksla). Gdy trasat okaże się niewypłacalny, zobowiązanie będzie musiał spełnić wystawca weksla.

 W przypadku, gdy żona przedsiębiorcy (wystawcy weksla trasowanego) nie zapłaci 1000 zł., należność będzie musiał uregulować jej mąż.

Części składowe weksla trasowanego

Aby weksel trasowany był ważny, musi zawierać nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim dokument ten sporządzono, polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, nazwisko osoby, która jest zobowiązana do zapłaty (trasata), oznaczenie terminu i miejsca płatności oraz nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana. Ponadto na wekslu powinna zostać także umieszczona data i miejsce jego wystawienia oraz własnoręczny podpis wystawcy.

Zobacz przykład weksla trasowanego!

Elementy te są bardzo istotne, gdyż brak któregokolwiek z nich (z małymi wyjątkami) będzie skutkował nieważnością weksla. Jeśli nie oznaczymy terminu płatności, weksel będzie ważny, jednak uznany za płatny za okazaniem, czyli w chwili, gdy uprawniony nam go okaże.

Pan Jan jest trasatem, ktoś pokazuje mu weksel, na którym nie ma oznaczonego terminu płatności. Musi zatem zapłacić od razu.

Brak wskazania miejsca płatności będzie natomiast oznaczał, że zapłacić należy w miejscu wymienionym obok nazwiska trasata.

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

W przypadku, gdy w wekslu sumę napisano literami i liczbami i istnieje różnica między zapisem cyfrowym a słownym, weksel ważny jest na sumę napisaną literami.

Weksel wystawiony jest na kwotę 1200 zł. (zapisane liczbowo), słownie „tysiąc złotych”, bo ktoś przeoczył słowo „dwieście”. Wówczas weksel ważny jest na tysiąc, a nie na tysiąc dwieście złotych.

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel własny

Weksel własny różni się od trasowanego tym, że w wekslu własnym to wystawca zobowiązuje się do zapłaty sumy,  na którą opiewa weksel. Nie poleca zapłaty innej osobie, jak w przypadku weksla trasowanego. Poza bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, weksel własny zawierać powinien te same elementy, co weksel trasowany. Brak terminu płatności, miejsca wystawienia wekslu albo miejsca zamieszkania wystawcy pociągnie za sobą takie same konsekwencje jak w przypadku weksla trasowanego.

Zobacz przykład weksla własnego!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA