Kategorie

Przekazanie firmy dzieciom

Jarosław Krasnodęmbski
jak przekazać firmę dzieciom?
Fotolia
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, który ze względu na wiek lub brak siły chce przekazać firmę swoim dzieciom, musi dobrze zaplanować swoje działanie. Polskie prawo nie przewiduje bowiem prostego sposobu na przekazanie jednoosobowej działalności. W jaki sposób taki przedsiębiorca może przekazać firmę swoim dzieciom?

Jak najkorzystniej przekazać firmę?

Na początku trzeba wyraźnie wskazać, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie może zmienić właściciela. Przekazanie firmy jednoosobowej będzie zatem polegało na zamknięciu działalności przez rodzica oraz przekazaniu dziecku jedynie składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Składnikami tymi są m.in. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne.

Dziecko, które otrzyma składniki majątkowe przedsiębiorstwa, musi założyć własną działalność oraz prowadzić ją pod własnym imieniem i nazwiskiem oraz własnym numerem NIP.

Jedną z najkorzystniejszych form przekazania tych składników przedsiębiorstwa będzie darowizna.

Zobacz: Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Sprawdź: Jak założyć własną firmę?

Darowizna składników przedsiębiorstwa

Reklama

Przekazanie firmy w formie darowizny, jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż jej sprzedaż. Darowizna pozwala bowiem na zwolnienie z podatku VAT, który należałoby zapłacić sprzedając poszczególne składniki majątku przedsiębiorstwa.

Istotą umowy darowizny jest bezpłatne przekazanie składników majątku firmy – nie tylko tych materialnych. Umowa obejmie również wierzytelności, czyli np. kontrakty podpisane z klientami. Przeniesienie ich na nowego właściciela nie wymaga zgody klientów.

Co więcej, jeśli rodzic przekazuje składniki majątkowe firmy swojemu dziecku to czynność taka jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn bez względu na wartość darowanego majątku. Jest to bardzo ważne ze względu na koszty.

Przekazanie całości firmy w darowiźnie mieści się w pojęciu „zbycia przedsiębiorstwa”. Ma to o tyle, ważne znaczenie, że operacja taka nie podlega opodatkowaniu VAT. Gdyby przekazaniu miałaby podlegać np. tylko wybrana część majątku, wtedy wystąpiłaby już dostawa towarów, od której należałoby odprowadzić podatek VAT.

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Problem z nazwą

Reklama

Problematyczną kwestią jest przekazanie nazwy przedsiębiorstwa. Nazwa jednoosobowej działalności musi obligatoryjnie zawierać imię i nazwisko jej właściciela. Tej części nazwy nie można przekazać. Często jednak przedsiębiorcy posługują się również oznaczeniami fantazyjnymi. Prawa do tych oznaczeń, a także prawo do posługiwania się nazwami produktów czy znakami graficznymi, mogą bez problemu stać się  przedmiotem umowy darowizny.

Urszula Kowalska chce przejść na emeryturę i przekazać firmę swojej córce Krystynie Kwiatkowskiej. Pani Urszula prowadziła sklep dla dzieci o nazwie Urszula Kowalska Sklep Maluszek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby firma jej córki nazywała się Krystyna Kwiatkowska Sklep Maluszek. Imię i nazwisko matki nie może pozostać w nazwie działalności córki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Umowa darowizny

Umowa darowizny składników majątkowych przedsiębiorstwa musi spełniać pewne warunki. Aby umowa taka była ważna, musi być koniecznie zawarta w postaci aktu notarialnego. Niedochowanie tej szczególnej formy, np. sporządzenie umowy na piśmie i podpisanie jej przez rodzica i dziecko, będzie powodowało jej nieskuteczność.

Dzięki temu, że umowa jest sporządzana przed notariuszem nie ma potrzeby samodzielnego zgłaszania transakcji darowizny do urzędu skarbowego. Co więcej, to notariusz odpowiada za wyliczenie podatku od spadków i darowizn (o ile występuje konieczność jego zapłaty) oraz pobiera kwotę podatku od odpowiedniej strony transakcji i wpłaca tę kwotę do urzędu skarbowego. W przypadku darowizny pomiędzy rodzicami a dziećmi takiego podatku się nie nalicza.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Przekaż również wiedzę

Przekazując firmę dzieciom warto przekazać im również swoje doświadczenie. Lata pracy na danym rynku i w konkretnej branży owocuje nieocenionym doświadczeniem, z którym łatwiej prowadzić działalność. Zapoznanie dziecka z najważniejszymi klientami pozwoli zarówno jemu jak i klientom na owocne kontynuowanie współpracy. Utrzymanie dobrych relacji umożliwia pomyślne prowadzenie i rozwój firmy.

Koniec działalności darczyńcy

Po zawarciu i zrealizowaniu umowy darowizny, darczyńca musi zlikwidować swoją dotychczasową działalność. Będzie się to wiązało z wykonaniem remanentu likwidacyjnego. Wykonuje się go na potrzeby podatku VAT oraz dochodowego. Gdy remanent ma miejsce już po dokonaniu darowizny, nie spowoduje to konieczności zapłacenia podatku. Likwidowana działalność nie będzie posiadała już żadnego majątku do opodatkowania.

CEIDG a koszt założenia własnej firmy

Przekazanie firmy w testamencie

Jeżeli rodzic nie chce przekazać swojej firmy za życia, może to zrobić w testamencie. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zapis windykacyjny. Pozwala on na przekazanie przedsiębiorstwa w całości jednemu dziecku. Zapis windykacyjny może być zawarty wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie notarialnej. Zapisobierca windykacyjny otrzymuje na podstawie testamentu jedynie ten przedmiot spadku, który zostanie dla niego wskazany w testamencie. Przedmiotem tym może być właśnie przedsiębiorstwo.

Zapis windykacyjny pozwala spadkodawcy na przekazanie prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wybranego przez siebie spadkobiercy. W innych sytuacjach wola spadkodawcy nie zawsze może być zrealizowana w 100 procentach.

Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.