reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jakie konsekwencje pociąga za sobą podpisanie weksla?

Jakie konsekwencje pociąga za sobą podpisanie weksla?

W obecnych czasach weksel jest jedną z najbardziej popularnych metod na zabezpieczenie roszczeń pieniężnych. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że popularność kredytów i innych produktów, dostępnych w instytucjach finansowych, czyni go tym bardziej atrakcyjnym. Z jakim ryzykiem wiąże się podpisanie weksla?

Prawo wekslowe obowiązuje od 1936 roku i do dziś niewiele się zmieniło. Chociaż weksel nie jest instytucją nową, większość z nas niewiele o nim wie. Często zostawiając swoją sygnaturę na dokumencie weksla nie zastanawiamy się nad tym, co dokładnie podpisujemy i na ile jest to ryzykowne.

Najczęściej spotykaną formą weksla jest weksel własny. To papier wartościowy, wystawiany na zlecenie wierzyciela. Osoba, która podpisała weksel, jest zobowiązana do bezwarunkowej zapłaty kwoty oznaczonej na wekslu we wskazanym tam terminie i miejscu.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zobowiązanie, wynikające z weksla, niczym nie różni się od zobowiązania, wynikającego z tytułu kredytu czy pożyczki, które dany weksel zabezpiecza. Po co więc instytucji finansowej takie zabezpieczenie?

Wbrew pozorom dług wekslowy jest dla nas dużo groźniejszy niż dług, wynikający z innej podstawy prawnej. Co do zasady zobowiązanie wekslowe jest abstrakcyjne. Oznacza to, że pozostaje niezależne od czynności prawnej, która stanowiła podstawę do wystawienia weksla. Jeżeli więc okaże się, że umowa kredytu lub pożyczki z jakiś przyczyn została unieważniona, nie jest to równoznaczne z tym, że zobowiązanie wekslowe przestanie zobowiązywać.

Dowiedz się także: Co jest najbardziej dochodowe: obligacje, wynajem mieszkania czy lokata w banku?

Spółka A zaciąga w banku kredyt. Załóżmy, że do reprezentowania spółki wymagane jest łączne działanie dwóch członków zarządu. W banku pojawia się jednak tylko prezes zarządu, który informuje, że został uprawniony do samodzielnego reprezentowania spółki. Dochodzi do podpisania umowy kredytowej oraz weksla. W takiej sytuacji umowa kredytowa będzie nieważna z uwagi na brak właściwej reprezentacji spółki. Nieważność nie dotyczy natomiast weksla, jeżeli tylko spełnione zostały wszystkie warunki formalne do jego wystawienia. Warto wspomnieć, że w takich okolicznościach zobowiązanie wekslowe zaciągnie sam prezes jako osoba fizyczna, a nie spółka. Sam fakt wystawienia weksla nie zmienia bowiem wadliwości w reprezentacji spółki.

Weksel, jak większość papierów wartościowych, jest doskonale przystosowany do obrotu. Jeżeli dłużnik wekslowy będzie zwlekał z zapłatą, posiadacz weksla może go sprzedać innemu podmiotowi. Najczęściej będzie to firma windykacyjna lub kancelaria prawna, wyspecjalizowana w sądowym dochodzeniu roszczeń. Dla instytucji finansowej sprzedaż długu jest szybką i łatwą formą odzyskania swojej wierzytelności, a przynajmniej jej części.

Polecamy serwis: Inwestycje

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama