REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie firmy dzieciom

Jarosław Krasnodęmbski
jak przekazać firmę dzieciom?
jak przekazać firmę dzieciom?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, który ze względu na wiek lub brak siły chce przekazać firmę swoim dzieciom, musi dobrze zaplanować swoje działanie. Polskie prawo nie przewiduje bowiem prostego sposobu na przekazanie jednoosobowej działalności. W jaki sposób taki przedsiębiorca może przekazać firmę swoim dzieciom?

Jak najkorzystniej przekazać firmę?

Na początku trzeba wyraźnie wskazać, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie może zmienić właściciela. Przekazanie firmy jednoosobowej będzie zatem polegało na zamknięciu działalności przez rodzica oraz przekazaniu dziecku jedynie składników majątkowych przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Składnikami tymi są m.in. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne.

Dziecko, które otrzyma składniki majątkowe przedsiębiorstwa, musi założyć własną działalność oraz prowadzić ją pod własnym imieniem i nazwiskiem oraz własnym numerem NIP.

Jedną z najkorzystniejszych form przekazania tych składników przedsiębiorstwa będzie darowizna.

Zobacz: Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: Jak założyć własną firmę?

Darowizna składników przedsiębiorstwa

REKLAMA

Przekazanie firmy w formie darowizny, jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż jej sprzedaż. Darowizna pozwala bowiem na zwolnienie z podatku VAT, który należałoby zapłacić sprzedając poszczególne składniki majątku przedsiębiorstwa.

Istotą umowy darowizny jest bezpłatne przekazanie składników majątku firmy – nie tylko tych materialnych. Umowa obejmie również wierzytelności, czyli np. kontrakty podpisane z klientami. Przeniesienie ich na nowego właściciela nie wymaga zgody klientów.

Co więcej, jeśli rodzic przekazuje składniki majątkowe firmy swojemu dziecku to czynność taka jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn bez względu na wartość darowanego majątku. Jest to bardzo ważne ze względu na koszty.

Przekazanie całości firmy w darowiźnie mieści się w pojęciu „zbycia przedsiębiorstwa”. Ma to o tyle, ważne znaczenie, że operacja taka nie podlega opodatkowaniu VAT. Gdyby przekazaniu miałaby podlegać np. tylko wybrana część majątku, wtedy wystąpiłaby już dostawa towarów, od której należałoby odprowadzić podatek VAT.

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Problem z nazwą

REKLAMA

Problematyczną kwestią jest przekazanie nazwy przedsiębiorstwa. Nazwa jednoosobowej działalności musi obligatoryjnie zawierać imię i nazwisko jej właściciela. Tej części nazwy nie można przekazać. Często jednak przedsiębiorcy posługują się również oznaczeniami fantazyjnymi. Prawa do tych oznaczeń, a także prawo do posługiwania się nazwami produktów czy znakami graficznymi, mogą bez problemu stać się  przedmiotem umowy darowizny.

Urszula Kowalska chce przejść na emeryturę i przekazać firmę swojej córce Krystynie Kwiatkowskiej. Pani Urszula prowadziła sklep dla dzieci o nazwie Urszula Kowalska Sklep Maluszek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby firma jej córki nazywała się Krystyna Kwiatkowska Sklep Maluszek. Imię i nazwisko matki nie może pozostać w nazwie działalności córki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Umowa darowizny

Umowa darowizny składników majątkowych przedsiębiorstwa musi spełniać pewne warunki. Aby umowa taka była ważna, musi być koniecznie zawarta w postaci aktu notarialnego. Niedochowanie tej szczególnej formy, np. sporządzenie umowy na piśmie i podpisanie jej przez rodzica i dziecko, będzie powodowało jej nieskuteczność.

Dzięki temu, że umowa jest sporządzana przed notariuszem nie ma potrzeby samodzielnego zgłaszania transakcji darowizny do urzędu skarbowego. Co więcej, to notariusz odpowiada za wyliczenie podatku od spadków i darowizn (o ile występuje konieczność jego zapłaty) oraz pobiera kwotę podatku od odpowiedniej strony transakcji i wpłaca tę kwotę do urzędu skarbowego. W przypadku darowizny pomiędzy rodzicami a dziećmi takiego podatku się nie nalicza.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Przekaż również wiedzę

Przekazując firmę dzieciom warto przekazać im również swoje doświadczenie. Lata pracy na danym rynku i w konkretnej branży owocuje nieocenionym doświadczeniem, z którym łatwiej prowadzić działalność. Zapoznanie dziecka z najważniejszymi klientami pozwoli zarówno jemu jak i klientom na owocne kontynuowanie współpracy. Utrzymanie dobrych relacji umożliwia pomyślne prowadzenie i rozwój firmy.

Koniec działalności darczyńcy

Po zawarciu i zrealizowaniu umowy darowizny, darczyńca musi zlikwidować swoją dotychczasową działalność. Będzie się to wiązało z wykonaniem remanentu likwidacyjnego. Wykonuje się go na potrzeby podatku VAT oraz dochodowego. Gdy remanent ma miejsce już po dokonaniu darowizny, nie spowoduje to konieczności zapłacenia podatku. Likwidowana działalność nie będzie posiadała już żadnego majątku do opodatkowania.

CEIDG a koszt założenia własnej firmy

Przekazanie firmy w testamencie

Jeżeli rodzic nie chce przekazać swojej firmy za życia, może to zrobić w testamencie. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zapis windykacyjny. Pozwala on na przekazanie przedsiębiorstwa w całości jednemu dziecku. Zapis windykacyjny może być zawarty wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie notarialnej. Zapisobierca windykacyjny otrzymuje na podstawie testamentu jedynie ten przedmiot spadku, który zostanie dla niego wskazany w testamencie. Przedmiotem tym może być właśnie przedsiębiorstwo.

Zapis windykacyjny pozwala spadkodawcy na przekazanie prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wybranego przez siebie spadkobiercy. W innych sytuacjach wola spadkodawcy nie zawsze może być zrealizowana w 100 procentach.

Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA