REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie firmy dzieciom

Jarosław Krasnodęmbski
jak przekazać firmę dzieciom?
jak przekazać firmę dzieciom?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, który ze względu na wiek lub brak siły chce przekazać firmę swoim dzieciom, musi dobrze zaplanować swoje działanie. Polskie prawo nie przewiduje bowiem prostego sposobu na przekazanie jednoosobowej działalności. W jaki sposób taki przedsiębiorca może przekazać firmę swoim dzieciom?

Jak najkorzystniej przekazać firmę?

Na początku trzeba wyraźnie wskazać, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie może zmienić właściciela. Przekazanie firmy jednoosobowej będzie zatem polegało na zamknięciu działalności przez rodzica oraz przekazaniu dziecku jedynie składników majątkowych przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Składnikami tymi są m.in. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne.

Dziecko, które otrzyma składniki majątkowe przedsiębiorstwa, musi założyć własną działalność oraz prowadzić ją pod własnym imieniem i nazwiskiem oraz własnym numerem NIP.

Jedną z najkorzystniejszych form przekazania tych składników przedsiębiorstwa będzie darowizna.

Zobacz: Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: Jak założyć własną firmę?

Darowizna składników przedsiębiorstwa

REKLAMA

Przekazanie firmy w formie darowizny, jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż jej sprzedaż. Darowizna pozwala bowiem na zwolnienie z podatku VAT, który należałoby zapłacić sprzedając poszczególne składniki majątku przedsiębiorstwa.

Istotą umowy darowizny jest bezpłatne przekazanie składników majątku firmy – nie tylko tych materialnych. Umowa obejmie również wierzytelności, czyli np. kontrakty podpisane z klientami. Przeniesienie ich na nowego właściciela nie wymaga zgody klientów.

Co więcej, jeśli rodzic przekazuje składniki majątkowe firmy swojemu dziecku to czynność taka jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn bez względu na wartość darowanego majątku. Jest to bardzo ważne ze względu na koszty.

Przekazanie całości firmy w darowiźnie mieści się w pojęciu „zbycia przedsiębiorstwa”. Ma to o tyle, ważne znaczenie, że operacja taka nie podlega opodatkowaniu VAT. Gdyby przekazaniu miałaby podlegać np. tylko wybrana część majątku, wtedy wystąpiłaby już dostawa towarów, od której należałoby odprowadzić podatek VAT.

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Problem z nazwą

REKLAMA

Problematyczną kwestią jest przekazanie nazwy przedsiębiorstwa. Nazwa jednoosobowej działalności musi obligatoryjnie zawierać imię i nazwisko jej właściciela. Tej części nazwy nie można przekazać. Często jednak przedsiębiorcy posługują się również oznaczeniami fantazyjnymi. Prawa do tych oznaczeń, a także prawo do posługiwania się nazwami produktów czy znakami graficznymi, mogą bez problemu stać się  przedmiotem umowy darowizny.

Urszula Kowalska chce przejść na emeryturę i przekazać firmę swojej córce Krystynie Kwiatkowskiej. Pani Urszula prowadziła sklep dla dzieci o nazwie Urszula Kowalska Sklep Maluszek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby firma jej córki nazywała się Krystyna Kwiatkowska Sklep Maluszek. Imię i nazwisko matki nie może pozostać w nazwie działalności córki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Umowa darowizny

Umowa darowizny składników majątkowych przedsiębiorstwa musi spełniać pewne warunki. Aby umowa taka była ważna, musi być koniecznie zawarta w postaci aktu notarialnego. Niedochowanie tej szczególnej formy, np. sporządzenie umowy na piśmie i podpisanie jej przez rodzica i dziecko, będzie powodowało jej nieskuteczność.

Dzięki temu, że umowa jest sporządzana przed notariuszem nie ma potrzeby samodzielnego zgłaszania transakcji darowizny do urzędu skarbowego. Co więcej, to notariusz odpowiada za wyliczenie podatku od spadków i darowizn (o ile występuje konieczność jego zapłaty) oraz pobiera kwotę podatku od odpowiedniej strony transakcji i wpłaca tę kwotę do urzędu skarbowego. W przypadku darowizny pomiędzy rodzicami a dziećmi takiego podatku się nie nalicza.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Przekaż również wiedzę

Przekazując firmę dzieciom warto przekazać im również swoje doświadczenie. Lata pracy na danym rynku i w konkretnej branży owocuje nieocenionym doświadczeniem, z którym łatwiej prowadzić działalność. Zapoznanie dziecka z najważniejszymi klientami pozwoli zarówno jemu jak i klientom na owocne kontynuowanie współpracy. Utrzymanie dobrych relacji umożliwia pomyślne prowadzenie i rozwój firmy.

Koniec działalności darczyńcy

Po zawarciu i zrealizowaniu umowy darowizny, darczyńca musi zlikwidować swoją dotychczasową działalność. Będzie się to wiązało z wykonaniem remanentu likwidacyjnego. Wykonuje się go na potrzeby podatku VAT oraz dochodowego. Gdy remanent ma miejsce już po dokonaniu darowizny, nie spowoduje to konieczności zapłacenia podatku. Likwidowana działalność nie będzie posiadała już żadnego majątku do opodatkowania.

CEIDG a koszt założenia własnej firmy

Przekazanie firmy w testamencie

Jeżeli rodzic nie chce przekazać swojej firmy za życia, może to zrobić w testamencie. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zapis windykacyjny. Pozwala on na przekazanie przedsiębiorstwa w całości jednemu dziecku. Zapis windykacyjny może być zawarty wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie notarialnej. Zapisobierca windykacyjny otrzymuje na podstawie testamentu jedynie ten przedmiot spadku, który zostanie dla niego wskazany w testamencie. Przedmiotem tym może być właśnie przedsiębiorstwo.

Zapis windykacyjny pozwala spadkodawcy na przekazanie prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wybranego przez siebie spadkobiercy. W innych sytuacjach wola spadkodawcy nie zawsze może być zrealizowana w 100 procentach.

Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA